Piątek, 24 Maj, Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

70-latek zawdzięcza życie nowej lokalizacji karetki


Ratownicy medyczni ze Świętajna uratowali życie 70-letniemu mężczyźnie. Spadł on ze sterty drewna i przestał oddychać. Była to jedna z pierwszych akcji zespołu publicznego pogotowia ratunkowego, który stacjonuje od 1 kwietnia właśnie w Świętajnie.Dzięki temu, że karetka była w Świętajnie, mężczyzna mógł liczyć na natychmiastową pomoc.

 

- Była to dosłownie druga akcja ratunkowa przeniesionego zespołu – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w naszym powiecie. - Sześć godzin po objęciu dyżuru w Świętajnie nasi ratownicy otrzymali dramatyczne zgłoszenie.

 

70-letni mężczyzna spadł z dwumetrowej sterty drewna i przestał oddychać. Wskutek upadku doszło do zatrzymania krążenia. Ratownicy pojawili się na miejscu wypadku niemal momentalnie i z sukcesem podjęli akcję reanimacyjną. 70-latek po odzyskaniu przytomności śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Olsztynie.

 

Pogotowie tylko państwowe

 

Była to już druga akcja ratowników ze Świętajna już pierwszego dnia pracy w nowym systemie. Przypomnijmy. Od kwietnia ratownictwo medyczne na terenie naszego powiatu jest wyłącznie państwowe. To konsekwencja zmiany ustawy, która w znaczny sposób ogranicza działalność prywatną takich podmiotów.

 

- Zmiany spowodowały, że oprócz dwóch karetek w Szczytnie mamy też w tej chwili po jednej karetce w Pasymiu i Świętajnie – mówi Beata Kostrzewa, szefowa szczycieńskiego szpitala, pod który to karetki w tej chwili podlegają.

 

 

Decyzja wojewody wynika ze statystyk

 

Wcześniej karetka pasymska i spychowska (przeniesiono ją do Świętajna) były w prywatnych rękach.

 


- Karetka ze Spychowa decyzją wojewody została przeniesiona do Świętajna po analizie wyjazdów tego zespołu – wyjaśnia Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w naszym powiecie. - Jest to zdecydowanie lepsza lokalizacja, bo ma szybszy dostęp do wielu newralgicznych punktów w tamtej części powiatu, czyli na przykład tzw. krzyżówki, Czajki, Cis, do rejonów, gdzie dochodzi do większej liczby niebezpiecznych zdarzeń.

 

 

Jest umowa z gminą

 

Siedzibą „spychowskiego zespołu” ratownictwa medycznego stał się ośrodek zdrowia w Świętajnie. Dyrektor ZOZ w Szczytnie podpisała umowę z wójt Alicją Kołakowską na dzierżawę jednego z pomieszczeń w ośrodku z przeznaczeniem dla ratowników medycznych. Ta zmiana nie podoba się jednak części mieszkańców Spychowa, którzy obawiają się, że dłużej będą czekali na pomoc.

 

- Takie informacje do mnie nie dotarły – zapewnia wójt Kołakowska. - W tej chwili karetka stacjonuje w stolicy gminy i właściwie jest to centralny jej punkt, czyli każda miejscowość jest medycznie zabezpieczona na tym samym poziomie. Lokal pogotowiu wynajmowany jest odpłatnie. ZOZ w Szczytnie opłaci też media.

 

 

 

Jedna z karetek Państwowego Pogotowia Ratunkowego już stacjonuje w Świętajnie, przy miejscowym ośrodku zdrowia

Fot. Czytelnik „Tygodnika Szczytno”Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To już przebija propagandę Korei Północnej. Oficer od czego?
  Autor: Uzjel
  2019-05-23 06:04:41
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  Człowieku, wypadki chodzą po ludziach. Może rutyna temu winna...
  Autor: Zbyszek
  2019-05-22 22:59:50
 • Komendant Fałdowski odwiedził rannych słuchaczy
  A co z delikwentem, który ich postrzelił. Ciekawe to, że doświadczony instruktor zaprezentował jakiś kompletny brak profesjonalizmu. Podobno broń raz w roku sama wypala - ale żeby w ręku zawodowca? Zupełnie tego nie rozumiem. Po to jest instruktor, żeby nauczyć bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Więc co on w sumie tam zrobił?
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-05-22 14:42:34
 • Egzaminy mimo strajku
  O! Jaki purysta językowy!!! A czytać ze zrozumieniem potrafi? Chyba nie, bo dopiero zaczął pić poranna kawę w biurze (sądząc po czasie dokonania tego wpisu).
  Autor: Śmieszek do Tomasza TK
  2019-05-22 12:44:33
 • 500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior (zdjęcia)
  Popatrzcie, nawet tutaj nasz ukochany Burmistrz- na pewno to z jego inicjatywy. Ale facet ma parcie na szkło. nasi celebryci mogliby się od niego uczyć. Strach otworzyć lodówkę- żeby nie ukazał się Pan Burmistrz
  Autor: dr
  2019-05-22 09:13:21