Niedziela, 16 Czerwiec, Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

30 lat czekali na drogę Biały Grunt - Konrady


Mieszkańcy trzech miejscowości: Białego Gruntu, Konrad i Zielonego od 30 lat czekali na asfaltową drogę. Jedyną, która łączy ich zresztą świata. Kolejne władze obiecywały, że na pewno to zrobią. „Na pewno” jednak niezmiennie się nie spełniało. Aż do teraz...Kolejni włodarze tłumaczyli, że w gminie jest mnóstwo do zrobienia, że są inne priorytety, ale jeśli pieniądze się znajdą, to zajmą się drogą do Białego Gruntu. Mieszkańców te argumenty nie przekonywały, szczególnie podczas wiosennych i jesiennych roztopów, gdy droga stawała się niemal nieprzejezdna.

 

- Czasem tak bardzo, że kierowcy autobusów szkolnych nie chcieli tu zajeżdżać i był wielki problem z dowożeniem dzieci do szkoły w Świętajnie – wspominają mieszkańcy.

 

- Był to też ogromny problem dla rolników, których we wsi nie brakuje, chociaż Biały Grunt mieszkańców wielu nie ma – mówi Krzysztof Buła, zarówno jeden z mieszkańców, jak i radny powiatowy. - Dwa razy dziennie musiały do wsi dotrzeć duże mleczarki, my musieliśmy z maszynami rolniczymi dojechać do pól... Często było to ryzykowne, a nawet niemożliwe.

 


– Kiedy we wrześniu ubiegłego roku władze gminy ogłosiły, że droga będzie budowana, mieszkańcy początkowo nie uwierzyli – dodaje sołtys Agata Cicha. - Dopiero jak do wsi wjechał specjalistyczny sprzęt, mieszkańcy ucieszyli się, że ich prośba po 30 latach została spełniona.

 

Ucieszyli tak dalece, że po oficjalnym oddaniu drogi do użytku w Białym Gruncie odbył się piknik wiejski, z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

 

Inwestycja, o urzędowej nazwie: przebudowa drogi gminnej nr 198011N Chochół – Biały Grunt na odcinku 2,6 km kosztowała blisko 1,5 mln zł. Połowę gmina pokryła z własnych środków, resztę uzyskała jako dotację z rządowego programu wspierania budowy dróg lokalnych.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze