Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską


Emocje wyborcze rosną, chociaż wyścig na dobre ruszy dopiero po wakacjach. Niemniej coraz częściej i więcej wymienia się nazwiska chętnych do zasiedlenia ratusza na kolejne pięć lat. Jedni do swoich dążeń już się przyznają, inni zachowują wstrzemięźliwość, a jeszcze inni są wymieniani jako pewniki o czym sami może nawet i nie wiedzą. I każdy z potencjalnych kandydatów oceniany jest pod kątem szans wyborczych w starciu z aktualną burmistrz – Danutą Górską. Jedni twierdzą, że miasto umiera, bo 12 lat jej rządów doprowadziło Szczytno do ruiny, inni mówią, że swoje już zrobiła, a na „dalej” nie ma pomysłu, ale niewykluczone jest i to, że wciąż ma szereg zwolenników, którzy z tym negatywnym obrazem polemizują i twierdzą, że Szczytno się rozwija. Nie od rzeczy więc, a i czas po temu najwyższy, by spytać o tę ocenę samą burmistrz Górską, co niniejszym czynię.Podstawowa i najważniejsza rzecz: czy będzie pani kandydować na kolejną kadencję?

 

Nie uważam za właściwe deklarowanie zamierzeń elekcyjnych przed terminem, wynikającym z kalendarza wyborczego, z tej chociażby przyczyny, że prawo określa wyraźnie kiedy i jak powinna się rozpocząć kampania wyborcza. Wszystkie informacje i zapewnienia, składane przed tym terminem – co przecież oczywiste – stanowią już kampanię wyborczą, chociaż nieoficjalną, a więc – po prawdzie, niezbyt legalną. A ja uważam, że chociażby z racji pełnionej obecnie funkcji, nie mogę sobie pozwolić na działania, którym można by przypisać prawną wątpliwość.

 

Ale nie znam osoby w Szczytnie, która ma w tej materii jakiekolwiek wątpliwości. Nie będzie przegięciem stwierdzenie, że wszyscy są przekonani o tym, że jednak będzie pani kandydowała.

 

Na przekonania społeczne nie mam wpływu. Mogę jedynie powiedzieć, że w nadchodzących wyborach w gronie komitetów znajdzie się też ten, który zawiązał się na potrzeby dwóch poprzednich kampanii wyborczych, czyli Komitet Wyborczy Wyborców „Z Górską dla Szczytna”. Ten komitet rejestrował listy kandydatów na radnych tylko w obrębie miasta i tak ma być obecnie.

 

No dobrze. Nie chce pani złożyć deklaracji przed czasem, więc może jakieś opinie czy komentarze o tych, o których już wiadomo, że będą kontrkandydatami?

 

Na to też nie mogę sobie pozwolić, bo to również mogłoby być już poczytane jako część kampanii wyborczej, której przecież nie prowadzę. Poza tym nie znam, chyba jednak nikt jeszcze nie zna nazwisk wszystkich osób, które ostatecznie o funkcję burmistrza Szczytna będą się ubiegały. Oczywiście, wiem o tych, którzy już to zadeklarowali oficjalnie i wiem o tych, których się wskazuje jako niemal gwarantowanych kandydatów typowanych przez poszczególne ugrupowania czy komitety. Ale wypowiadać się o nich nie będę.

 

Jednym z pewnych już kandydatów, co oficjalnie sam potwierdził, będzie Krzysztof Mańkowski, podległy pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu, podobno kandydatem jednej z partii ma być Rafał Wilczek, który ładnych kilka lat w tutejszym urzędzie pracował.

 

Podtrzymuję swoje stanowisko. Do kwestiach wyborczych, jeśli w ogóle takie się pojawią, będę się odnosić wtedy, kiedy będzie po temu właściwy czas. A nasze prawo pozwala na kandydowanie każdemu, kto ma na to ochotę.

 

Zajmijmy się więc sprawami Szczytna. „Ruina” i „wymierające miasto” – wydaje się, że to hasła, którymi będą szafować kandydaci na burmistrza w nadchodzących wyborach…

 

Tak już jest, że pamięć bywa krótka, a do dobrego ludzie szybko się przyzwyczajają i zapominają, jak było, przecież wcale nie tak dawno. A co było te – średnio 15 lat temu, licząc też lata, gdy pełniłam funkcję wiceburmistrza? Chyba nawet sama wszystkich mankamentów nie zdołam wyliczyć. Były brudne jeziora, z których nie można było korzystać i do których rurami płynęły brudy z miejskich ulic. Dziś mamy czyste wody, jedno z nielicznych w województwie legalnych i zorganizowanych kąpielisk, plażę, z której chętnie korzystają i mieszkańcy, i turyści. Wystarczy się przejść nad jezioro, by się o tym przekonać. Mieliśmy… a właściwie nie mieliśmy ulic z dobrymi nawierzchniami poza tymi (też nienajlepszymi), które stanowiły i stanowią drogi krajowe. Byliśmy bardzo krytykowani za przejęcie od powiatu większości ulic, ale proszę zauważyć, że to właśnie dzięki temu mogliśmy te wszystkie ulice wyremontować, co zostało zresztą zrobione. Do takich ulic należy m.in. Lwowska, o której remont mieszkańcy zabiegali przez całe lata, ale żaden z wcześniejszych burmistrzów nie czuł się do tego zobowiązany.

 

Krytycy powiedzą, że naprawa dróg, ich remont i budowa, to żadna łaska…

 

Jak ktoś chce się ograniczać tylko do krytyki, to żadne argumenty go nie przekonają. Ale wystarczy sięgnąć po dokumenty. W sprawozdaniu podsumowującym kadencję 1998-2002 można wyczytać, że na remonty i modernizacje miejskich ulic wydano wówczas .... tysięcy złotych. Przez 12 lat mojego urzędowania na drogi wydaliśmy 47,5 miliona złotych, więc nawet to dzieląc na trzy kadencje, to wyjdzie średnio po ponad 15 milionów złotych, a nie kilkaset tysięcy. To zresztą było moim jednym z głównych celów, gdy decydowałam się przed 12 laty kandydować na burmistrza. I miałam swoją wizję dotyczącą tych ulic: w pierwszej kolejności centrum miasta, później główne ciągi komunikacyjne tak, żeby każda część miasta miała co najmniej jedną dobrą główną arterię, a następnie coraz mniejsze uliczki coraz bardziej peryferyjne. I dziś praktycznie realizacja tej wizji zmierza ku końcowi. Pozostało jeszcze do zrobienia niewiele mniejszych ulic na obrzeżach.


 

Ale ulice to nie wszystko…

 

Oczywiście, że nie. I jest mi aż niezręcznie mówić o tym, o czym nieustannie się powtarza, czy też o tym, co już tak bardzo wrosło w krajobraz miasta, że nikt się nawet nie zastanawia skąd się wzięło. Mam tu na myśli, oczywiście tereny nadjeziorne, w tym głównie ścieżkę pieszo-rowerową ,straszący swoim wyglądem budynek Domu Kultury, czy Biblioteki. Ale weźmy też np. pod uwagę segregację śmieci, którą dziś uznaje się za taką, co była „od zawsze”. A przecież nie była. Cały ten system został zbudowany dopiero w czasie, kiedy uzyskałam wpływ na gospodarkę miasta. Podobnie rzecz się ma z ogrzewaniem, z systemem ciepłowniczym, likwidacją nierentownych i brudnych kotłowni w centrum miasta, utworzenie jednej – centralnej i nowoczesnej, rozbudowa sieci ciepłowniczej, obejmującej niemal całe miasto. Wielu z tych działań nie widać gołym okiem, ale nie wyobrażam sobie, żeby można było dbać o sprawy miasta w ten sposób, że np. zbuduje się piękną pływalnię, w której powietrze będzie pełne smogu. Musi być zachowana określona kolejność. Nikt rozsądny nie kupi do mieszkania… nie wiem… obrazu Picassa i nie zawiesi go na odrapanych ścianach.

 

Ale obecnie zarzuca się pani brak wizji. Te, które były, zostały zrealizowane, jak np. drogi, a co dalej?

 

Nieustająco taka sama kolejność. Etap – powiedziałabym – podstawowy – został zakończony. Praktycznie zostały rozwiązane najbardziej palące problemy miasta i mieszkańców. Oczywiście, one się będą na bieżąco pojawiać nieustannie, ale już nie w takiej skali. Mamy więc rozwiązaną kwestię dróg, ciepła, śmieci, wody i innych mediów. Nie mamy problemów z miejscami w szkołach, przedszkolach i nawet żłobku, budowane są mieszkania komunalne. Mamy place zabaw, uporządkowane w większości parki, mamy też całkiem sporo różnych sportowych boisk. I w tym kierunku teraz będzie się miasto rozwijać, taką mam przynajmniej nadzieję. Teraz czas na to, by Szczytno pokazać turystom, kiedy już nie musimy się wstydzić brudu w jeziorach czy krzywych chodników. I czas na to, by realizować przedsięwzięcia, które turystów zachęcą do odwiedzin. Stąd też pomysł, już wdrażany, z rewitalizacją zamku krzyżackiego, czy z budową InnoPolice. A trzeba wiedzieć, że są to przedsięwzięcia, które nie „urodziły się” na pniu. Ich przygotowanie, a przede wszystkim zapewnienie finansowania, trwało przez wiele lat, nie tylko w ostatniej kadencji. InnoPolice, to projekt bezkonkursowy, który znalazł uznanie nie tylko w Urzędzie Marszałkowskim, ale również u urzędników brukselskich. Nie mogę więc zgodzić się z twierdzeniem, że brak mi wizji co do przyszłości miasta, bo ja tę wizję miałam i mam, a jej realizacja rozpoczęła się dawno temu. Teraz nadszedł dopiero czas, by można było rozważać budowę stadionu, basenu czy lodowiska.

 

A co z „wymierającym miastem”? Jak się wyludni, całe będzie obiektem do turystycznego zwiedzania…

 

Takich obaw nie mam. Nikt tego nie analizuje całościowo, najczęściej rozpatrywane są dane pochodzące z meldunków, a one nie pokrywają się z liczbą osób zamieszkałych. Wystarczy przyjrzeć się liczbie dzieci w szkołach, przedszkolach, czy żłobkach, a liczby te nie maleją, a wręcz przeciwnie – rosną. Można też przyjrzeć się przedsiębiorstwom, które działają w mieście. Podkreślam: działają, a nie się zamykają. Działają i się rozwijają, zwiększając zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Szczytnie maleje w sposób aż nadto widoczny. Owszem, niektórzy młodzi ludzie opuszczają miasto, ale są to najczęściej osoby o specjalistycznym wykształceniu, którym istotnie w Szczytnie trudno jest znaleźć pracę, a najczęściej powodem takiej decyzji bywa wysokość wynagrodzenia. Zrealizowanie zamierzeń, związanych z turystycznym wizerunkiem miasta niewątpliwie przyciągnie też inwestorów z ciekawymi propozycjami. Jestem pewna, że dziś miasto ma już czym się pochwalić, co pokazać, czym zachęcić, a tych zachęt będzie coraz więcej. „Szczytno w ruinie”, „wyludniające się miasto” to hasła, które w rzeczywistości szkodzą Szczytnu. Ci, którzy te hasła lansują, nie uderzają we mnie, chociaż zapewne taki jest tego cel. Przy takiej promocji jacy turyści czy biznesmeni będą zainteresowani odwiedzaniem naszego miasta?

 

 Komentarze do artykułu

a

Żółtka zdobyła już praktyki w wydawaniu cudzych pieniędzy, to może już wracać do ojczyzny, niech się popisze w trudniejszych warunkach, gdzie sami zło dzieje, a brak frajerów.

a

Fajnie, jakby ta Mongołka wróciła do swojej ojczyzny, czy na Wschód, najlepiej z innymi Ruskimi i Ukraińcami.

Śmieszek

No to wreszcie otworzyły się okna i będzie można przewietrzyć. Byle tylko jakiś smrodek z miasta nie wdarł się do gabinetów urzędniczych! W radzie miasta też przydałyby się większe zmiany - no ale powoli, nie wszystko naraz. Jestem tylko ciekaw, czy Pan Mańkowski będzie tak samo dbał o kwiatki, jak poprzedniczka. Byleby tylko nie wyhodował nam jakich swoich!

Mazurek

Rondo LEYKA/POLSKA/PIŁSUDSKIEGO to droga krajowa, inwestycja inicjowana przez GDDKiA i Górska nic nie miała do gadania. W wielu sprawach przekraczała kompetencje, szkalowała i poniżała mieszkańców. Używała stanowiska do nacisków w sprawach sporny, np. prostujący w sprawie schroniska dla zwierząt dostawali na adresy służbowe listy wzywające do zmiany stanowiska tek żeby wywrzeć presję przez pracodawcę. Najgorsze co zrobiła to pozbyce się terenów na pasymskiej. Miał być teren inwestycyjny pod ofertę rekreacyjną a jest Stacja paliw, Jysk, Meblowy i Biedronka. Wreszcie się pozbyliśmy 'paniusi z sanepidu'!

Marcin

Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.

anna

Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?

Napisz


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24