Poniedziałek, 22 Lipiec, Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Amerykańskie samochody klasyczne coraz mniej atrakcyjne dla polskich kolekcjonerów


PROMOCJA. Polscy kolekcjonerzy aut zabytkowych coraz chętniej kupują pojazdy klasyczne z zagranicy. Liczba sprowadzanych modeli rośnie z roku na rok, lecz znacznie większym zainteresowaniem cieszą się auta z Europy Zachodniej niż ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie samochody zabytkowe trafiają to Polski coraz rzadziej.



Klasyki amerykańskie są zbyt drogie

 

Import amerykańskich samochodów zabytkowych znacząco spadł w latach 2011-2014 i od tamtej pory nadal stopniowo maleje. Według Ministerstwa Finansów w roku 2011 do Polski sprowadzono 230 zabytkowych aut, podczas gdy w roku 2013 sprowadzono ich jedynie 123. Oznacza to, że import w ciągu dwóch lat zmalał aż o 47 procent. W kolejnych latach spadki były niższe, lecz również zauważalne. Ich przyczyną jest przede wszystkim wysoki koszt sprowadzenia aut ze Stanów Zjednoczonych. Wysokie koszty podatkowo-celne zniechęcają do importu amerykańskich oldtimerów większość polskich kolekcjonerów, którzy stawiają raczej na budżetowe modele. Dodatkowo w przypadku aut zabytkowych z Ameryki pojawia się większe ryzyko uszkodzenia w czasie transportu, przez co konieczne jest wykupienie droższego ubezpieczenia, które oferuje między innymi www.lancasterinsurance.co.uk.

 

Czy statystyki mówią prawdę?

 

Statystyki prowadzone przez Ministerstwo Finansów są niedokładnym odzwierciedleniem trendów wśród polskich kolekcjonerów samochodów zabytkowych. Liczba kupowanych classic car insurance wskazuje, że oldtimerów amerykańskich jest w Polsce więcej. Dlaczego tak się dzieje? Statystki nie uwzględniają importu samochodów amerykańskich, które wcześniej trafiły do kolekcjonerów w Europie Zachodniej i są od nich odkupowane. Takie rozwiązanie często jest tańsze ze względu na mniejszą odległość między kupującym a sprzedającym. Ponadto statystyki nie obejmują również sprzedaży samochodów ze Stanów Zjednoczonych pomiędzy dwoma kolekcjonerami pochodzącymi z Polski. Transakcje tego typu pojawiają się coraz częściej, co widać choćby na różnych portalach, gdzie wystawiane są oferty sprzedaży Fordów Mustangów czy Cadillaców.


 

Czy import samochodów zabytkowych ze Stanów Zjednoczonych nadal będzie maleć? To okaże się w ciągu kilku najbliższych lat, lecz można przypuszczać, że znów wzrośnie. Polacy zarabiają coraz więcej, dzięki czemu mogą pozwalać sobie na kupno droższych oldtimerów. Ponadto zauważalny jest wzrost liczby kolekcjonerów w kraju, co z pewnością przełoży się na większy import oldtimerów nie tylko z Ameryki Północnej, ale i z całej Europy Zachodniej.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2019-04-15 13:27:38

Coraz mniej chętnych do „sołtysowania”

  • Środa, 2019-04-10 14:28:19

Mniej kasy na wymianę pieców

  • Środa, 2019-03-06 14:27:08

Coraz bliżej do zabudowy półwyspu Korea

  • Czwartek, 2019-01-10 13:10:53

Ukraińska edukacja polskich medyków


Komentarze

  • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
    Wesołe miasteczko - zlikwidować! Po prostu, jeśli zdarzają się wypadki z ludzkiej - czy maszyny - winy, to nie korzystajmy z samochodu, hulajnogi, roweru, samolotu. Niech nikt nie wsiada na żadne karuzele, ani diabelskie młyny, żadne roller - coastery! Jak przestaniemy używać tych niebezpiecznych urządzeń - wypadków nie będzie. Inna sprawa - sprawdzenie bezpieczeństwa użytkowania danych sprzętów. Niech się taki instruktor, czy jak tam, najpierw sam przejedzie z pięć razy, albo i więcej na sprzęcie, który oferuje innym dla rozrywki, czy do używania. Nie od dzisiaj jest zwyczaj, że budowniczy mostów pierwsi przejeżdżają się po swojej konstrukcji. To nie sprawa eliminowania niebezpiecznych urządzeń, tylko uczciwości w dopuszczaniu ich do uzytku.
    Autor: Krajan
    2019-07-19 18:13:10
  • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
    Wesołego miasteczka miało nie być a będzie.. Wielka tragedia... Jak ktoś nie będzie chciał korzystać z usług wesołego miasteczka to nie będzie... Tylko teraz zapewne wszystko będzie sprawdzane milion razy....
    Autor: Siwy Stefan burczymucha
    2019-07-19 15:37:42
  • Zdemolował szpital i... zmarł
    Policja to powinna się zająć, ale przypadkiem PanI Ani którą straciła zdrowie przez to, że dyżurującemu ginekologowi nie chciało się pracować.
    Autor: wkurzona
    2019-07-18 15:10:18
  • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
    No dobrze, generalnie się zgadzam. Są przepisy na tego rodzaju sytuacje. Ale ja nie dzwoniłbym zaraz na policję, tylko spróbowałbym dogadać się z sąsiadem. Dopiero po nieudanej interwencji, zwróciłbym się do \"organów\". A tak - to rzeczywiście można się narazić na opinię pieniacza. Nie jest tu kwestią \"donoszenie\" na sąsiadów - tylko to, żeby umieć i chcieć się z nimi porozumiewać. A \"organy\" na samym końcu.
    Autor: Śmieszek
    2019-07-18 14:16:09
  • Rok po śmierci 9-letniego Bartka karuzela znów ruszy
    To jest przykre. Rok temu było mówione, że rezygnujemy z takich atrakcji, a tu się okazuje znowu będzie wesołe miasteczko...Gdzie konsekwencja...? Jeszcze najlepiej niech przyjedzie ta sama firma...ręce opadają.
    Autor: Mirek
    2019-07-18 11:17:30
  • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
    Gość ma rację! Jak to powiedział ktoś mądrzejszy \"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka\" Mogę sobie słuchać głośno muzy w bloku w środku dnia o 13, ale jestem świadom, że komuś to może przeszkadzać i policja może mi dowalić mandat.
    Autor: Mirek
    2019-07-17 22:38:13
  • Czytelnik listem do redakcji szkoli... policjantów
    Nic dodać, nic ująć. Brawo dla autora listu!
    Autor: Czytelnik
    2019-07-17 20:20:54
  • W Pasymiu suszarnia stanęła w ogniu
    Czy te zdjęcie to z tego pożaru czy to tylko ilustracja do artykułu?
    Autor: Zdjęcie
    2019-07-17 14:36:29
  • Muzyka, bungee i kulomioci, czyli tegoroczne Dni i Noce Szczytna
    I wszędzie te zasrane disco z pola :/
    Autor: Wstyd
    2019-07-17 14:07:51
  • Próbował uniknąć czołówki, uderzył w drzewo (zdjęcia)
    ??? jakie to drzewo przy drodze??? Może w promieniu kilometra od dróg wszystko wytniemy bo \"przy drodze\"
    Autor: Ekolog
    2019-07-17 11:09:56