Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Abisynki do poprawy


Szczycieński sanepid skontrolował jakość wody w publicznych studniach. Okazało się, że jest pełna bakterii. Woda ze studni jest więc dopuszczona do użytku, ale tylko warunkowo: po przegotowaniu. Przedsiębiorstwo AQUA ma miesiąc na to, by je doprowadzić do porządku.Być może mało kto wie, że w Szczytnie zachowały się trzy publiczne ujęcia wody – studnie z pompami, nazywane abisynkami. Stoją przy ulicach Leyka, Lanca oraz Tetmajera.

 

Historia studni abisyńskich jest dość odległa. Te sprzed co najmniej stulecia często mają atrakcyjny wygląd i dziś już charakter zabytkowy, co nie znaczy, że nie są wciąż zdatne do użytku. Te szczycieńskie dziełami sztuki nie są. Najprawdopodobniej powstały w okolicy lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy to ich montaż w miastach nakazany był odgórnie. Takie publiczne punkty czerpania wody stanowiły zabezpieczenie na wypadek awarii wodociągów.

 

- W Szczytnie były cztery, ale studnia przy ul. Kopernika została zlikwidowana – mówi Tomasz Liwartowski, dyrektor szczycieńskiego sanepidu. - W tych, które jeszcze są i z których można korzystać, niestety, woda nie jest najlepsza.

 


Reklama

Przeprowadzone w ubiegłym tygodniu badania wykazały, że w „abisyńskiej” wodzie występują bakterie w stężeniu znacznie przekraczającym dopuszczalne normy.

 

- Co prawda, nie stwierdziliśmy obecności bakterii chorobotwórczych, niemniej kwestią czasu jest, by i takie się pojawiły – wyjaśnia Powiatowy Inspektor Sanitarny. - Dlatego też decyzją administracyjną nakazaliśmy spółce AQUA, która studnie ma w swej pieczy, podjęcie działań naprawczych. Z czerpanej ze studni wody, co prawda, można korzystać, ale tylko warunkowo, czyli wyłącznie po jej przegotowaniu. To ograniczenie obowiązuje przez miesiąc. W tym czasie firma ma obowiązek wodę oczyścić, przeprowadzić badania i nam je przedstawić.

 

W ocenie Tomasza Liwartowskiego najważniejsza jest informacja. Wykonując nakazane czynności AQUA opatrzyła już każdą z pomp czytelną ulotką, mówiąca o tym, że woda ze studni nie nadaje się do spożycia i innego wykorzystania jeśli nie zostanie wcześniej przegotowana. AQUA poparła tę informację... łańcuchami, które uniemożliwiają w ogóle korzystanie z pomp.

Reklama

 

Może się wydawać, że takie publiczne studnie, przy obecnym poziomie tzw. zwodociągowania, są zbędne. Sporo miast, np. Poznań, zlikwidowało te socjalistyczne relikty. - I z tym się nie zgodzę – polemizuje dyrektor sanepidu.

 

- Studnie abisyńskie to źródła wody, czerpanej ze stosunkowo głębokich pokładów, całkowicie niezależnych od tych ujęć, które zaopatrują miejskie wodociągi. Zawsze lepiej dysponować jakimś zabezpieczeniem na wypadek większej awarii czy kataklizmu, nawet jeśli wydaje się, że taki nie nastąpi. Cóż... pandemii wywołanej koronawirusem też nikt się nie spodziewał...

 Komentarze do artykułu

Tomasz

Rada miejska zajmie się tym problemem, niedopuszczalne jest pozostawienie mieszkańców z zatrutą wodą.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43