Środa, 12 Grudzień, Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Znikające autostrady - felieton Jerzego Niemczuka


Jedno pewne: póki obecny rząd przy władzy, pomysłów nie zabraknie. Większość jest tak głupich, że się nie nadaje do wykorzystania, ale niektóre aż się proszą, żeby je uwiecznić ku przestrodze przyszłych wyborców.Tworzą historię na nowo, a właściwie tworzą historie niestworzone, sięgając po niewykorzystane przez nikogo pokłady wyobraźni. Parę dni temu Żaryn udzielił głosu na temat wypowiedzi Morawieckiego o autostradach i mostach, że nie zostały stworzone, szczególnie zaś nie zostały stworzone przez poprzednią władzę. Stwierdził Żaryn mianowicie, że wprawdzie są widoczne, ale powstały na ludzkiej krzywdzie, więc „to tak, jakby tego asfaltu nie było”.

 

Zastanawiam się, czy premier Morawiecki zdecyduje się na przyjazd także do Szczytna, żeby nam o tym opowiedzieć, ale mam wrażenie, że życzliwa interpretacja Żaryna przejazd mu znacznie utrudni. Będzie musiał jechać po ludzkiej krzywdzie „schetynówkami” z Warszawy albo przez rozkwitłe po wejściu do UE Chorzele, albo gdańską, gdzie w oczy kłują tablice z unijnym logo, i udawać, że tego nie widzi. Ale rząd jest imponująco elastyczny w wygłaszaniu różnych rzeczy. Chciałoby się rzec, że jak mówią, że jest tak, a nie inaczej, to znaczy, że mówią.

 

Próbowałem dochodzić tej ludzkiej krzywdy, o której Żaryn wspomina. Prawdopodobnie chodzi mu o przetargi na autostrady, gdzie najważniejszym kryterium była cena. Wygrywał najtańszy. Tak jest od dawna, że inne kryteria nie odgrywają roli, bo zaraz padają zarzuty o korupcję. Jeśli normalny klient wybiera usługę, to bierze pod uwagą stosunek ceny do jakości, sprawdza opinię o firmie, jej wiarygodność. Wiadomo, że w najtańszych butach daleko się nie zajdzie. Ale jeśli ma decydować o tym urzędnik, to nie wybierze optymalnej oferty ze strachu przed oskarżeniami. Wybierze gorszą drogę na krzywdę późniejszych użytkowników.

 

Z drugiej strony wojna cenowa między ubiegającymi się o intratny kontrakt powoduje, że najtańszym nie opłaci się płacić podwykonawcom, czego też nie czynili, więc rząd może teraz oskarżać, że poprzednie wykorzystały niewolniczą pracę podwykonawców. I być może to jest ta krzywda ludzka, na której podobno daleko nie zajedziemy, szczególnie kiedy w czasie jazdy będziemy zamykali oczy na widok asfaltu.


 

Przypomina mi się drogowa anegdota z czasów dawno minionych. Kierowca zatrzymuje chłopinę i pyta, czy to co przed nim, to most i czy się da nim przejechać, na co ten wzrusza ramionami i ostrożnie wyraża opinię, że może się i da. Samochód rusza, most się zawala, kierowca wpada do wody, chłopina wzrusza ramionami i mruczy pod nosem: - Ot co. Widzi most, a jedzie.

 

Samorządy lepiej sobie z tym radzą niż scentralizowane państwo, które chce samorządom odebrać autonomię. Nie dość, że nie mamy kapitału, to jeszcze bardzo niski jest kapitał zaufania w naszym kraju, a władzy dzisiejszej dotyczy to w największym stopniu. A to z kolei sporo nas kosztuje. Choćby 500+ dla bogatych. Bo nie wystarczy stworzyć ustawę, która świadczenie ogranicza dla mniej posiadających rodzin. Trzeba jeszcze by było stworzyć kosztowny system kontroli. Zdaniem rządzących taniej wychodzi przepłacić.

 

Do wyborów samorządowych pozostał już niecały miesiąc. Warto przyjrzeć się bliżej kandydatom. Decyzje o tym kogo wybrać, zapadają najczęściej na poziomie jego szans na elekcję, czyli wybiera się tego, który sprawia wrażenie, że to on może wygrać, bo swoje obietnice wypromuje z większą siłą perswazji. Jednak to wystarcza do zwycięstwa, ale kompetencji w zarządzaniu miastem i gminą nie zastąpi..Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:15:09
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:09:42
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
  Autor: Ela
  2018-12-10 10:12:34
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
  Autor: miejscowy
  2018-12-10 08:49:44
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
  Autor: Ccc
  2018-12-09 23:32:57
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-08 23:33:23
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
  Autor: zbudować basen...
  2018-12-08 20:18:57
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
  Autor: antoni buszylo /zielonka
  2018-12-08 18:17:52