Piątek, 14 Maj
Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego -

Reklama


Reklama

4,50 zł dopłaty do ścieków, gmina ulży mieszkańcom


Za każdy metr sześcienny ścieków gminny budżet w Rozogach płacić będzie 4,50 zł, czyli o tyle mniej będą obciążeni mieszkańcy. Nie we wszystkich gminach takie dopłaty jednak obowiązują.- Zgodnie z decyzją spółki Wody Polskie, w gminie Rozogi cena za odprowadzenie 1 m3 ścieków sięga 9,84 zł brutto – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki. - To kwota bardzo wysoka, dlatego jej część pokrywamy z gminnego budżetu. Dzięki temu opłata, jaką ponoszą mieszkańcy wynosi niewiele ponad 5 zł za metr sześcienny ścieków.

 

Opłaty za wodę i ścieki stanowią środki zasilające gminny budżet. Ustanowienie dopłaty może więc pozornie wskazywać na to, że gmina płaci sama sobie. Tak jednak nie jest. Dopłata do ścieków jest po prostu wliczana w dotację, jaką otrzymuje zakład komunalny, który w gminie gospodarką wodno-ściekową się zajmuje.

 

Zanim utworzona została rządowa spółka Wody Polskie każdy samorząd odpłatność za ścieki i wodę ustalał samodzielnie, a dokładniej – robiło to przedsiębiorstwo (np. w Szczytnie spółka AQUA), które tą sferą gospodarki komunalnej się zajmowało. Skalkulowane przez takie przedsiębiorstwo ceny radni zatwierdzali, a jeśli ewentualna podwyżka im nie pasowała, zawsze mogli zaproponowaną cenę ustalić na niższym poziomie, tyle tylko, że wówczas różnica musiała być pokryta z samorządowej kasy. W ogólnym zarysie sposób ustalania odpłatności za wodę i ścieki się nie zmienił, poza tym, że obecnie zajmuje się tym spółka rządowa a nie lokalne przedsiębiorstwa.


Reklama

 

Nie wszystkie samorządy są tak hojne w stosunku do swoich mieszkańców jak Rozogi. Żadnych dopłat nie stosuje na przykład Pasym, z krótkiego, bo rocznego zaledwie okresu dopłacania przez gminę wycofało się też Jedwabno.

 

- W Jedwabnie cena za ścieki przekracza 8 złotych za metr sześcienny, a za wodę 3 złote – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Obecnie, jako gmina, nie stosujemy żadnych dopłat do tych cen, a obniżyć ich nie możemy

 

Kolejny problem z cenami za wodę i ścieki Rozogi mogą mieć przed końcem maja. Termin obowiązywania stawek ustalonych przez Wody Polskie upływa bowiem 28 maja.

 

Do tego czasu samorządy muszą otrzymać od tej rządowej spółki nowe kwoty, dotyczące trzech kolejnych lat. Jeśli te na 2021 rok się nie zmienią – pół biedy, jeśli się jednak zmienią – dotknie to mieszkańców. - My tej uchwały o dopłacie nie będziemy mogli zmienić. Jeśli więc nowa cena za ścieki będzie wyższa niż obecnie, to automatycznie więcej będą musieli płacić mieszkańcy – wyjaśnia Kudrzycki.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama