Czwartek, 25 Kwiecień
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki -

Reklama


Reklama

5 tysięcy dla domu, 3 tysiące dla mieszkania


Miasto będzie dokładało do wymiany pieców grzewczych w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowani mogą uzyskać 5 lub 3 tysiące złotych. Do wykorzystania jest pula 200 tysięcy złotych.


  • Data:

Z programem dofinansowania wymiany urządzeń grzewczych w prywatnych lokalach mieszkalnych rusza Szczytno. Jeszcze w tym roku zbierać będzie wnioski od mieszkańców, w przyszłym – dopłacać. To trzeci samorząd, po gminie Szczytno i Pasymiu, który w ten sposób stara się oczyścić atmosferę – tę zewnętrzną.

 

Dotacje do prywatnych lokali

 

Program, zatwierdzony na ostatniej sesji, nie zburzył też atmosfery wewnętrznej, w łonie Rady Miejskiej, co nie należy do rzadkości. Według zapewnień burmistrz Danuty Górskiej, stanowi on kolejny, bliższy już końcowi etap systemowego rozwiązywania kwestii związanych z ciepłownictwem. Szczytno będzie więc dopłacać mieszkańcom – właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych i mieszkań do wymiany pieców używanych do ich ogrzewania.

 

W obu przypadkach dopłata ma sięgać 50% kosztów, tyle że w przypadku domów jednorodzinnych będzie to maksymalnie 5 tysięcy złotych, a w mieszkaniach – 3 tysiące. W 2019 roku miasto na te dopłaty zamierza wydać 200 tysięcy złotych.

 

Jak można uzyskać dotację?

 

Już od 1 września rozpocznie się nabór wniosków od osób, które wymianę pieca chcą przeprowadzić w roku następnym czyli w 2019. Wnioski te będą weryfikowane do 28 lutego 2019 roku. Później, od marca do końca września, będzie czas na zawieranie umów o dofinansowanie, wykonanie inwestycji i jej rozliczenie. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Inaczej mówiąc największe szanse na dotację maja te osoby, które najszybciej złożą wniosek.


Reklama

 

Na co można uzyskać dopłatę?

 

Na likwidację pieca o niskiej sprawności, czyli po prostu starego „ogrzewacza” na węgiel. W zamian można wybrać jedną z preferowanych opcji, między innymi: przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie pieca najnowszej generacji z zastosowaniem jako paliwa: gazu, oleju opałowego lub prądu, biomasę lub inne źródła z rodziny OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne).

 

Fragment większej całości

 

„Wejście w prywatę” to bliski końca etap działań, prowadzonych od wielu lat, a wszystko pod hasłem „Czyste powietrze – warto dbać”. Inwestycje mające na celu ochronę powietrza realizowane są praktycznie od 2008 roku. Są to, między innymi – modernizacja i utworzenie jednej kotłowni centralnej przy ul. Solidarności oraz likwidacja innych kotłowni w Szczytnie (np. przy ul. Żeromskiego czy Andersa, w budynkach szkolnych czy w ratuszu).

 

W ślad za tym nastąpiła radykalna przebudowa sieci ciepłowniczej, do której przyłączono wiele budynków, dotychczas odrębnie ogrzewanych lokalnymi kotłowniami. Przeprowadzone też zostały istotne remonty budynków miejskich w ramach tzw. termomodernizacji. Planowane jest przyłączenie do kotłowni centralnej kolejnych budynków (np. szpitala powiatowego) oraz następne termomodernizacje (m.in. Sp 6).

Reklama

 

- Te działania przynoszą dwa niezwykle ważne i wymierne efekty – podkreśla burmistrz Górska. - Zmniejszamy w wyraźny sposób emisję dwutlenku węgla do atmosfery, jak też zmniejszamy roczne zużycie energii do ogrzewania budynków.

 

Efekty można sprawdzać

 

Od kilku tygodni można już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza nad miastem. Wystarczy wejść na stronę: https://airly.eu/pl/ . Na ratuszu oraz na siedzibie spółki Veolia przy ul. Solidarności zostały zainstalowane specjalne czujniki, które monitorują jakość powietrza nad Szczytnem.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Ochmam nikogo nie zmieni, to Kosmita, a robotę ktoś musi robić. Chyba że ludzie sami zaczną uciekać przed Kurczakami, wszyscy ich przecież dobrze znają. Współczuję panu. Zobaczy pan co to samorząd szczycieński

    Do mieszkaniec szczytna


    2024-04-24 14:13:07
  • Przełom czy zastój? Losy obwodnicy Szczytna wciąż niepewne
    Wybrano najdroższy, bo najdłuższy wariant

    Gabi


    2024-04-24 13:36:37
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Gratulacje Panie Grzegorzu ludzie Panu zaufali i czekają na realizację obietnic. Ja nie ukrywam że czekam na Pana obietnicę i moim zdaniem jest to najprostsze do zrealizowania a chodzi mi o to że obiecał że dzieci dojeżdżające do szkoły w Rozogach będą jeździły autobusami bezpiecznymi , w cieple i komforcie . Także proszę o tym pamiętać ponieważ nie długo przetargi na dowóz dzieci do szkół i przedszkoli .Niech ogłaszający przetarg zaznaczy że autobusu nie mogą być starsze niż np .5 lat i spełniać określone warunki i będzie dobrze . Zresztą myślę że nie trzeba Pana pouczać , Życzę samych sukcesów

    Ala


    2024-04-24 13:09:32
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Dobrze się stało, ze pan Mańkowski ustapił ze stanowiska, niestety obawiam sie, ze nowy burmistrz ulegnie swoim partyjnym kolegom i po zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i podległych placówkach zacznie obsadzać czlonków rodzin tychże kolegów. Ponieważ jest to niezgodne ze standardami ugrupowania KO, jeżeli stanowiska te obejmą członkowie rodzin Kijewskich, Furczaków czy Chmielińskich zgłoszę ten fakt do władz centralnych z prośbą o wyciagnięcie konsekwencji. Wolalabym żeby nie nastapila taka konieczność.

    mieszkaniec Szczytna


    2024-04-24 11:06:09
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Admin czyżby uwaga o posprzątaniu po sobie przez Pana Mańkowskiego była zbyt drastyczna do publikacji? Pewnie ciekawsza była by informacja o kradzieży banerów?

    Tor


    2024-04-24 11:01:26
  • Rozdział zamknięty. Cezary Łachmański o pożegnaniu z urzędem burmistrza
    Zastępca skarbnika z gminy niech powie co z tą działką 1,5 ha sprzedaną za 380000 zł. pod budowę zakładu pracy domów modułowych ?!

    Jurgi6


    2024-04-24 10:46:06
  • Stefan Ochman nowym burmistrzem Szczytna (zdjęcia)
    Czekamy na PO spadochroniarzy. Świerzość i młodosc. Porozumienie. Tor wyścigowy, oj będzie pięknie w Szczytnie. I ... kiedy PO zaczyna w Szczytnie kampanię do UE ? Bo kasy .. to nie ma i nie będzie .

    Mały


    2024-04-24 10:38:20
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    Nowy wójt mówi o ścieżkach rowerowych wszyscy chwalą a jak poprzedni Wójt mówił o ścieżkach przed swoją kampanią wszyscy byli przeciw bo nie potrzebne. Turystyka, wiadono bo żona prowadzi biznes i nowi klienci się przydadzą. Co do księdza wiadomo, że pomógł a. Jakby nie było zmiana na ogromny minus.

    Dżoana


    2024-04-24 04:22:37
  • Pamięć i hołd. Szczytno oddało cześć ofiarom zbrodni katyńskiej
    A o tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej nic !!!

    Wstyd i hańba.


    2024-04-23 15:49:52
  • Worek pełen zmian — jak prosta inicjatywa może oczyścić świat (zdjęcia)
    Piękna inicjatywa. Gratulacje. Praktycznie co tydzień po treningu wychodzę z lasu z workiem śmieci. Moim nieodzownym wyposażeniem stał się worek na śmieci i rękawiczki. Smutne jest to, że trzeba po KIMŚ sprzątać w czasach kiedy tak wiele mówi się o dbaniu o naszą planetę.

    Mad_ek


    2024-04-23 15:08:50

Reklama