Środa, 19 Czerwiec, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior


20 kilogramów narybku węgorza trafiło we wtorek do Jeziora Domowego Dużego i jeziora w Szczycionku. Zarybiania, za własne pieniądze, dokonali wędkarze z Koła nr 41 Sum.Do jezior łącznie trafiło około 500 sztuk ryby.

 

- Myślę, że około 80 może nawet 90 procent tego narybku przeżyje – mówi Piotr Perzanowski, skarbnik koła. - Bo jest to już odchowany węgorz. Jego wielkość to od 30 do 40 centymetrów. Narybek przyjechał do nas z Danii.

 

Sum – to jedyne koło wędkarskie na terenie naszego powiatu, które podlega pod olsztyński oddział Polskiego Związku Wędkarskiego. Istnieje od 20 lat i obecnie liczy sobie aż 680 członków, nie tylko z naszego terenu, ale z Polski, a nawet świata. Od początku istnienia sprawuje pieczę nad jeziorami, dzierżawionymi przez PZW Olsztyn, a położonymi w powiecie szczycieńskim.

 

- Opiekujemy się tymi wodami, dbamy o to, by były atrakcyjne dla wędkarzy, a więc przede wszystkim zarybiamy. Rocznie na ten cel przeznaczamy od 2 do 4 tys. zł z naszych składek – mówi Perzanowski. - Zarybiamy Jeziora Duże Domowe i Małe Domowe, jeziora w Szczycionku, Linowie i Giślu.


 

Co można złowić w tych akwenach?

 

- Wbrew opiniom jest w nich sporo ciekawej ryby – zapewnia Piotr Perzanowski. - Sum, sandacz, szczupak, lin, leszcz, węgorz. A przypomnę, że w Domowym złowiono ponad 30-kilogramowego suma. Wiem, że ta ryba potrafi urosnąć nawet do stu kilo, ale myślę, że jak na taki mały akwen to naprawdę spora zdobycz.

 

Przypominamy, że aby legalnie wędkować trzeba posiadać kartę wędkarską. Wraz z egzaminem kosztuje ona 40 zł.

 

- Ale sama karta nie wystarczy – dopowiada Perzanowski. - Trzeba też wykupić zezwolenie, jeden dzień wędkowania dla niezrzeszonych to 30 zł, a dla zrzeszonych to 15 zł. Stawki te są jednakowe na wszystkich jeziorach, dzierżawionych przez olsztyński oddział PZW.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze