Reklama
Reklama
Od kilkuset do kilkunastu tysięcy połączeń dziennie odbierają konsultanci pracujący na infolinii dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19. Z każdym dniem dzwoniących przybywa. O co pytają? Poniżej przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.
Infolinię dla osób, które chcą uzyskać informację na temat szczepień lub szczepionek uruchomiono 16 grudnia. Od początku cieszyła się sporym zainteresowaniem. Każdego dnia, w sumie 500 konsultantów obsługujących numer 989 odpowiada na setki, czasem tysiące pytań.
Rosnąca popularność
Ponad 4 tysiące telefonów odebrali konsultanci obsługujący numer 989 pierwszego dnia działania infolinii. W kolejnych dniach telefony nie milkły. W czasie Świąt dzwoniących było nieco mniej, ale po 26 grudnia odnotowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania. 28 grudnia pracownicy infolinii obsłużyli ponad 13 500 połączeń. Najwięcej telefonów odebrano w godz. 9:00 – 13:00. Średni czas oczekiwania na połączenie z konsultantem to od kilku do kilkunastu sekund. Informacje udzielane są w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Infolinia jest bezpłatna i całodobowa. Dla osób telefonujących z zagranicy, oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych uruchomiono numer: (22) 62 62 989.
Ważne! Po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.
Wyjaśniamy wątpliwości
O co najczęściej pytają dzwoniący? Poniżej publikujemy pytania wraz z odpowiedziami, które w ostatnim czasie padały najczęściej.
Kiedy będzie możliwość zapisu na szczepienie?
15 stycznia ruszą zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 w Polsce.
W jakich placówkach będę mógł się zaszczepić?
Szczepienia będą dostępne między innymi w:
placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
Reklama
mobilnych zespołach szczepiących,
centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Do 11 grudnia 2020 r. trwał nabór podmiotów leczniczych zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jego celem było uruchomienie punktu szczepień w każdej gminie. Z kolei w aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych.
Zakwalifikowane do udziału w programie zostaną podmioty, które wypełniły online formularz zgłoszeniowy i spełniły przewidziane wymagania. Następnie, w zależności od tego, ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podjęta zostanie decyzja, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień. Wkrótce opublikujemy mapkę z punktami pobrań i szczepień.
Czy choroby współistniejące są przeciwwskazaniem do szczepienia?
Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi szczepień, przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.
Szczepienie należy odroczyć u osób cierpiących na ostrą, ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcję. Obecność niewielkiej infekcji i/lub niskiej gorączki nie powinna opóźniać szczepienia.
Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.
Jestem osobą w podeszłym wieku. Czy przed szczepieniem zostanę przebadany?
Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 w każdym przypadku będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.
Reklama
W jaki sposób mogę zarejestrować się na szczepienie?
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
źródło: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski
Reklama
Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.
Roman
2021-01-25 15:18:03
Jak to było? Pożar w \"burdelu\"?
Mol
2021-01-25 14:48:28
No i wuefik z wuefikiem się pokłócił.... A Łachacz raz jest zaraz przeciw ....
Karolina
2021-01-25 12:34:23
Nie rozumiem dla czego mieszkancy niezwiazani z turystyka bezposrednio maja ponosic ten koszt. Skoro maksymalna kwota jest podana na osobe to moze czas policzyc firmy turystyczne jako firmy a nie pojedyncze osoby? Beznadzieja
Kuba
2021-01-25 09:25:38
w którym miejscu powstanie boisko?
hmm
2021-01-25 09:01:08
Wstyd i kolesiostwo. Car drugi po Bogu.
Kamil
2021-01-24 18:04:39
Może jakiś link do głosowania?
Kubs
2021-01-24 13:37:58
Panie starostwo, Rafał coś tam wspominał o Pana żonie , czy już lepiej?
Zatroskany
2021-01-24 10:17:29
Nasz starosta jest pensjonariuszem DPS, gdyż szczepi się razem z nimi? Ciekawe jaki pokój ma przydzielony jedyneczke czy dwojeczke?
Janusz
2021-01-24 10:05:35
Pan Kiersikowski znany jest ze swoich 50 twarzy, więc czego się burmistrz spodziewał...
Barbara
2021-01-24 10:00:38