Reklama


Reklama

70-latek zawdzięcza życie nowej lokalizacji karetki


Ratownicy medyczni ze Świętajna uratowali życie 70-letniemu mężczyźnie. Spadł on ze sterty drewna i przestał oddychać. Była to jedna z pierwszych akcji zespołu publicznego pogotowia ratunkowego, który stacjonuje od 1 kwietnia właśnie w Świętajnie.Dzięki temu, że karetka była w Świętajnie, mężczyzna mógł liczyć na natychmiastową pomoc.

 

- Była to dosłownie druga akcja ratunkowa przeniesionego zespołu – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w naszym powiecie. - Sześć godzin po objęciu dyżuru w Świętajnie nasi ratownicy otrzymali dramatyczne zgłoszenie.

 

70-letni mężczyzna spadł z dwumetrowej sterty drewna i przestał oddychać. Wskutek upadku doszło do zatrzymania krążenia. Ratownicy pojawili się na miejscu wypadku niemal momentalnie i z sukcesem podjęli akcję reanimacyjną. 70-latek po odzyskaniu przytomności śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Olsztynie.

 

Pogotowie tylko państwowe

 

Była to już druga akcja ratowników ze Świętajna już pierwszego dnia pracy w nowym systemie. Przypomnijmy. Od kwietnia ratownictwo medyczne na terenie naszego powiatu jest wyłącznie państwowe. To konsekwencja zmiany ustawy, która w znaczny sposób ogranicza działalność prywatną takich podmiotów.

 


Reklama

- Zmiany spowodowały, że oprócz dwóch karetek w Szczytnie mamy też w tej chwili po jednej karetce w Pasymiu i Świętajnie – mówi Beata Kostrzewa, szefowa szczycieńskiego szpitala, pod który to karetki w tej chwili podlegają.

 

 

Decyzja wojewody wynika ze statystyk

 

Wcześniej karetka pasymska i spychowska (przeniesiono ją do Świętajna) były w prywatnych rękach.

 

- Karetka ze Spychowa decyzją wojewody została przeniesiona do Świętajna po analizie wyjazdów tego zespołu – wyjaśnia Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w naszym powiecie. - Jest to zdecydowanie lepsza lokalizacja, bo ma szybszy dostęp do wielu newralgicznych punktów w tamtej części powiatu, czyli na przykład tzw. krzyżówki, Czajki, Cis, do rejonów, gdzie dochodzi do większej liczby niebezpiecznych zdarzeń.

 

 

Jest umowa z gminą

Reklama

 

Siedzibą „spychowskiego zespołu” ratownictwa medycznego stał się ośrodek zdrowia w Świętajnie. Dyrektor ZOZ w Szczytnie podpisała umowę z wójt Alicją Kołakowską na dzierżawę jednego z pomieszczeń w ośrodku z przeznaczeniem dla ratowników medycznych. Ta zmiana nie podoba się jednak części mieszkańców Spychowa, którzy obawiają się, że dłużej będą czekali na pomoc.

 

- Takie informacje do mnie nie dotarły – zapewnia wójt Kołakowska. - W tej chwili karetka stacjonuje w stolicy gminy i właściwie jest to centralny jej punkt, czyli każda miejscowość jest medycznie zabezpieczona na tym samym poziomie. Lokal pogotowiu wynajmowany jest odpłatnie. ZOZ w Szczytnie opłaci też media.

 

 

 

Jedna z karetek Państwowego Pogotowia Ratunkowego już stacjonuje w Świętajnie, przy miejscowym ośrodku zdrowia

Fot. Czytelnik „Tygodnika Szczytno”Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze