Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

3 mln złotych już na koncie miasta, ruszy budowa 36 mieszkań


36 mieszkań ma powstać w Szczytnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Północ spółka z o.o. To podobny system jak TBS-y, tyle że w tym przypadku najemcy lokali będą mogli je wykupić. W czwartek, 18 marca odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział między innymi poseł Michał Wypij, burmistrz Krzysztof Mańkowski, Paweł Krassowski, przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Tomasz Łachacz, przewodnicy rady miejskiej w Szczytnie.Program jest dedykowany tym, którzy zarabiają zbyt mało, aby starać się o kredyt mieszkaniowy, ale jednocześnie zbyt dużo, aby otrzymać mieszkanie komunalne – mówi o szczegółach inwestycji Paweł Krassowski, miejski radny, ale zarazem przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości. - To oferta dla młodych, którzy zakładają rodziny, ale też dla seniorów. Jestem przekonany, że dzięki temu nie będą skazani jedynie na stancje. To idealne rozwiązanie w Szczytnie. Liczę, że projekt będzie rozwijany i powstanie więcej mieszkań.

 

Co ciekawe budowa mieszkań w ramach tego projektu może w ogóle nie obciążyć budżetu gminy. Pieniądze na ten cel samorządy mogą pozyskać z Ministerstwa Rozwoju. Wkład gmin to ewentualnie działka pod budowę i to nie w każdym przypadku. Bywa, że działkę pozyskuje się też z zasobów Skarbu Państwa.

 

- Jesteśmy w pełni przygotowani do tej inwestycji – tłumaczy Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Mamy działkę, dokumentację, a nawet pozwolenie na budowę – wylicza. - Przymierzaliśmy się do tej inwestycji już od dawna. Rozważaliśmy budowę kolejnych bloków własnymi siłami, ale skoro pojawił się rządowy program to korzystamy również z niego. Tym bardziej, że na ten cel otrzymaliśmy z ministerstwa aż 3 mln zł.


Reklama

 

Bloki mają powstać przy ulicy Sobieszczańskiego. Łącznie 36 mieszkań. W ratę czynszu wliczony będzie kredyt, podobnie jak to ma miejsce w przypadku budynków TBS, ale tu najemca będzie mógł stać się właścicielem lokalu. Blokami będzie zarządzała spółka KZN Północ, ale to każda gmina będzie indywidualnie decydowała komu takie mieszkanie przyznać. Ostateczną decyzję będzie miał burmistrz Szczytna.

 

- Zapewne powstanie też komisja, która będzie opiniowała przyszłych najemców – tłumaczy Krzysztof Mańkowski.

 

Na przystąpienie do projektu jednogłośnie zgodzili się miejscy radni.

 

- Jest to projekt, który przyniesie korzyść zwłaszcza młodym mieszkańcom Szczytna oraz seniorom – mówi Tomasz Łachacz, przewodniczący rady. - Jest to przedsięwzięcie prorozwojowe.

 

Sytuacja mieszkaniowa w Szczytnie wciąż nie jest najlepsza i to mimo że prywatni deweloperzy budują bardzo dużo. TBS Szczytno w swoich zasobach ma 4 bloki. W tej chwili na mieszkania czeka się tam nawet ponad 12 lat. Chętne są 93 rodziny.

Reklama

 

Miasto ma też 617 lokali mieszkaniowych, w tym 554 komunalne i 58 socjalnych oraz 5 mieszkań tymczasowych. Wolnych mieszkań jest w tej chwili 19, z czego 15 jest remontowanych. Na przydział mieszkań komunalnych czeka 49 rodzin, a na socjalne 36. Czas oczekiwania to od 5 do 7 lat.

 Komentarze do artykułu

Bolo

To teraz się zacznie rozdzielanie Mieszkanie Dla Swoich + Widząc co nasi śmieszni radni z burmistrzem na czele wyprawiają czeka nas ciekawy kabaret

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze