Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Żywa pamięć


 

- Wszyscy żołnierze nasi są. Tysiąc razy można powtarzać historię młodym ludziom, ale dopiero poprzez osobiste zaangażowanie i pracę zrozumieją oni, że warto pamiętać o poległych i to niezależnie od ich nacji – mówi ppłk. Krzysztof Lis, dowódca 8. Szczycieńskiego batalionu radiotechnicznego w...


  • Data:

 

- Wszyscy żołnierze nasi są. Tysiąc razy można powtarzać historię młodym ludziom, ale dopiero poprzez osobiste zaangażowanie i pracę zrozumieją oni, że warto pamiętać o poległych i to niezależnie od ich nacji – mówi ppłk. Krzysztof Lis, dowódca 8. Szczycieńskiego batalionu radiotechnicznego w Lipowcu.

 

Pod naszymi skrzydłami

8 Szczycieński batalion radiotechniczny postanowił wziąć pod swoje skrzydła cmentarz wojenny w Lesinach Wielkich. - Wojsko opiekuje się wieloma takimi obiektami, bo od 2009 roku taki obowiązek nałożył na dowódców garnizonów Minister Obrony Narodowej. Do naszych zadań należy m.in. właśnie dbanie o miejsce pochówku żołnierzy, ale także i osób cywilnych, którzy na wielu frontach różnych wojen wspomagali wojskowych, choćby w opatrywaniu im ran – mówi Andrzej Wdowski, pracownik jednostki. Dowódca jednostki podjął decyzję, aby sformalizować tego typu prowadzone przedsięwzięcia i takim sposobem garnizon w Lipowcu jest pierwszym w województwie, który formalnie będzie sprawował opiekę nad cmentarzem wojennym. Pomysłodawcą natomiast takiego rozwoju wypadków był pracownik JW, żołnierz z zawodu i historyk z zamiłowania Robert Arbatowski.

- Załatwianie spraw nie było proste. Trzeba było porozmawiać z wójtem Grzegorzem Zapadką. Dużo czasu musiałem poświęcić też na tworzenie w tej sprawie dokumentacji. Na szczęście dużo pomógł nam doktor Wiktor Knercer, który m.in. udostępnił jednostce materiały histograficzne. To dzięki niemu udało się pokonać wiele przeszkód – mówi sierż. Robert Arbatowski. - W planach jest przywrócenie temu cmentarzowi stanu z początków jego istnienia. W swoich zbiorach mam pocztówkę z 1915 roku, na której dokładnie widać, jak te groby kiedyś wyglądały.


Reklama

Do ostatecdznego celu jeszcze daleko. W najbliższych planach jest naprawa płotu ogradzającego teren pochówku żołnierzy. - Przy tym działaniu otrzymamy wparcie człowieka zajmującego się branżą drzewną. Obiecał on nam swoją pomoc przy tej budowie. Zarówno gmina, jak i jednostka chce zachować oryginalny charakter tego miejsca, czyli wojskowo-leśny. Na razie jednak cmentarz został uprzątnięty. - W przyszłości chcielibyśmy także doprowadzić tablice nagrobkowe do takiego stanu, aby były one czytelniejsze – dodaje Wdowski.

Współpraca wojska i gminy

- Garnizon Lipowiec to obszerny rejon. Nasze granice zahaczają aż o Nidzicę. Wojennych cmentarzy i pojedynczych mogił jest tu wiele. Żołnierze uprzątali mniej czy bardziej regularnie około stu. W samym powiecie szczycieńskim porządkowaliśmy cztery cmentarze: trzy w Szczytnie przy ulicach Lemańskiej, Piłsudskiego i Ostrołęckiej, a jeden w Spychowie. Teraz dodatkowo zajmiemy się także tym w Lesinach Wielkich – tłumaczy Wdowski. Opieka nad pięcioma znajdującycmi się tam mogiłami żołnierzy poległych w walkach będzie polegała na pracach porządkowych. - Będzie to współdziałanie wojska i gminy. My będziemy utrzymywać porządek, a do gminy będziemy zgłaszać, co chcielibyśmy tam poprawić. Ta z kolei w miarę możliwości będzie na ten cel przeznaczała pieniądzę wyodrębnione z funduszu otrzymanego od samorządu województwa warmińsko-mazurskiego – wyjaśnia dowódca wojska.

Oni zostali na polskiej ziemi

Reklama

Na cmentarzyku w Lesinach Wielkich w pięciu mogiłach spoczywa siedmiu żołnierzy dwóch armii: rosyjskiej i niemieckiej, którzy zginęli w jakiejś granicznej potyczce w czasie I wojny światowej. - Na tabliczkach nagrobnych odnaleźć można jednak typowo polskie nazwiska. Poza tym miejsce to jest niedaleko, więc nie będzie problemów z bezpośrednią kontrolą nad nim – mówi Andrzej Wdowski. Jak dodaje ppłk Krzysztof Lis ważne jest, aby pamięć o poległych była żywa, bo to część histroii, o której należy pamiętać. - Żołnierze w czasie wojny poświęcali swoje życie. Ktoś może zapytać, dlaczego chcemy opiekować się także grobami poległych w walce wrogów. Otóż w obliczu śmierci wszyscy jesteśmy równi. Naszymi w innych krajach też się opiekują. Nosimy mundury i jesteśmy to naszym przodkom winni – twierdzi ppłk Lis. - Gdy żołnierz pójdzie na taki cmentarz i tam popracuje lepiej zrozumie jak ważne jest krzewienie pamięci o tych, którzy zginęli. Naród, który traci pamięć historyczną, traci sumienie – dodaje dowódca batalionu w Lipowcu.

Patrycja Woźniak

fot. Prywatne zbiory Roberta Arbatowskiego



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama