Reklama


Reklama

Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim


W grudniu atak wirusów był niebezpieczny nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Ujawniony został pierwszy przypadek dzika zakażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń. Zwierzę zostało odstrzelone w okolicy miejscowości Budy na terenie gminy Dźwierzuty.- Można by powiedzieć, że dotychczas mieliśmy sporo szczęścia. Mimo wystąpienia wielu przypadków ASF u dzików w ościennych powiatach, olsztyńskim, piskim czy mrągowskim, nas to jednak omijało – komentuje dr Jerzy Piekarz, powiatowy lekarz weterynarii w Szczytnie.

 

Powiat szczycieński jest zaliczany do obszaru szczególnego zagrożenia związanego z ASF. Gminy Dźwierzuty, Świętajno, Pasym, Jedwabno i Szczytno znajdują się w strefie objętej ograniczeniami tzw. strefie czerwonej gdyż w sąsiednich powiatach wystąpiły częste przypadki ASF u dzików. Gmina Rozogi i Wielbark znajdują się w strefie ochronnej tzw. żółtej. Ograniczenia ochronne to m.in. zakaz wywożenia odstrzelonego zwierzęcia poza teren strefy i bezwzględny obowiązek poddawania tusz obowiązkowym badaniom.


Reklama

 

- Każde odstrzelone zwierzę podlega obowiązkowym badaniom, w kierunku ASF – wyjaśnia Jerzy Piekarz. - Myśliwy musi odstrzelonego dzika umieścić w chłodni, a może go odzyskać, jeśli chce, dopiero wtedy, gdy wynik badania będzie negatywny. W przypadku zakażonego osobnika z okolic Bud w tym samym czasie w chłodni znajdowało się siedemnaście dzików i wszystkie zostały poddane utylizacji.

Wspomniane chłodnie znajdują się w każdej gminie. - To dwa, niekiedy trzy lub cztery specjalne kontenery, do których trafiają odstrzelone zwierzęta. Dwa razy w tygodniu z tusz pobierane są próbki krwi, które następnie jadą do Gdańska i tam są badane – uściśla Piekarz.

Walka z afrykańskim pomorem świń przebiega w kraju niejako dwutorowo. Z jednej strony do intensywnej tzw. bioasekuracji nakłaniani są hodowcy trzody chlewnej, z drugiej – trwa równie intensywna depopulacja dzików (docelowo 0,1 osobnika na km2) jako nosicieli wirusa. Zniesione więc zostały okresy ochronne, kiedy to np. do loch ciężarnych lub prowadzących małe nie wolno było strzelać, nie ma też żadnych limitów ograniczających liczbę zabijanych dzików, a do tego skarb państwa hojnie nagradza myśliwych za tę eksterminację. Dość stwierdzić, że za każdego samca płaci myśliwemu 300 złotych, a za samicę – aż 650 zł. Przy tych kwotach nie dziwi, że w 2020 roku w powiecie zostało zastrzelonych aż dwa tysiące dzików.

ReklamaKomentarze do artykułu

kroll

W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)
  Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

  Monika WŁODARCZYKOWA


  2021-03-04 12:02:59
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  12 lat to za długooo

  NSZ


  2021-03-04 09:44:05
 • Morsy drugie w rajdowym finale
  czego te morsy juz nie robily ho ho, teraz czas na wynalezienie szczepionki na Covid :) . Na pewno opanowali umiejętność włażenia w d..pę szczycieńskim burmistrzom

  ZenekM


  2021-03-04 09:35:07
 • Budowlane szaleństwo w Pasymiu trwa
  za chwile bedzie jak z Olsztynem (miasto pod Ostródą) , Szczytno pod Pasymiem :D

  Pofajdok


  2021-03-04 09:17:39
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Szanowny Panie nie tylko za zaistniałą sytuacje mozna obwiniac burmistrza (który jest delikatnie rzecz ujmująć mizerny na jego pocieszenie powiem ze poprzedni nie byli lepsi)ale przede wszystkim MIESZKAŃCÓW!!!, ktorzy wybieraja od lat tych samych cwaniaków, którzy usadzili dupska na fotelach radnych, radnych którzy od lat topią miasto. Panowie Kiersikowski, Łachacz, stare damy Czerw, Moczydłowska, RYbińska czy Boczarowe, Orzłowie, Siudaki, Staszaki ci ludzie od kilkunastu lat rzadza miastem. TO ich wyborczy ktorzy nie chca dopuscic świeżej krwi do rady miasta bo nie maja odwai na zmiana ale maja odwagę na wieczne narzekanie. jak slysze ze lepszy Robert Siudak czy Pawelek Krasowski bo od lat siedza w radzie, niz ktos nowy to mi rece i majtki opadają. Jak to miasto ma sie zmieniac. Głupota mieszkańców Szczytna jest porażająca ich krótkowzrocznosc odbiera wszelką nadzieję na to ze kiedys to miasto pojdzie do przodu. Mizerny bUrmistrz lansujacy sie na portalach spolecznosciowych i chwalący sie swoimi sukcesami ktore są kosmetyką.Otoczony swoimi przydupasami w polowie kadencji pokazuje jak złym byl wyborem...niestety mieliśmy wybór między fatalnym (KM), bardzo fatalnym(Gontarzewski marionetka PIS) i beznadziejnym wyborem (Wilczek). I tak w tym mieście jest od dziesięcioleci. Symbol ślimaka Cittaslow jest kwintesencja marazmu Szczytna. Niestety mieszkańcy krzyczą i oczekują ale sami nie chcą zmian.

  Pofajdok


  2021-03-04 09:16:29
 • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
  BARDZO DUŻO ZROBIŁA PANI DLA SZCZYTNA ZA SWOJEJ KADENCJI ,ZA CO BARDZO DZIĘKUJĘ I PEWNIE NIEJEDEN PRZYZNA MI RACJĘ -POZDRAWIAM

  MS


  2021-03-04 08:39:17
 • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
  Zamaskowany....???? to pewnie szok dla pracowników banku

  Karrramba


  2021-03-04 05:53:12
 • Orżyny bez sołtysa i... teatru, Domalewski zrezygnował
  Serdecznie pozdrawiam. Ciekawe czy mnie pamiętasz :) ja pamiętam ciebie jako ostoje spokoju i uczciwej pracy (nauki)

  Wiesiek Żyła


  2021-03-03 23:00:44
 • Alina Kobiałek: - Śmierć też wymaga oprawy (rozmowa)
  Super wywiad ciociu ????

  Roman K


  2021-03-03 21:06:15
 • Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu
  Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

  mieszkaniec


  2021-03-03 10:47:35