Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

65 lat Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska


W minioną sobotę pracownicy i członkowie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szczytnie świętowali jej 65-lecie. - Nasza spółdzielnia to połączenie tradycji z nowoczesnością – mówi Kazimierz Samojluk, prezes, który kieruje Spółdzielnia od początku lat 90-tych.


W minioną sobotę pracownicy i członkowie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Szczytnie świętowali jej 65-lecie. - Nasza spółdzielnia to połączenie tradycji z nowoczesnością – mówi Kazimierz Samojluk, prezes, który kieruje Spółdzielnia od początku lat 90-tych.

Na uroczystościach nie zabrakło oczywiście władz centralnych Spółdzielni, ale też prezesów, dyrektorów firm i instytucji, z którymi GS współpracuje na co dzień. Byli też samorządowcy. Najważniejsi tego dnia byli jednak członkowi i pracownicy GS. - Bo to oni tworzą historię naszej firmy, która wkomponowała się w historie naszego miasta i gminy – mówi Kazimierz Samojluk, prezes GS „Sch”.

GS się rozwija

Spółdzielnię w Szczytnie utworzono w sierpniu 1948 roku. - Założyli ją okoliczni rolnicy – opowiada Kazimierz Samojluk. - Początkowo majątek był niewielki. Stanowiły go sklepy rolne przy ulicach Sienkiewicza i Kościuszki. Z każdym rokiem działalność była poszerzana. Pod naszym szyldem otwarto sklepy w Majdańcu, Olszynach, Szymanach i Romanach. Powstał skup żywca na ul. Polnej w Szczytnie. Prawdziwy boom rozpoczął się na początku lat sześćdziesiątych. GS-owi przybyła m.in. piekarnia i masarnia, rozbudowano zakres świadczonych usług dla rolników. Kobiety wiejskie mogły np. wypożyczać pralki automatyczne i inne artykuły gospodarstwa domowego. Na przełomie lat 60. i 70. powstało biuro GS-u przy ul. Łomżyńskiej, a wkrótce potem rozpoczyna działalność RDT przy ul. Polskiej.

Samojluk naprawił

Dobrej prosperity nie przeszkadza likwidacja, na wniosek kobiet wiejskich, barów w Lipowcu i Szymanach. Przyczyn można się domyślać. Zahamowanie tempa rozwoju spółdzielni przynoszą dopiero zmiany ustrojowe w Polsce i wprowadzenie wolnego rynku. GS, aby utrzymać się przy życiu, zmuszony jest ograniczyć swoją działalność. Na początku lat 90. członkowie spółdzielni powierzają stanowisko prezesa Kazimierzowi Samojlukowi z zadaniem uzdrowienia trudnej sytuacji finansowej. Służyć temu ma sprzedaż części majątku przynoszącego małe zyski. Pozyskane środki inwestowane są w najbardziej dochodową działalność handlową i produkcyjną. Przyjęty plan przynosi sukces. Oczkiem w głowie prezesa stała się piekarnia przy ul. Wielbarskiej, która przechodzi gruntowną modernizację. Dziś jest jednym z najbardziej dochodowych źródeł finansowych spółdzielni, a jej produkty cieszą uznaniem wśród klientów. W GS prace znajduje w tej chwili około 100 osób. Jest to więc też jeden z największych pracodawców w naszym powiecie.


Tomasz Mikita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puchary za współprace i angażowanie się w sprawy spółdzielcze: Stanisław Kacprzak, Stanisław Dąbrowski, Jadwiga Bejnarowicz, Halina Szumna, Bożena Husak, Zygmunt Rząp.

 

Odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”:

Marzena Brejniak, Janusz Czarnota, Grażyna Dec, Mirosława Deptuła, Bożena Jaromińska, Danuta Kubiak, Grażyna Korzeniewska, Alina Pietrzak, Wawrzyniec Pichalski, Marek Rzosiński, Bożena Romualda Suchecka, Andrzej Suchecki, Jerzy Tchórz, Lidia Wnuk, Waldemar Pogorzelski

 

Odznaki „Zasłużony dla Spółdzielczości „Samopomoc Chłopska”:

Anna Asztemborska, Grażyna Bałdyga, Dariusz Chorążewicz, Magdalena Chorążewicz, Danuta Dębek, Joanna Piotrowska, Dorota Kacprzak, Teresa Kozieł, Iwona Loreth, Katarzyna Nowicka, Wojciech Przybyłowski, Jacek Pliszka, Wojciech Rogalski, Eugenia Rzosińska, Arkadiusz Ślaski, Renata Sobotaka, Marek Weichhaus, Teresa WołoszynKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24