Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Akces do związku i apel do premiera


Gmina Jedwabno, po Rozogach i Świętajnie, będzie trzecim wiejskim samorządem z naszego powiatu, należącym do Związku Gmin Wiejskich RP. - Dla nas to jedynie koszt składki, która wyniesie około 1,5 tys. zł – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Jest to jednak obecnie największa reprezentacja gmin wiejskich w Polsce, która zrzesza blisko 640 samorządów. Przedstawiciele związku są powoływani do różnych komisji, są członkami gremiów opiniujących na przykład zmiany w prawie, planowane przez rząd. Dobrze jest więc mieć w tym związku także i swój udział, i swój głos.Wójt Ambroziak dodaje, że reprezentant związku aktualnie jest członkiem komisji, która pracuje nad proponowanymi zmianami w prawie, dotyczącym gospodarki odpadami.

 

- A to jest dla nas bardzo ważna kwestia – podkreśla.

 

Tak ważna, że podczas dzisiejszej (czwartek, 11 lutego) sesji radni będą głosować nad apelem, którego bezpośrednim adresatem jest premier Morawiecki. Apel – to obszerny dokument – który szczegółowo omawia problemy, z jakimi gmina boryka się między innymi przy ustalaniu stawek opłaty śmieciowej.

 

Chodzi głównie o to, aby urealnione zostały systemy naliczania opłat zryczałtowanych, obciążających właścicieli domków rekreacyjnych czy przedsiębiorców (tzw. nieruchomości niezamieszkałe).


Reklama

 

- Jak już wielokrotnie wskazywałem, te roczne opłaty, naliczone według odgórnie ustalonych zasad, w niewielkim stopniu pokrywają rzeczywiste koszty, jakie gmina ponosi w związku z ich zagospodarowaniem – tłumaczy wójt Ambroziak. - Przypomnę tylko, że dwa lata temu, gdy tych rządowych stawek jeszcze nie było, opłata, jaką w gminie ustaliliśmy dla tzw. rekreacji była sporo wyższa, niż obecna, rządowa. Wynosiła 210 zł, a musieliśmy ją obniżyć do niespełna 170 zł, co skutkowało tym, że za swoje odpady więcej płacą stali mieszkańcy gminy, bo system musi się bilansować, czyli na śmieciach gmina nie może zarabia, ani do nich dokładać.

 

Inicjatorką skierowania takiego apelu do premiera była przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Brzóska.

Reklama

 

- Rozmawiałam o tym z radnymi i wspólnie uznaliśmy, że warto spróbować – Na szczeblu centralnym niektóre sprawy czy kwoty mogą wydawać się błahe, ale dla nas, tu na dole, są niezwykle istotne. Tym apelem chcemy uzmysłowić premierowi, że dla takich niewielkich gmin jak nasza i dla naszych mieszkańców ustalanie wysokości opłat na poziomie zbliżonym do rzeczywistych kosztów jest niezwykle ważne.

 

Przewodnicząca przyznaje, że apel jest oddolną, indywidualną inicjatywą w wykonaniu samorządu Jedwabna. Ma nadzieję, że – gdy już gmina stanie się członkiem Związku Gmin Wiejskich RP – apel ten zostanie poparty przez całe to samorządowe zrzeszenie.Komentarze do artykułu

Dług rośnie.

Gmina Jedwabno to bankrut.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54