Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

3 mln złotych już na koncie miasta, ruszy budowa 36 mieszkań


36 mieszkań ma powstać w Szczytnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Północ spółka z o.o. To podobny system jak TBS-y, tyle że w tym przypadku najemcy lokali będą mogli je wykupić. W czwartek, 18 marca odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział między innymi poseł Michał Wypij, burmistrz Krzysztof Mańkowski, Paweł Krassowski, przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Tomasz Łachacz, przewodnicy rady miejskiej w Szczytnie.Program jest dedykowany tym, którzy zarabiają zbyt mało, aby starać się o kredyt mieszkaniowy, ale jednocześnie zbyt dużo, aby otrzymać mieszkanie komunalne – mówi o szczegółach inwestycji Paweł Krassowski, miejski radny, ale zarazem przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości. - To oferta dla młodych, którzy zakładają rodziny, ale też dla seniorów. Jestem przekonany, że dzięki temu nie będą skazani jedynie na stancje. To idealne rozwiązanie w Szczytnie. Liczę, że projekt będzie rozwijany i powstanie więcej mieszkań.

 

Co ciekawe budowa mieszkań w ramach tego projektu może w ogóle nie obciążyć budżetu gminy. Pieniądze na ten cel samorządy mogą pozyskać z Ministerstwa Rozwoju. Wkład gmin to ewentualnie działka pod budowę i to nie w każdym przypadku. Bywa, że działkę pozyskuje się też z zasobów Skarbu Państwa.

 

- Jesteśmy w pełni przygotowani do tej inwestycji – tłumaczy Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Mamy działkę, dokumentację, a nawet pozwolenie na budowę – wylicza. - Przymierzaliśmy się do tej inwestycji już od dawna. Rozważaliśmy budowę kolejnych bloków własnymi siłami, ale skoro pojawił się rządowy program to korzystamy również z niego. Tym bardziej, że na ten cel otrzymaliśmy z ministerstwa aż 3 mln zł.


Reklama

 

Bloki mają powstać przy ulicy Sobieszczańskiego. Łącznie 36 mieszkań. W ratę czynszu wliczony będzie kredyt, podobnie jak to ma miejsce w przypadku budynków TBS, ale tu najemca będzie mógł stać się właścicielem lokalu. Blokami będzie zarządzała spółka KZN Północ, ale to każda gmina będzie indywidualnie decydowała komu takie mieszkanie przyznać. Ostateczną decyzję będzie miał burmistrz Szczytna.

 

- Zapewne powstanie też komisja, która będzie opiniowała przyszłych najemców – tłumaczy Krzysztof Mańkowski.

 

Na przystąpienie do projektu jednogłośnie zgodzili się miejscy radni.

 

- Jest to projekt, który przyniesie korzyść zwłaszcza młodym mieszkańcom Szczytna oraz seniorom – mówi Tomasz Łachacz, przewodniczący rady. - Jest to przedsięwzięcie prorozwojowe.

 

Sytuacja mieszkaniowa w Szczytnie wciąż nie jest najlepsza i to mimo że prywatni deweloperzy budują bardzo dużo. TBS Szczytno w swoich zasobach ma 4 bloki. W tej chwili na mieszkania czeka się tam nawet ponad 12 lat. Chętne są 93 rodziny.

Reklama

 

Miasto ma też 617 lokali mieszkaniowych, w tym 554 komunalne i 58 socjalnych oraz 5 mieszkań tymczasowych. Wolnych mieszkań jest w tej chwili 19, z czego 15 jest remontowanych. Na przydział mieszkań komunalnych czeka 49 rodzin, a na socjalne 36. Czas oczekiwania to od 5 do 7 lat.

 Komentarze do artykułu

Bolo

To teraz się zacznie rozdzielanie Mieszkanie Dla Swoich + Widząc co nasi śmieszni radni z burmistrzem na czele wyprawiają czeka nas ciekawy kabaret

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43