Niedziela, 21 Kwiecień, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Życie może być zabawne – mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Jak się dookoła obejrzeć o wiele łatwiej znaleźć w okolicy ludzi o fizjonomiach poważnych niczym wezwanie do Urzędu Skarbowego niż kogoś wyluzowanego, jak nie przymierzając prosię w ciepłym błotku. Ot, taka już nasza natura, że mars nawet na niskim czółku ma wskazywać na niezmierzony potencjał intelektualny właściciela i ogrom spraw wagi niezwykłej, które rzeczony osobnik musi rozważyć.A jak powszechnie wiadomo, im sprawa większej wagi, tym poważniej należy ją traktować. Trudne dla przeciętnego zjadacza chleba naukowe problemy oraz ponadprzeciętna - delikatnie mówiąc - waga autora to tematy dwóch niezwykle zabawnych książek jakie ostatnio przeczytałem. Właściwie to wstyd się przyznać, że przeczytałem aż dwie książki, bo zawyżam w ten sposób krajową średnią czytelnictwa.

 

 

Nigdy się też publicznie nie przyznam ilu lekturom oddaję się bezwstydnie w ciągu roku, bo te dwie pozycje wystarczyły mi na parę jedynie dni. Różne ludzie miewają zboczenia, skłonność do literatury w dzisiejszych czasach jest równie wstydliwa jak publiczne dłubanie w nosie. Wstyd, ale niech będzie. Obie książki to lekko wystylizowane przez fachowców autobiografie.

 

Pierwsza to dzieło Ryszarda Feynmana, genialnego współczesnego fizyka, laureata nagrody Nobla zresztą. „Pan raczy żartować panie Feynman” to tytuł, a naukowiec żartuje sobie z czytelnikiem przez kilkaset stron. O fizyce mam takie pojęcie jak o chińskim balecie, więc do lektury przystąpiłem z pewną taką obawą. Gdybym miał sam kupić książkę w księgarni zastanowiłbym się ze trzy razy. Jest to jednak prezent od rodzonego synalka, którego poczucie humoru odrobinę odbiega od policyjnej normy.

 

Jak się okazało dostałem w łapy pierwsze dzieło noblisty (nawet literackiego), które przeczytałem tak zwanym jednym tchem. Nie dlatego z pewnością, że porwała mnie fizyka na najwyższym światowym poziomie. Nawet po tej lekturze nie bardzo wiem czym tak naprawdę autor się zajmuje. Czarna magia to mało. Natomiast jestem teraz przekonany, że praca naukowa może być radosnym zdziwieniem opartym na w lot zdobywanej wiedzy oraz gruntownym fundamencie zdrowego rozsądku.

 

Badania Feynmana, który jeszcze w młodości zachwycał Einsteina swoim niekonwencjonalnym podejściem do naukowych problemów, są jak się zorientowałem stałym dążeniem do rozwiązań najprostszych. Obojętnie czego dotyczą. Jeden z tematów, jakie podjął noblista jeszcze w młodości dotyczył hmmm… prostej czynności oddawania moczu czyli sikania. Udowodnił naukowo, stając nawet w trakcie badań na głowie, iż czynność ta (trwająca przeciętnie u dorosłego osobnika 23 sekundy) nie ma żadnego związku z ziemską grawitacją. Żałuję, że mnie przy tym nie było.

 


Druga równie ciekawa i zabawna książka dotyczy problemów wagi najcięższej czyli mistrzostwa świata w rzucie młotem. Rzeczony mistrz Paweł Fajdek, niespecjalnie wgłębia się w naukową obudowę czynności jaką zawodowo wykonuje. Po prostu łapie za rączkę przyczepioną do kawałka drutu ze sporym ciężarkiem na końcu i następnie kręcąc wdzięczne piruety rzuca przyrządem przed siebie. Najdalej na świecie. Dla wytchnienia widocznie w tej ciężkiej robocie machnął także książeczkę pod tytułem „Petarda. Historie z młotem w tle”. Jak się okazuje z tej dość nużącej roboty można się nawet utrzymać!

 

O ile młot leci dalej niż przyrządy konkurentów. Niektórzy młociarze, zdarza się, marnie kończą jak nie przymierzając starszy kolega po fachu Szymon Ziółkowski, też mistrz, nawet olimpijski. Wylądował bowiem aż na Wiejskiej jako tfu… wstyd się przyznać poseł. Fajdkowi to raczej nie grozi. Ma na życie ciekawsze plany. Najpierw jeszcze chce wyrzucić przynajmniej jedno olimpijskie złoto a potem…, nie będę tu streszczał całego dzieła. Jest mistrz także królem. Królem życia rzecz jasna. W odróżnieniu od innych mistrzów nie musi się katować dietą, poceniem na bieżni i w saunach oraz wieloma innymi wymyślnymi torturami związanymi z zawodowym sportem. Zostaje mu więc sporo czasu na działalność rozrywkową, której się z upodobaniem oddaje.

 

Po zdobyciu kolejnego medalu, pucharu czy co tam jeszcze mistrz otrzymuje poza wpłatą na konto. Rozrywki są różne i różnie się kończą, jak na przykład gdy autor ze świeżym medalem mistrza świata ruszył balować „w Tokio”, po czym mu się medal gdzieś zapodział. Zawsze uważałem, że najweselszymi facetami są goście z dużym naciskiem na skalę wagi i to się w książce potwierdza. Mamy też tam akcent nasz szczycieński, gdyż autor nie ukrywa, iż bardzo lubi towarzystwo Konrada Bukowieckiego, z którym wspólne przygody miewał nie tylko w niecce stadionu. Z uznaniem też ogłasza publicznie, iż p. Konrad jest jedną z bardzo nielicznych osób, która potrafi zadziwić go apetytem. No cóż, nasz chłopak z Mazur!

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19