Reklama


Reklama

Akces do związku i apel do premiera


Gmina Jedwabno, po Rozogach i Świętajnie, będzie trzecim wiejskim samorządem z naszego powiatu, należącym do Związku Gmin Wiejskich RP. - Dla nas to jedynie koszt składki, która wyniesie około 1,5 tys. zł – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Jest to jednak obecnie największa reprezentacja gmin wiejskich w Polsce, która zrzesza blisko 640 samorządów. Przedstawiciele związku są powoływani do różnych komisji, są członkami gremiów opiniujących na przykład zmiany w prawie, planowane przez rząd. Dobrze jest więc mieć w tym związku także i swój udział, i swój głos.Wójt Ambroziak dodaje, że reprezentant związku aktualnie jest członkiem komisji, która pracuje nad proponowanymi zmianami w prawie, dotyczącym gospodarki odpadami.

 

- A to jest dla nas bardzo ważna kwestia – podkreśla.

 

Tak ważna, że podczas dzisiejszej (czwartek, 11 lutego) sesji radni będą głosować nad apelem, którego bezpośrednim adresatem jest premier Morawiecki. Apel – to obszerny dokument – który szczegółowo omawia problemy, z jakimi gmina boryka się między innymi przy ustalaniu stawek opłaty śmieciowej.

 

Chodzi głównie o to, aby urealnione zostały systemy naliczania opłat zryczałtowanych, obciążających właścicieli domków rekreacyjnych czy przedsiębiorców (tzw. nieruchomości niezamieszkałe).


Reklama

 

- Jak już wielokrotnie wskazywałem, te roczne opłaty, naliczone według odgórnie ustalonych zasad, w niewielkim stopniu pokrywają rzeczywiste koszty, jakie gmina ponosi w związku z ich zagospodarowaniem – tłumaczy wójt Ambroziak. - Przypomnę tylko, że dwa lata temu, gdy tych rządowych stawek jeszcze nie było, opłata, jaką w gminie ustaliliśmy dla tzw. rekreacji była sporo wyższa, niż obecna, rządowa. Wynosiła 210 zł, a musieliśmy ją obniżyć do niespełna 170 zł, co skutkowało tym, że za swoje odpady więcej płacą stali mieszkańcy gminy, bo system musi się bilansować, czyli na śmieciach gmina nie może zarabia, ani do nich dokładać.

 

Inicjatorką skierowania takiego apelu do premiera była przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Brzóska.

Reklama

 

- Rozmawiałam o tym z radnymi i wspólnie uznaliśmy, że warto spróbować – Na szczeblu centralnym niektóre sprawy czy kwoty mogą wydawać się błahe, ale dla nas, tu na dole, są niezwykle istotne. Tym apelem chcemy uzmysłowić premierowi, że dla takich niewielkich gmin jak nasza i dla naszych mieszkańców ustalanie wysokości opłat na poziomie zbliżonym do rzeczywistych kosztów jest niezwykle ważne.

 

Przewodnicząca przyznaje, że apel jest oddolną, indywidualną inicjatywą w wykonaniu samorządu Jedwabna. Ma nadzieję, że – gdy już gmina stanie się członkiem Związku Gmin Wiejskich RP – apel ten zostanie poparty przez całe to samorządowe zrzeszenie.Komentarze do artykułu

Dług rośnie.

Gmina Jedwabno to bankrut.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wypij, Krassowski, Szumny... czyli Porozumienie buduje się w Szczytnie
  Trzymają z PIS , to tak jak PIS i tyle w temacie. Sama \"dobroć\"

  ha ha


  2021-02-26 11:30:52
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Bardziej by mu pomógł, gdyby znalazł nowy dom dla tego psa niż do schroniska. TO jakby dziecko zabrać z rodziny do domu dziecka.

  GOść


  2021-02-26 10:16:40
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  To jest rozwiązanie problemu? Wysłanie staruszka do schroniska? I jeszcze wójt lansuje się na bohatera. Gratuluję dobrego samopoczucia. Jakby nie można było włożyć minimum wysiłku i znaleźć psiakowi nowy dom.

  Załamana


  2021-02-26 00:46:48
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Największym muzykiem ze Szczytna był Tadzio Machela. To był poeta i prawdziwy artysta

  Tadeusz Machela


  2021-02-25 12:23:32
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Modlimy się o cud uzdrowienia dla Księdza za przyczyną Wandy Boniszewskiej, której proces beatyfiakcyjny właśnie ruszył. Ona ofiarowała swoje cierpienia za kapłanów, miała też dar uzdrawiania i stygmaty. Modlą się za Księdza Siostry od Aniołów, Karmelitanki Bose w Łasinie i my! Kto chce niech do nas dołącza. Kochamy Księdza

  Dagmara


  2021-02-25 08:52:04
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Stosunek do zwierząt bardzo dużo mówi o człowieku.

  Gość


  2021-02-25 08:27:22
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Cudem Bozym jest sama osoba KS. Andrzeja. Jest to człowiek o głębokich pokładach nadziei i i wiary. W swoim życiu nie spotkałem osoby o tak silnym powołaniu i tym że całym sobą wnosi tyle dobra . Miałem 10 lat gdy poznałem Ks. Andrzeja a dziś mam 40 lat. Myślę że Bóg mam co do samej osoby Księdza Andrzeja szczytny plan. Wiara czyni cuda A nadzieja zawsze umiera ostatnia. Polaczmy się w modlitwie.Niech Ksiądz Andrzej poczuje siłę potrzebna by iść dalej i nauczać słowo Boże. Okazmy miłosierdzie i wsparcie jakie jest potrzebne Andrzejowi poslanikowi Boga.

  Marian Lisnianski


  2021-02-25 01:50:35
 • Zaszczepiony sanepid, zachęca do szczepień
  Z chęcią, tylko terminów brak

  Ela


  2021-02-24 20:01:27
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Pan JM przedstawiciel rady gospodarczej, to może mógłby zachować więcej szacunku do samego siebie, bo występy na zdjęciach, filmach i teledyskach z morsami hluby nie przynoszą, zwłaszcza, że często jest tam widoczne przechylanie kubeczków, szklaneczek, z jakimś \"tajemniczym %\" płynem

  WcPicker


  2021-02-24 19:21:20
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Nie znam księdza osobiście. Zazdroszczę takiej wiary i ufności. Nie jeden na miejscu księdza błagał by Boga o cud. Życzę by każdego dnia dobry Pan obdarzał księdza potrzebnymi łaskami, by świadectwo życia przemianiało serca wszystkich którzy towarzyszą księdzu i czytają te słowa. Serdeczne Bóg zapłać.

  Tomek


  2021-02-24 18:11:10