Niedziela, 22 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

500 sztuk węgorza trafiło do naszych jezior


20 kilogramów narybku węgorza trafiło we wtorek do Jeziora Domowego Dużego i jeziora w Szczycionku. Zarybiania, za własne pieniądze, dokonali wędkarze z Koła nr 41 Sum.



Do jezior łącznie trafiło około 500 sztuk ryby.

 

- Myślę, że około 80 może nawet 90 procent tego narybku przeżyje – mówi Piotr Perzanowski, skarbnik koła. - Bo jest to już odchowany węgorz. Jego wielkość to od 30 do 40 centymetrów. Narybek przyjechał do nas z Danii.

 

Sum – to jedyne koło wędkarskie na terenie naszego powiatu, które podlega pod olsztyński oddział Polskiego Związku Wędkarskiego. Istnieje od 20 lat i obecnie liczy sobie aż 680 członków, nie tylko z naszego terenu, ale z Polski, a nawet świata. Od początku istnienia sprawuje pieczę nad jeziorami, dzierżawionymi przez PZW Olsztyn, a położonymi w powiecie szczycieńskim.

 

- Opiekujemy się tymi wodami, dbamy o to, by były atrakcyjne dla wędkarzy, a więc przede wszystkim zarybiamy. Rocznie na ten cel przeznaczamy od 2 do 4 tys. zł z naszych składek – mówi Perzanowski. - Zarybiamy Jeziora Duże Domowe i Małe Domowe, jeziora w Szczycionku, Linowie i Giślu.


 

Co można złowić w tych akwenach?

 

- Wbrew opiniom jest w nich sporo ciekawej ryby – zapewnia Piotr Perzanowski. - Sum, sandacz, szczupak, lin, leszcz, węgorz. A przypomnę, że w Domowym złowiono ponad 30-kilogramowego suma. Wiem, że ta ryba potrafi urosnąć nawet do stu kilo, ale myślę, że jak na taki mały akwen to naprawdę spora zdobycz.

 

Przypominamy, że aby legalnie wędkować trzeba posiadać kartę wędkarską. Wraz z egzaminem kosztuje ona 40 zł.

 

- Ale sama karta nie wystarczy – dopowiada Perzanowski. - Trzeba też wykupić zezwolenie, jeden dzień wędkowania dla niezrzeszonych to 30 zł, a dla zrzeszonych to 15 zł. Stawki te są jednakowe na wszystkich jeziorach, dzierżawionych przez olsztyński oddział PZW.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

  • Są pieniądze na miejskie ulice
    Do Paulina.. Jest to zwrót środków za wykonane remonty. Nie wiem czemu nie ma takiej informacji w artykule .
    Autor: Anka
    2019-09-22 09:18:24
  • Aby schronisko chroniło... (list do redakcji)
    Do Śmieszek. Pani również nie może być dobrym człowiekiem powielajac bzdury. Sprawa była zgłaszana i zamieciona pod dywan. Duuzy ten dywan maja w UM. A na pikiecie P. Myślak nie było.
    Autor: Anka
    2019-09-22 09:11:26
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Panie Burmistrzu ma Pan okazję zrobić porządek. Dymisja Dobrońskiego (który od lat trzyma się stanowiska nie wiadomo jakim cudem) i upomnienie dyrektorów. Mam nadzieję że ma Pan jaja.
    Autor: Anka
    2019-09-22 08:57:52
  • Są pieniądze na miejskie ulice
    Krajan. Dokładnie. Otwierasz lodówkę a tam Kiersik. A zasług żadnych!!!
    Autor: Anka
    2019-09-22 08:50:55
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Jako rodzic dziękuję, za nagłośnienie sytuacji. Należy mówić o takich patologiach zanim spowszednieją i niepostrzeżenie staną się częścią systemu edukacji, jak to ma miejsce na zachodzie europy, gdzie 4latków w przedszkolach edukuje się według standardów WHO zachęcając (sic!) do masturbacji lub indoktrynuje, że mogą wybrać czy chcą być dziewczynką czy chłopczykiem. To są ideologie chorych ludzi złej woli, co gorsze - realizowane pod kuratelą WHO. Te same chore standardy wchodzą dziś do szkół w Warszawie z aprobatą Trzaskowskiego, Rabieja i karty LGBT+. Protestujmy póki mamy świadomość zagrożenia i wolność słowa.
    Autor: Marek R.
    2019-09-22 02:31:15
  • Są pieniądze na miejskie ulice
    Dlaczego będą remontowane ulice, których remont był zrobiony w zeszłym roku? Czego im brakuje?
    Autor: Paulina
    2019-09-21 22:18:51
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Weszłam na stronę tej firmy i przeżyłam SZOK. Wszystkie informacje kończą się na r. 2015, co już świadczy o braku profesjonalizmu, a \"baza ekspertów\" - nie da się tego skomentować. Ludzie opamiętajcie się. Ta ankieta wygląda jakby sieć pedofilska sondowała czy znajdzie w Szczytnie już przygotowane ofiary... http://www.atelier-profilaktyka.edu.pl/baza_ekspertow
    Autor: Natalia
    2019-09-21 22:11:33
  • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
    Ja uważam że Pan Burmistrz wie jak zachować się w tego typu sytuacjach. Nie potrzebne są komentarze Troli Pisowskich.Przegrali wybory samorządowe i te burmistrzowe to niech zamilknal lub zamilknie działacz nieudacznik.
    Autor: Tomasz
    2019-09-21 22:01:12
  • Historyczne artefakty zostaną w Szczytnie
    Gdzie są radni w takich sytuacjach? maja wszystko w d.. Zdaje się, że tak. Bo się bawią tylko w dobrze opanowane gierki - kto komu przyłoży, albo kto uniknie ciosu. Układają się już politycznie pod wybory sejmowe.
    Autor: Taki sobie czytelnik
    2019-09-21 20:50:48
  • Aby schronisko chroniło... (list do redakcji)
    Kiedy była Pani pracownikiem schroniska i dlaczego - będąc świadkiem takich przerażających faktów - nie zawiadomiła pani organu odpowiedzialnego za schronisko oraz prokuratury? Wiem, że pani kariera zawodowa ma się dobrze, ma pani prywatną firmę - ale aby jej nie reklamować - nie wymienię nazwy. Mam wrażenie, że ten list służy tylko promocji pani firmy. A nie temu, żeby poprawić funkcjonowanie schroniska w Szczytnie. Gdyby pani na tym zależało - dawno zgłosiłaby pani wszystkie te rzeczy, o których pani pisze w tym liście do prokuratury. Jeśli pani tego nie zrobiła jest pani współodpowiedzialna za te rzekome przestępstwa - to jest tak samo karalne, jak ich dokonywanie. Sądzę, że ma pani w tym prywatny interes - np. przejąć schronisko od miasta, mieć na to dotację i robić biznes. Widziałem panią na pikiecie pod schroniskiem, kiedy był konflikt z burmistrz Górską. Nie jest pani dobrym człowiekiem.
    Autor: Śmieszek
    2019-09-21 20:45:05