Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Aktywne Szczytno – felieton Romana Żokowskiego


Nie milkną echa likwidacji „budżetu obywatelskiego”. Samo istnienie budżetu ma tylu samo zwolenników co przeciwników. Jedni są za likwidacją, drudzy przeciw, a prawda pewnie leży po środku. Ale jak dogodzić wszystkim? Może jednak trzeba szukać innych sposobów na aktywizację społeczeństwa? I to chyba jest lepszy pomysł, niż krytykowanie decyzji burmistrza.Likwidacja budżetu stała się kością niezgody. Opozycjoniści ciskają gromy w burmistrza, że ten pogrzebał inicjatywę społeczną. Ale czy faktycznie tak jest? Czy społeczeństwo w Szczytnie ma być aktywne tylko raz do roku? Czy aktywność przejawia się tylko wtedy, gdy dzielona jest kasa?

 

Na to wygląda. Ja jednak chcę zaproponować inną aktywność społeczną. Zamiast projektów budowlanych, proponuję projekty organizacyjne. Projekty budowlane ograniczały się do budowy np. boiska czy placu zabaw w konkretnym miejscu i dla konkretnej społeczności. Ja proponuję opracowywanie projektów, które służyłyby całemu społeczeństwu Szczytna, ale również okolic. Jak to miałoby wyglądać? Prosto i przejrzyście. Ktoś opracowuje projekt, przedstawia go komisji i ta dokonuje jego weryfikacji pod kątem finansowym i możliwości realizacji.

 

Wnioski z projektami trafiają do komisji przez cały rok. Te które przejdą, wdrażane są do realizacji przez wnioskodawcę przy pomocy urzędników. Dla przykładu: do komisji wpływa projekt o wdzięcznym tytule „Sobota dla mamy”. Projekt zakłada, że w okresie od 1 maja do 30 września, w każdą sobotę w godzinach 17.00-18.00, na Placu Juranda będą odbywały się darmowe zajęcia z aerobiku dla pań. Panów chcących poruszać się z paniami, również serdecznie zapraszamy.

 

Zajęcia prowadzi wykwalifikowany instruktor. Zapotrzebowanie to wydzielenie Placu Juranda na czas zajęć, nagłośnienie, opieka medyczna na wypadek nieprzewidzianych kontuzji. Koszt, pokrywany z kasy miejskiej, to zapłata dla instruktora, zapłata dla lekarza dyżurującego, koszt energii elektrycznej. Jest to tylko zarys przykładowego projektu, który skierowany jest do wszystkich mieszkańców i nie wymagający wygórowanych sum pieniężnych. Łatwy do realizacji i co najważniejsze, jest to projekt imprezy cyklicznej. Jeżeli by się sprawdził, to mógłby być to projekt na lata.


 

Takich projektów może być wiele np. niedzielne rodzinne bieganie ulicami miasta czy wyścig riksz ulicami pod warunkiem, że riksza jest samodzielnie skonstruowana. To powinny być projekty obywatelskie i dla wszystkich obywateli miasta. Projekty powinny zachęcać do uczestnictwa, czyli jako czynnego uczestnika, ale też jako kibica. Pomysłów naprawdę może być wiele, a władze miejskie powinny promować pomysłowych mieszkańców.

 

Przecież takich imprez w Szczytnie jest jak na lekarstwo, więc prawdopodobieństwo, że zostaną zaakceptowane przez społeczeństwo jest duże. Taka aktywność ma same zalety. Po pierwsze uaktywniają się ludzie, którzy będą tworzyć takie projekty. Aż trudno sobie wyobrazić, co jeszcze mieszkańcy Szczytna mogą wymyślić?

 

Po drugie aktywni będą uczestnicy biorący udział w zajęciach czy imprezach. Po trzecie, do aktywności zmuszą też kibiców, którzy będą chcieli przyjść i popatrzeć na zmagania swoich rodzin bądź sąsiadów jako uczestników. Trzeba pamiętać o jednym, że Polak jest zazdrosny i skoro sąsiad może to ja też. A to jest niezły argument, aby sąsiadowi dopiec, a przy tym samemu stać się aktywnym.

 

Dla mnie stara formuła „budżetu obywatelskiego” się przejadła, a do tego wzbudzała negatywne emocje. Moja propozycja jest bardziej czytelna, skierowana do wszystkich mieszkańców, a co najważniejsze mniej kosztowna. Zamiast jednego projektu, z powodzeniem zrealizować można kilka. Zamiast dzielić społeczność, powinna łączyć. I o to w tym wszystkim chodzi.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54