Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Amerykańskie samochody klasyczne coraz mniej atrakcyjne dla polskich kolekcjonerów


PROMOCJA. Polscy kolekcjonerzy aut zabytkowych coraz chętniej kupują pojazdy klasyczne z zagranicy. Liczba sprowadzanych modeli rośnie z roku na rok, lecz znacznie większym zainteresowaniem cieszą się auta z Europy Zachodniej niż ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie samochody zabytkowe trafiają to Polski coraz rzadziej.



Klasyki amerykańskie są zbyt drogie

 

Import amerykańskich samochodów zabytkowych znacząco spadł w latach 2011-2014 i od tamtej pory nadal stopniowo maleje. Według Ministerstwa Finansów w roku 2011 do Polski sprowadzono 230 zabytkowych aut, podczas gdy w roku 2013 sprowadzono ich jedynie 123. Oznacza to, że import w ciągu dwóch lat zmalał aż o 47 procent. W kolejnych latach spadki były niższe, lecz również zauważalne. Ich przyczyną jest przede wszystkim wysoki koszt sprowadzenia aut ze Stanów Zjednoczonych. Wysokie koszty podatkowo-celne zniechęcają do importu amerykańskich oldtimerów większość polskich kolekcjonerów, którzy stawiają raczej na budżetowe modele. Dodatkowo w przypadku aut zabytkowych z Ameryki pojawia się większe ryzyko uszkodzenia w czasie transportu, przez co konieczne jest wykupienie droższego ubezpieczenia, które oferuje między innymi www.lancasterinsurance.co.uk.

 

Czy statystyki mówią prawdę?

 

Statystyki prowadzone przez Ministerstwo Finansów są niedokładnym odzwierciedleniem trendów wśród polskich kolekcjonerów samochodów zabytkowych. Liczba kupowanych classic car insurance wskazuje, że oldtimerów amerykańskich jest w Polsce więcej. Dlaczego tak się dzieje? Statystki nie uwzględniają importu samochodów amerykańskich, które wcześniej trafiły do kolekcjonerów w Europie Zachodniej i są od nich odkupowane. Takie rozwiązanie często jest tańsze ze względu na mniejszą odległość między kupującym a sprzedającym. Ponadto statystyki nie obejmują również sprzedaży samochodów ze Stanów Zjednoczonych pomiędzy dwoma kolekcjonerami pochodzącymi z Polski. Transakcje tego typu pojawiają się coraz częściej, co widać choćby na różnych portalach, gdzie wystawiane są oferty sprzedaży Fordów Mustangów czy Cadillaców.


 

Czy import samochodów zabytkowych ze Stanów Zjednoczonych nadal będzie maleć? To okaże się w ciągu kilku najbliższych lat, lecz można przypuszczać, że znów wzrośnie. Polacy zarabiają coraz więcej, dzięki czemu mogą pozwalać sobie na kupno droższych oldtimerów. Ponadto zauważalny jest wzrost liczby kolekcjonerów w kraju, co z pewnością przełoży się na większy import oldtimerów nie tylko z Ameryki Północnej, ale i z całej Europy Zachodniej.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2019-04-15 13:27:38

Coraz mniej chętnych do „sołtysowania”

  • Środa, 2019-04-10 14:28:19

Mniej kasy na wymianę pieców

  • Środa, 2019-03-06 14:27:08

Coraz bliżej do zabudowy półwyspu Korea


Komentarze

  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
    Autor: Lucjan
    2019-09-16 14:28:18
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
    Autor: Krajan
    2019-09-15 14:29:28
  • Burmistrz z interesantami na skwerze
    Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
    Autor: dr
    2019-09-15 10:37:50
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
    Autor: Mieszkaniec
    2019-09-15 09:38:00
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
    Autor: massakra
    2019-09-14 17:35:27
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
    Autor: Jerzy
    2019-09-14 14:40:43
  • Burmistrz z interesantami na skwerze
    Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
    Autor: Bogdan
    2019-09-14 09:24:26
  • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
    Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
    Autor: Tomasz TK
    2019-09-14 08:49:29
  • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
    Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
    Autor: Aaa
    2019-09-14 06:07:43
  • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
    A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
    Autor: Śmieszek
    2019-09-13 17:12:30