Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

100-lecie plebiscytu w plenerze i muzeum


W Szczytnie okrągłą rocznicę przeprowadzenia plebiscytu na Warmii i Mazurach uczczono w dwojaki sposób. Najpierw nieliczna w sumie grupa, głównie przedstawicieli władz różnych szczebli, złożyła wieńce przy pomniku Orła Białego, honorując nie tylko plebiscyt, ale jednocześnie, również przypadający na 11 lipca, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.O plebiscycie nie zapomniało też Muzeum Mazurskie w Szczytnie, które przygotowało z tej okazji ekspozycję. Będzie można ją oglądać do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja poza skondensowaną informacja na temat sytuacji plebiscytowej, przyczyn klęski strony polskiej - zawiera wiele ciekawych fotografii przedstawiających: pomniki plebiscytowe usytuowane na terenie powiatu szczycieńskiego oraz powiatów ościennych, zdjęcia dokumentów organizacji mazurskich, pism propagandowych oraz przybliża czołowych działaczy mazurskich związanych z ruchem propolskim.


Reklama

 

 

Ponadto w Muzeum Mazurskim w Szczytnie z tej okazji odbyło się spotkanie naukowe, którego organizatorami było szczycieńskie muzeum, Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne oraz Muzeum w Mrągowie. Podczas minikonferencji, po wprowadzeniu w tematykę plebiscytową przez kierownika Klaudiusza Woźniaka, zostały wygłoszone dwa referaty: „Sprawy plebiscytu na Mazurach i Warmii w Sejmie Ustawodawczym 1919 – 1920” omówił dr. hab. Zbigniew Kudrzycki oraz „Miejsca pamięci poświęcone Plebiscytowi na Warmii i Mazurach” przez Witolda Olbrysia - Prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego. Materiał filmowy ze spotkania jest zamieszczony na profilu muzeum na FB.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38