Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Znikające autostrady - felieton Jerzego Niemczuka


Jedno pewne: póki obecny rząd przy władzy, pomysłów nie zabraknie. Większość jest tak głupich, że się nie nadaje do wykorzystania, ale niektóre aż się proszą, żeby je uwiecznić ku przestrodze przyszłych wyborców.Tworzą historię na nowo, a właściwie tworzą historie niestworzone, sięgając po niewykorzystane przez nikogo pokłady wyobraźni. Parę dni temu Żaryn udzielił głosu na temat wypowiedzi Morawieckiego o autostradach i mostach, że nie zostały stworzone, szczególnie zaś nie zostały stworzone przez poprzednią władzę. Stwierdził Żaryn mianowicie, że wprawdzie są widoczne, ale powstały na ludzkiej krzywdzie, więc „to tak, jakby tego asfaltu nie było”.

 

Zastanawiam się, czy premier Morawiecki zdecyduje się na przyjazd także do Szczytna, żeby nam o tym opowiedzieć, ale mam wrażenie, że życzliwa interpretacja Żaryna przejazd mu znacznie utrudni. Będzie musiał jechać po ludzkiej krzywdzie „schetynówkami” z Warszawy albo przez rozkwitłe po wejściu do UE Chorzele, albo gdańską, gdzie w oczy kłują tablice z unijnym logo, i udawać, że tego nie widzi. Ale rząd jest imponująco elastyczny w wygłaszaniu różnych rzeczy. Chciałoby się rzec, że jak mówią, że jest tak, a nie inaczej, to znaczy, że mówią.

 

Próbowałem dochodzić tej ludzkiej krzywdy, o której Żaryn wspomina. Prawdopodobnie chodzi mu o przetargi na autostrady, gdzie najważniejszym kryterium była cena. Wygrywał najtańszy. Tak jest od dawna, że inne kryteria nie odgrywają roli, bo zaraz padają zarzuty o korupcję. Jeśli normalny klient wybiera usługę, to bierze pod uwagą stosunek ceny do jakości, sprawdza opinię o firmie, jej wiarygodność. Wiadomo, że w najtańszych butach daleko się nie zajdzie. Ale jeśli ma decydować o tym urzędnik, to nie wybierze optymalnej oferty ze strachu przed oskarżeniami. Wybierze gorszą drogę na krzywdę późniejszych użytkowników.

 

Z drugiej strony wojna cenowa między ubiegającymi się o intratny kontrakt powoduje, że najtańszym nie opłaci się płacić podwykonawcom, czego też nie czynili, więc rząd może teraz oskarżać, że poprzednie wykorzystały niewolniczą pracę podwykonawców. I być może to jest ta krzywda ludzka, na której podobno daleko nie zajedziemy, szczególnie kiedy w czasie jazdy będziemy zamykali oczy na widok asfaltu.


 

Przypomina mi się drogowa anegdota z czasów dawno minionych. Kierowca zatrzymuje chłopinę i pyta, czy to co przed nim, to most i czy się da nim przejechać, na co ten wzrusza ramionami i ostrożnie wyraża opinię, że może się i da. Samochód rusza, most się zawala, kierowca wpada do wody, chłopina wzrusza ramionami i mruczy pod nosem: - Ot co. Widzi most, a jedzie.

 

Samorządy lepiej sobie z tym radzą niż scentralizowane państwo, które chce samorządom odebrać autonomię. Nie dość, że nie mamy kapitału, to jeszcze bardzo niski jest kapitał zaufania w naszym kraju, a władzy dzisiejszej dotyczy to w największym stopniu. A to z kolei sporo nas kosztuje. Choćby 500+ dla bogatych. Bo nie wystarczy stworzyć ustawę, która świadczenie ogranicza dla mniej posiadających rodzin. Trzeba jeszcze by było stworzyć kosztowny system kontroli. Zdaniem rządzących taniej wychodzi przepłacić.

 

Do wyborów samorządowych pozostał już niecały miesiąc. Warto przyjrzeć się bliżej kandydatom. Decyzje o tym kogo wybrać, zapadają najczęściej na poziomie jego szans na elekcję, czyli wybiera się tego, który sprawia wrażenie, że to on może wygrać, bo swoje obietnice wypromuje z większą siłą perswazji. Jednak to wystarcza do zwycięstwa, ale kompetencji w zarządzaniu miastem i gminą nie zastąpi..Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46