Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Afera z seks-ankietą, najmądrzejsze dzieci?


Tak zwana afera ankietowa zatacza coraz większe kręgi. Swoje postępowanie wyjaśniające prowadzi olsztyńskie kuratorium, sprawą zainteresowała się też prokuratura i policja. Wyjaśnień żądają radni. Zamieszanie rykoszetem może odbić się na dyrektorach szkół oraz naczelniku wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Szczytnie. Najmądrzejsze w tym całym zamieszaniu okazały się dzieci, które natychmiast zareagowały na zadawane im „dziwne” pytania.Sprawą ankiety z pytaniami o seks, która była częściowo zrealizowana w szczycieńskich szkołach podstawowych interesuje się coraz więcej instytucji. Rykoszetem mogą ucierpieć między innymi dyrektorzy placówek, w których ją przeprowadzono, wobec których olsztyńskie kuratorium wszczęło postępowanie wyjaśniające. - Sprawa jest karygodna – mówi Wojciech Cybulski, Warmińsko–Mazurski Wicekurator Oświaty. - Trwa kontrola, ale już widać, że w wielu miejscach złamane jest prawo oświatowe.

 

 

Prokuratura prosi o dokumenty

 

Swoje czynności rozpoczęła też szczycieńska prokuratura.

 

- Rozpoczęliśmy je po zawiadomieniu złożonym przez osobę z Polski, która poinformowała nas, że przy realizacji tej ankiety mogło dojść do złamania prawa – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Krzysztof Batycki, zastępca szefa szczycieńskiej prokuratury. - Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Szczytnie o przesłanie całej dokumentacji związanej z zaakceptowaniem i wprowadzeniem tej ankiety do szczycieńskich szkół.

 

Postępowanie toczy się na razie w sprawie o przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków służbowych. Nikomu nie postawiono zarzutów.

 

 

Relacja dyrektorek

 

Na ostatniej komisji oświaty radni przepytywali dyrektorów szkół podstawowych nr 2 i nr 6. Pytali czyje na polecenie ankiety przeprowadzono, kto je zaakceptował i czy wcześniej dyrektorzy je widzieli?

 

Na te pytanie starała się odpowiedzieć Grażyna Zielińska, dyrektor SP 6. - 21 sierpnia otrzymaliśmy od firmy maila, w którym poinformowano nas, że otrzymane linki indywidualne do ankiety, w sumie 500, w pierwszej kolejności należy udostepnić w klasach 7 i 8, następnie 6, 4 i 5 – mówiła. - Była tam też informacja, że ankieta dotyczy diagnozy problemów społecznych i jest wykonywana na polecenie miasta, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W mailu zawarto zapewnienie, że ankieta jest dostosowana do wieku uczniów oraz że została sprawdzona i zaakceptowana przez Urząd Miejski. Mieliśmy czas do 11 września na jej wykonanie. Nauczyciele w ramach lekcji informatyki zaczęli ją realizować.


 

To właśnie uczniowie, gdy dotarli do końcowych pytań, które dotyczyły seksu, zaczęli je głośno komentować. Wtedy także nauczyciele zainteresowali się ich treścią. - Nauczyciel zgłosił sprawę i poprosił od razu o wstrzymanie przeprowadzania ankiety. I tak się stało – zapewniała dyrektor SP 6.

 

Winnych brak?

 

Mimo burzliwej dyskusji podczas posiedzenia komisji oświaty nikt nie wskazał konkretnej osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie ankiety do szkół. Naczelnik wydziału oświaty Robert Dobroński wyjaśniał, że obowiązek diagnozowania uczniów w szkołach pod kątem zagrożeń społecznych (alkohol, narkotyki, papierosy, przemoc itp.) wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości trzeba to robić co 4-5 lat.

 

Tegoroczną ankietę jej autorzy „wzbogacili” o kilka pytań dotyczących seksu i dopiero reakcja uczniów na te właśnie pytania zmusiła dorosłych do tego, by tej ankiecie dokładniej się przyjrzeli.

 

- Mam wrażenie, że to właśnie dzieci były najmądrzejsze w tej całej sytuacji – komentuje Anna Rybińska, miejska radna.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2018-10-11 10:42:46

Finansowa afera w rozoskim GOK?

 • Czwartek, 2017-01-05 12:36:27

Aferą szambową zajął się prokurator


Komentarze

 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Komentatorze Masakra. To pruskie władztwo było administratorem terenów o których piszesz. Władztwo owe, jeżeli można tak powiedzieć, polegało na podległości (postawie wasalnej), w stosunku do seniora jakim była Korona Polska reprezentowana przez Króla Polskiego. Wynikało to ze strachu przed zbrojnym wygnaniem pogańskich plemion z tych terenów. W zamian za lenno, pozwolono im funkcjonować. Ci lennicy, nie Jagiełło i nie bitwa pod Grunwaldem, doprowadzili do upadku zakonu krzyżackiego. Bunt mieszczan (Prusinów) w miastach. Potem nastąpił POTOP SZWEDZKI. Prusowie stali się wasalami seniora KORONY SZWEDZKIEJ. Ponownie pozwolono im funkcjonować w zamian za pieniądze, dostarczanie żywności dla armii szwedzkiej. Potem nastąpiły rozbiory Polski i na tym gruncie wyrósł związek Państw Niemieckich i Prusinów w którym stroną dominująca byli Prusowie. Następnie wybuchła 1 wojna światowa. Na podglebiu tej wojny zaczyna odradzać się Polska. Wybucha 2 wojna światowa. Rolę jaką odegrały w tej wojnie Niemcy oraz bojówki NSDAP z naszego terenu znamy. Cel- ponowne utworzenie wielkiej rzeszy. Po jej zakończeniu państwa zwycięskie ( Wielka Brytania, Francja, Rosja, USA) podpisały w 1946 dekret o wymazaniu Prus z mapy. Argumentowały to tym, iż nie ma już nośnika ( ludzi czystej krwi) Prusinów. Zgodnie ustalono też, iż Prusowie będąc sami słabi wewnętrznie i militarnie, przez okres cichego istnienia prowokowały wojny pomiędzy krajami sąsiadów. Także zaodrzańskich Niemców . W ten sposób rozwiązano sprawę niemiecką. Zatem to co napisałeś \"nigdy polskie\", jest określeniem niejasnym mówiąc delikatnie. Przepraszam za tak szybkie przeskoki historyczne :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 11:26:33
 • W Szczytnie powstanie szkoła sportowa
  Ciekawe kto będzie dyrektorem szkoły sportowej. Bo jak będzie pani Afanasjef to powodzenia życzę.
  Autor: jaro
  2019-11-14 10:15:18
 • Ścieżka „po kolei” już otwarta (zdjęcia)
  Tomaszu I :-D Bed Gun
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 10:12:36
 • Nowa radna chce być bardziej otwarta
  Ponieważ tam rządzi Tata i jak on powie tak musi być, ale radna zachowała się bardzo nie w porządku ponieważ tak obiecała współpracować z Sąłtysową,a zachowała się jak nie powiem kto odwołując Sąłtysową która naprawdę bardzo dużo zrobiła,a jest dopiero 7 miesięcy ciekawe kto taki wysłał do Pani radnej list ponieważ naprawdę mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli a podpisy które zbierali to nie były na odwołanie sołtysa tylko na zebranie z Panią wójt więc mam taką nadzieję, że wreszcie ktoś z tym porządek zrobi wstyd Pani radna.
  Autor: Odpowiedź dla sebek22
  2019-11-14 08:34:59
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Po co pytać o to burmistrza lepiej Panią zastępcę, burmistrz zważywszy na jego doświadczenie mógłby odpowiedziec na pytania dotyczace sportu lub sportu...
  Autor: Karol
  2019-11-14 08:29:41
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  ...tak, pracownicy obsługi już dostali pisma z propozycją zmniejszenia wymiaru zatrudnienia... lub w ogóle wypowiedzenia. Szkoda tylko, że konserwator, który jest mężem pani wicewójt zostaje na pełnym etacie i to z niezłą pensją. To się nadaje do mediów!
  Autor: Była zwolenniczka wójta
  2019-11-13 19:31:51
 • Policyjne mury pną się do góry (komentarze mieszkańców)
  Niczego to nie zmieni, szkoda tylko na niego pieniędzy. Policjanci w większości będą pełnili służbę w Szczytnie. Komuna wraca. Jeszcze brakuje GS.
  Autor: krajan
  2019-11-13 17:36:33
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  A czemu miałby się Mazurami zajmować wtedy? Toć tu pruskie (krzyżackie) władztwo było od czasów tzw. pogańskich, a nigdy polskie.
  Autor: Masakra
  2019-11-13 12:19:13
 • Trzynasta porażka SKS Szczytno
  Właściwie to sks szczytno już się pożegnał z liga okręgowa. Z 15 porażkami w lidze nie mają szans na utrzymanie. A nie zapowiada się że będzie lepiej.
  Autor: Xyz1995
  2019-11-13 10:03:57