Czwartek, 18 Kwiecień
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy -

Reklama


Reklama

130 radnych, 2 burmistrzów i 5 wójtów, czyli wybory w naszym powiecie


Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października. W naszym powiecie wybierzemy 130 radnych, 2 burmistrzów (Szczytno i Pasym) i 5 wójtów. Kandydaci walczą o ciepłe posadki na 5, a nie 4 lata, jak to było dotychczas. Warto solidnie się zastanowić na kogo zagłosować, ale przede wszystkim – w ogóle głosować. Nie dajmy się omamić obietnicami, bo naprawdę to od naszego głosu zależy rozwój naszych małych ojczyzn.


  • Data:

Poradnik, jak głosować?

 

W niedzielę, 21 października, wybierać będziemy radnych gmin, miast, powiatów i sejmików województw oraz wójtów gmin, burmistrzów.

 

Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do 21.00.

 

Jeśli w pierwszej turze głosowania nie uda się wybrać wójta lub burmistrza w niedzielę, 4 listopada, odbędzie się druga tura głosowania.

 

 

Czynne prawo wyborcze – czyli prawo do głosowania w wyborach – ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, albo nie jest pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

 

 

Każdy z nas jest wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie ma miejsce zameldowania. Jeśli natomiast mieszkamy stale poza miejscem zameldowania, powinniśmy zadbać przed wyborami o wpisanie nas do rejestru wyborców. Jeśli tego nie zrobiliśmy, nie będziemy mogli zagłosować – chyba, że pojedziemy na głosowanie tam, gdzie mamy meldunek.

 

Gdzie głosujemy?

 

Siedziba obwodowej komisji wyborczej dla miejsca naszego zamieszkania jest z reguły tam, gdzie głosowaliśmy w ostatnich wyborach parlamentarnych lub prezydenckich w 2015 roku. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie to jest, możemy sprawdzić w wyszukiwarce obwodów na stronie PKW lub naszego urzędu gminy czy miasta.

 

Idąc do lokalu wyborczego weź dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

 

Trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymację studencką. Dokument tożsamości musimy okazać obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie. Bez tego komisja nie wyda nam kart do głosowania.


Reklama

 

Ile będzie kart do głosowania?

 

Wybierać będziemy radnych do różnych szczebli samorządu oraz włodarzy naszych gmin i miast. Dlatego kart do głosowania będzie kilka w zależności od tego, gdzie mieszkamy:

W gminie lub mieście, które nie jest miastem na prawach powiatu, dostaniemy cztery karty: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz w wyborach wójta lub burmistrza albo prezydenta miasta,

 

Karty do głosowania będą miały różne rozmiary, ale wszędzie będą to jednostronnie zadrukowane pojedyncze karty. Nigdzie nie będzie kart w postaci książeczek.

 

Wszystkie karty będą białe, tylko nazwiska kandydatów drukowane będą na kolorowych paskach w zależności od tego, do jakiego szczebla samorządu będą to karty – paski szare w wyborach do rady gminy lub miasta, żółte – do rad powiatów, niebieskie – na kartach do sejmików oraz różowe – na kartach z nazwiskami kandydatów na wójtów, burmistrzów.

 

 

Jak oddać ważny głos?

 

Na każdej karcie wybieramy tylko jednego kandydata. Głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony przy nazwisku tej osoby. Pamiętajmy: jedna karta – jeden kandydat – jeden znak X.

 

Na każdej karcie w lewym rogu będzie informacja, jak głosować, by oddać ważny głos. Informacje będą wywieszone także w lokalu wyborczym oraz w miejscach, zapewniających tajność głosowania.

 

Ustawodawca zdecydował, że znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki, a wszelkie dopiski w kratce lub poza nią nie będą wpływać na ważność głosu. Warto jednak zagłosować, używając klasycznego znaku X – ważne by jego dwie linie przecięły się wewnątrz kratki. Nie mażmy po karcie do głosowania, nie zamazujmy kratek i nie stawiajmy znaku X w innym miejscu, bo możemy w ten sposób doprowadzić do tego, że nasz głos zostanie uznany za nieważny.

Reklama

 

 

Kiedy nasz głos będzie nieważny?

 

W wyborach radnych w okręgach jednomandatowych (w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców) oraz wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nasz głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy na karcie do głosowania żadnego znaku „x", postawimy więcej niż jeden znak „x" przy więcej niż jednym kandydacie lub postawimy znak „x" przy nazwisku osoby, która została skreślona przez komisję terytorialną, a karta z jej nazwiskiem była już wydrukowana.

 

 

 

W wyborach radnych gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz radnych powiatów i sejmików wojewódzkich nasz głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy znaku „x" przy żadnym kandydacie, postawimy znak „x" przy więcej niż jednym nazwisku z więcej niż jednej listy kandydatów lub postawimy znak „x" przy kandydacie z listy, która została unieważniona przez komisję terytorialną.

 

Nie wycinajmy ani nie wyrywajmy fragmentów karty do głosowania, bo taka karta zostanie uznana za nieważną i w ogóle nie będzie brana pod uwagę przy liczeniu głosów.

 

Wyborcy niewidomi, którzy będą chcieli skorzystać z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a, będą musieli zgłosić to komisji, a następnie poczekać na to, aż nakładki zostaną dowiezione do lokalu z urzędu gminy. W tym roku bowiem nakładek do głosowania nie będzie w każdej komisji, będą dostarczane do nich na życzenie wyborcy.

 

 

Po ustaleniu zbiorczych wyników głosowania na obszarze całego kraju ogłosi je Państwowa Komisja Wyborcza.

 

 



Komentarze do artykułu

Ze Świętajna

Wybory w gminie Świętajno pokazały jak ludzie mają dość ekipy PSL. Pabich miał w kampanii całe naczalstwo i co??? Totalna porażka. Ani pikniki, ani zespół muzyczny nic nie pomogło.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama