Czwartek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Amerykańskie samochody klasyczne coraz mniej atrakcyjne dla polskich kolekcjonerów


PROMOCJA. Polscy kolekcjonerzy aut zabytkowych coraz chętniej kupują pojazdy klasyczne z zagranicy. Liczba sprowadzanych modeli rośnie z roku na rok, lecz znacznie większym zainteresowaniem cieszą się auta z Europy Zachodniej niż ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie samochody zabytkowe trafiają to Polski coraz rzadziej.



Klasyki amerykańskie są zbyt drogie

 

Import amerykańskich samochodów zabytkowych znacząco spadł w latach 2011-2014 i od tamtej pory nadal stopniowo maleje. Według Ministerstwa Finansów w roku 2011 do Polski sprowadzono 230 zabytkowych aut, podczas gdy w roku 2013 sprowadzono ich jedynie 123. Oznacza to, że import w ciągu dwóch lat zmalał aż o 47 procent. W kolejnych latach spadki były niższe, lecz również zauważalne. Ich przyczyną jest przede wszystkim wysoki koszt sprowadzenia aut ze Stanów Zjednoczonych. Wysokie koszty podatkowo-celne zniechęcają do importu amerykańskich oldtimerów większość polskich kolekcjonerów, którzy stawiają raczej na budżetowe modele. Dodatkowo w przypadku aut zabytkowych z Ameryki pojawia się większe ryzyko uszkodzenia w czasie transportu, przez co konieczne jest wykupienie droższego ubezpieczenia, które oferuje między innymi www.lancasterinsurance.co.uk.

 

Czy statystyki mówią prawdę?

 

Statystyki prowadzone przez Ministerstwo Finansów są niedokładnym odzwierciedleniem trendów wśród polskich kolekcjonerów samochodów zabytkowych. Liczba kupowanych classic car insurance wskazuje, że oldtimerów amerykańskich jest w Polsce więcej. Dlaczego tak się dzieje? Statystki nie uwzględniają importu samochodów amerykańskich, które wcześniej trafiły do kolekcjonerów w Europie Zachodniej i są od nich odkupowane. Takie rozwiązanie często jest tańsze ze względu na mniejszą odległość między kupującym a sprzedającym. Ponadto statystyki nie obejmują również sprzedaży samochodów ze Stanów Zjednoczonych pomiędzy dwoma kolekcjonerami pochodzącymi z Polski. Transakcje tego typu pojawiają się coraz częściej, co widać choćby na różnych portalach, gdzie wystawiane są oferty sprzedaży Fordów Mustangów czy Cadillaców.


 

Czy import samochodów zabytkowych ze Stanów Zjednoczonych nadal będzie maleć? To okaże się w ciągu kilku najbliższych lat, lecz można przypuszczać, że znów wzrośnie. Polacy zarabiają coraz więcej, dzięki czemu mogą pozwalać sobie na kupno droższych oldtimerów. Ponadto zauważalny jest wzrost liczby kolekcjonerów w kraju, co z pewnością przełoży się na większy import oldtimerów nie tylko z Ameryki Północnej, ale i z całej Europy Zachodniej.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2019-10-21 22:41:39

Samochody lubią się... rozpalać

  • Poniedziałek, 2019-04-15 13:27:38

Coraz mniej chętnych do „sołtysowania”

  • Środa, 2019-04-10 14:28:19

Mniej kasy na wymianę pieców


Komentarze

  • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
    Dziwne, dlaczego nie ma na zdjęciu Sylwii. A nie, jest, przepraszam, wszystko ok.
    Autor: fan Sylwii
    2019-11-21 15:25:55
  • Toyota zderzyła się z dzikami
    Policja po przyjęciu zgłoszenia pomoże nam w taki sposób, że ukarze nas mandatem. Więc dwa razy się zastanówcie czy powiadamiac policję. Sporadycznie się zdarza by ta formacja komuś pomogła.
    Autor: Marti
    2019-11-21 07:09:55
  • Turystyczna perełka powiatu już dostępna
    Jak zwykle - pani Jaskulska. pyza na polnych ścieżkach... Przepraszam - na ścieżkach rowerowych. To naprawdę innowacyjne. A przez mazurskie okno na świat wyglądamy codziennie. Gdyby nie okejki, to byśmy nie mieli czym dojechać i wrócić z Olsztyna. Może zamiast ścieżek rowerowych - pyza z polnych (rowerowych) dróżek zajęłaby się przewozami regionalnymi.
    Autor: Śmieszek
    2019-11-20 19:47:57
  • Uszedł z życiem po uderzenia TIRA... i zaczęły się kłopoty
    A co na to fundusz gwarancyjny? Po to on chyba jest?
    Autor: Kierowca
    2019-11-20 17:55:39
  • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
    Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
    Autor: Zawiedzony
    2019-11-20 09:47:13
  • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
    Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
    Autor: Kierowca Ciężarówki
    2019-11-20 09:37:44
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-20 08:36:12
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-20 08:11:37
  • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
    Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
    Autor: Mieszkaniec!
    2019-11-19 22:28:00
  • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
    Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
    Autor: Mieszkanka ...
    2019-11-19 22:22:58