Wtorek, 31 Marzec, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


5 tysięcy dla domu, 3 tysiące dla mieszkania


Miasto będzie dokładało do wymiany pieców grzewczych w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowani mogą uzyskać 5 lub 3 tysiące złotych. Do wykorzystania jest pula 200 tysięcy złotych.Z programem dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych w prywatnych lokalach mieszkalnych rusza Szczytno. Jeszcze w tym roku zbierać będzie wnioski od mieszkańców, w przyszłym – dopłacać. To trzeci samorząd, po gminie Szczytno i Pasymiu, który w ten sposób stara się oczyścić atmosferę – tę zewnętrzną.

 

Dotacje do prywatnych lokali

 

Program, zatwierdzony na ostatniej sesji, nie zburzył też atmosfery wewnętrznej, w łonie Rady Miejskiej, co nie należy do rzadkości. Według zapewnień burmistrz Danuty Górskiej, stanowi on kolejny, bliższy już końcowi etap systemowego rozwiązywania kwestii związanych z ciepłownictwem. Szczytno będzie więc dopłacać mieszkańcom – właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań do wymiany pieców używanych do ich ogrzewania.

 

W obu przypadkach dopłata ma sięgać 50% kosztów, tyle że w przypadku domów jednorodzinnych będzie to maksymalnie 5 tysięcy złotych, a w mieszkaniach – 3 tysiące. W 2019 roku miasto na te dopłaty zamierza wydać 200 tysięcy złotych.

 

Jak można uzyskać dotację?

 

Już od 1 września rozpocznie się nabór wniosków od osób, które wymianę pieca chcą przeprowadzić w roku następnym czyli w 2019. Wnioski te będą weryfikowane do 28 lutego 2019 roku. Później, od marca do końca września, będzie czas na zawieranie umów o dofinansowanie, wykonanie inwestycji i jej rozliczenie. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Inaczej mówiąc największe szanse na dotację maja te osoby, które najszybciej złożą wniosek.


Reklama

 

Na co można uzyskać dopłatę?

 

Na likwidację pieca o niskiej sprawności, czyli po prostu starego „ogrzewacza” na węgiel. W zamian można wybrać jedną z preferowanych opcji, między innymi: przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie pieca najnowszej generacji z zastosowaniem jako paliwa: gazu, oleju opałowego lub prądu, biomasę lub inne źródła z rodziny OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne).

 

Fragment większej całości

 

„Wejście w prywatę” to bliski końca etap działań, prowadzonych od wielu lat, a wszystko pod hasłem „Czyste powietrze – warto dbać”. Inwestycje mające na celu ochronę powietrza realizowane są praktycznie od 2008 roku. Są to, między innymi – modernizacja i utworzenie jednej kotłowni centralnej przy ul. Solidarności oraz likwidacja innych kotłowni w Szczytnie (np. przy ul. Żeromskiego czy Andersa, w budynkach szkolnych czy w ratuszu).

 

W ślad za tym nastąpiła radykalna przebudowa sieci ciepłowniczej, do której przyłączono wiele budynków, dotychczas odrębnie ogrzewanych lokalnymi kotłowniami. Przeprowadzone też zostały istotne remonty budynków miejskich w ramach tzw. termomodernizacji. Planowane jest przyłączenie do kotłowni centralnej kolejnych budynków (np. szpitala powiatowego) oraz następne termomodernizacje (m.in. Sp 6).

Reklama

 

- Te działania przynoszą dwa niezwykle ważne i wymierne efekty – podkreśla burmistrz Górska. - Zmniejszamy w wyraźny sposób emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jak też zmniejszamy roczne zużycie energii do ogrzewania budynków.

 

Efekty można sprawdzać

 

Od kilku tygodni można już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza nad miastem. Wystarczy wejść na stronę: https://airly.eu/pl/ . Na ratuszu oraz na siedzibie spółki Veolia przy ul. Solidarności zostały zainstalowane specjalne czujniki, które monitorują jakość powietrza nad Szczytnem.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Podpalaczem kamienic zajmie się w końcu sąd
  He Pawełek kurde nie możliwe że sam sobie załatwił uniwersalny klucz xD ktoś mu pomagał kto go chociaż trochę zna to wie ze na takie rzeczy był po prostu za głupi ....ktoś inny podsunął mu taki pomysł :]

  Łukasz


  2020-03-31 19:14:59
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  To, że to niebezpieczne i głupie zachowanie - nie ulega wątpliwości - podobnie jak jazda po pijanemu. Ale nie uważam, aby z tego powodu napiętnować wszystkich 60+. O wiele więcej takich delikwentów znajduje się w populacji 60-. O czym świadczą dzisiaj wprowadzone dodatkowe restrykcje. Z poważaniem dla tych, którzy umieją się sprawnie wypowiadać tylko w polskiej łacinie, a brak im słów w języku polskim.

  Śmieszek


  2020-03-31 16:50:41
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

  Do Wyborca


  2020-03-31 16:46:29
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Wpierdol i na łańcuch

  Gieniu


  2020-03-31 16:29:12
 • Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik
  problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

  novi59


  2020-03-31 16:07:44
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Już dawno trzeba było Zarębe wypędzić. Nowemu no cóż życzyć powodzenia chodź nie będzie miał łatwo!!

  Alisherov


  2020-03-31 14:52:12
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Jestem zdania, że zamiast nowego samochodu Pan powinien dla przykładu otrzymać karę w wysokości przeznaczonych funduszy na auto. A tak poważnie. Jak można podczas tak poważnej sytuacji \"myśleć\", że już można wyjść. Czy ludzie nie mają kalendarzy, zegarków, notatników? Jeśli został mu jeden dzień to dosolić dla przykladu 3000-4000 zł kary. Być odpowiedzialnym to również ponosić konsekwencje...

  Tomcio


  2020-03-31 14:29:48
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Takie osoby co olewają to dać im mandat 30.000 zł to będą przestrzegać!

  Paweł


  2020-03-31 13:31:39
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

  Jestem przeciw wyborom


  2020-03-31 12:59:38
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Zdecydowana większość z nas siedzi w domach, a wychodzi, kiedy musi. Zaciskamy zęby i cierpimy, bo to nie jest normalne. Ale niestety, wielu ma to w d...e i szydzi z ludzi odpowiedzialnych. Mam nadzieję, że sąd właściwie oceni takie postępowania.

  szary obywatel


  2020-03-31 12:18:58