Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

AED - szansa na życie w Szczytnie i Piasutnie


W Szczytnie i w Piasutnie pojawiły się pierwsze w powiecie AED (zewnętrzne, automatyczne defibrylatory). Zamontowano je w środowiskowych domach samopomocy. Pracownicy placówek przeszli szkolenia z obsługi urządzeń.Szkolenia poprowadzili ratownicy medyczni: Grzegorz Achremczyk i Dawid Michalak. AED to urządzenie, które wykorzystuje się w sytuacji nagłego zatrzymania funkcji życiowych.

 

- To przenośny i w pełni zautomatyzowany defibrator, działający na identycznej zasadzie, jak te, używane przez ratowników medycznych w karetkach – wyjaśnia Grzegorz Achremczyk. - Różnica jest taka, że AED może użyć każdy człowiek. To urządzenie ma wgrane komunikaty, które krok po kroku wskażą nam ścieżkę postępowania. Czyli mówiąc wprost. Po włączeniu urządzenia usłyszymy na przykład komunikat. „Naklej elektrody”, „Sprawdź oznaki krążenia”, „Przystąp do resuscytacji”. Jeżeli człowiek nie będzie miał krążenia, to urządzenie poprowadzi nas aż do wyładowania prądem, które ma pobudzić serce do działania.

 

 

 

O AED rozmawiamy z Grzegorzem Achremczykiem, koordynatorem pogotowia ratunkowego w naszym powiecie.

 

 

Urządzenia pojawiły się w placówkach otwartych. Czy każdy człowiek może z nich skorzystać? Nawet jeśli nie przeszedł przeszkolenia?

 

Tak. Każdy.

 

To dlaczego szkoliliście personel ŚDS w Szczytnie i Piasutnie?


 

Chcieliśmy „oswoić” pracowników z AED, bo jeszcze do niedawna defibrylatory były wykorzystywane w ratowaniu ludzi wyłącznie przez lekarzy czy ratowników medycznych. Wiem, że niektórzy boją się AED, bo to prąd.

 

 

Ale przecież to prawda. AED „leczy”, a może właściwiej: ratuje życie prądem...

 

Rzeczywiście tak jest, a przenośne urządzenia AED są w pełni bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i osoby, czy osób je obsługujących. AED po właściwym podłączaniu dokona analizy stanu poszkodowanego. Gdy nie będzie wskazań do użycia prądu, to się nawet nie naładuje. Ważne jest to, aby osoba, która obsługuje to urządzenie, postępowała zgodnie z komunikami, które AED wypowiada.

 

 

Czy AED stanie się standardem w miejscach publicznych?

 


Myślę, że tak, bo to jedno ze skuteczniejszych narzędzi do ratowania ludzkiego życia w nagłych przypadkach.

 

Czyli ręczna reanimacja przechodzi do lamusa?

 

Absolutnie nie. Masaż serca to najważniejszy element. A jeśli do niego dołączymy użycie AED to znacząco rośnie szansa na uratowanie komuś życia.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14