Poniedziałek, 21 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -

Reklama


Reklama

10 wolontariuszy wspomaga seniorów


Akcja wspierania osób 70+ ustabilizowała się. Z pomocy wolontariuszy stale korzysta 15 seniorów. Przed świętami nieco wzrosło zapotrzebowanie na pomoc, która sprowadza się do robienia zakupów, przede wszystkim w sklepach spożywczych i aptekach.Przypomnijmy, że akcja została uruchomiona po to, by osoby, które wiek kwalifikuje do grupy największego ryzyka, jak najmniej, a najlepiej w ogóle, nie wychodziły z domów. Wolontariusze kupują więc seniorom artykuły spożywcze i leki, czyli to, co starszym osobom jest niezbędne. Tą formą wsparcia objęte są osoby, które nie są podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i każdy senior 70+ może z pomocy wolontariusza skorzystać.

 

System jest prosty: należy zadzwonić do Miejskiego Domu Kultury w godzinach 8:00-16:00 pod numer telefonu 89 676 09 00. Po weryfikacji do seniora zgłasza się wolontariusz po kasę (nie więcej niż 200 zł) i listę zakupów, które następnie dostarcza seniorowi. Jeszcze tylko jeden podpis na poświadczeniu rzetelności wymiany – i po kłopocie.


Reklama

 

Z opowieści wolontariuszy i koordynatorów wynika, że nie zawsze jest tak spokojnie i uroczo. Kiedy przedsięwzięcie „ruszyło” jakiś miesiąc temu, telefonów było sporo. Nie wszyscy zrozumieli, na czym ono polega. Jedna pani uznała, na przykład, że zostanie jej dostarczona paczka żywieniowa z Urzędu Miejskiego, innego seniora zniechęciło to, że za zakupy to on jednak musi zapłacić.

 

Jeszcze inna osoba skłonna była skorzystać z usługi, ale bez kontaktu z wolontariuszem. Zdecydowała, że pieniądze i listę zakupów rzuci z balkonu, a następnie po torbę z zakupami spuści jakiś sznurek. Kilka innych, gdy wyjaśniono im szczegóły, zdecydowała, że pomoc nie jest im potrzebna, bo takie zakupy to zrobi im sąsiadka. Niemniej ze stałej pomocy korzysta obecnie około 15 najstarszych, samotnych mieszkańców miasta.

Reklama

 

- Między niektórymi wolontariuszami i seniorami nawiązały się więzy sympatii. Czasem starsza pani prosi, żeby do niej to przyjechał np. pan Adam, a czasem nasi „podopieczni” już bezpośrednio kontaktują się z „ich” wolontariuszem, a on tylko później zgłasza nam wykonaną „usługę” do statystyk – mówi Andrzej Materna, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który koordynuje działania. - Taka nić międzypokoleniowej sympatii, może nawet przyjaźni to niejako wartość dodana, pozytyw, który poprawia nastrój w tym trudnym dla wszystkich czasie.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Sporo wiem o tej sieci od osób, które skorzystały z oferty w innych miastach. Jestem zaproszona, więc przekonam się sama :)

  Jolanta Magierowska


  2020-09-19 20:26:16
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

  Wpieniony


  2020-09-19 18:28:35
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Szkoda, że tak kreatywnej osoby pozbył się Burmistrz Pasymia. Chyba, że obawiał się konkurencji. Dobrze, że różni urzędnicy mają swoje zainteresowania, ale żeby zaraz o tym publicznie komunikować? Ale z drugiej strony ciekaw jestem prywatnego hobby paru innych sekretarzy gmin z Powiatu Szczytno. Czemu z nimi nie przeprowadzono wywiadów! Co też oni robią w czasie wolnym, jakie mają przemyślenia o życiu...? To byłoby bardzo zajmujące, co ci tak zajęci ludzie robią dla przyjemności w domowych pieleszach.

  Taki sobie czytelnik


  2020-09-19 14:21:15
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

  Maryan


  2020-09-19 10:29:42
 • „Droga śmierci” w likwidacji
  A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

  Tomasz Nieciak


  2020-09-19 06:50:40
 • Dawny GOK zamienia się w ruinę
  Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

  Dynd


  2020-09-18 23:09:14
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

  Jamka lech


  2020-09-18 21:14:35
 • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
  A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

  Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


  2020-09-18 20:04:50
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

  Obserwator


  2020-09-18 17:22:14
 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

  Magda


  2020-09-18 12:48:55