Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Złoty Kłos pani Joli, czyli dożynki w Pasymiu


Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, pokonała dwóch konkurentów i zwyciężyła w inauguracyjnej konkurencji, którą przygotowano na tegoroczne dożynki w gminie Pasym. Nieprzychylna pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie tradycyjnego korowodu, ale poza tym... Poza tym nic nikomu nie przeszkadzało w dobrej zabawie.Jak na święto plonów przystało, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sztandarowych elementów. Przeprowadzono więc konkursy sołeckich stoisk oraz dożynkowych wieńców. Do pierwszego stanęły tylko dwa sołectwa: Narajty i Grzegrzółki. Zwyciężyły Narajty i to one będą reprezentowały gminę podczas dożynek powiatowych. Będzie im towarzyszyło Tylkowo, które z kolei wygrało w kategorii wieńców. - Niezależnie od zajętego miejsca wszystkie uczestniczące w konkursach sołectwa otrzymały nagrody finansowe – mówi burmistrz Cezary Łachmański.

 

Nowością był konkurs „O Złoty Kłos”, mający głównie charakter quizu. W finałowej trójce znaleźli się: Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, Zbigniew Kaczmarczyk z Michałek oraz Karol Śledziewski z Gromu. Panowie okazali się dżentelmenami i dali się pokonać jedynej białogłowie w ich gronie.

 

Starostami tegorocznych gminnych dożynek w Pasymiu byli Joanna i Jacek Młodzińscy z Elganowa, którzy utrzymują hodowlane stado krów mlecznych (około 50 sztuk) przy wsparciu 40 ha gruntów. Gospodarstwo rolne, które pan Jacek przejął po ojcu, prowadzą od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Nie zniechęcił ich nawet ubiegłoroczny pożar, który strawił starą oborę i nadwerężył nową. Nie zniechęcił, bo w odbudowie pomogli sąsiedzi i inni mieszkańcy gminy, a wsparcie i życzliwość ludzi zawsze działa mobilizująco.


 

Po raz trzeci z rzędu podczas pasymskich dożynek zaprezentował się zespół muzyczny o wciąż nieodgadnionym artystycznym image. Za to o bardzo wyrazistym samorządowo-politycznym. Skład tej niezwykłej kapeli, o nazwie „Wędzone Węgorze” stanowią bowiem: Cezary Łachmański – aktualny burmistrz Pasymia (gitara basowa), Arkadiusz Młyńczak – aktualny skarbnik miasta Pasym (gitara, śpiew), Andrzej Modzelewski – aktualny dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromie (śpiew), Wiesław Nosowicz – były burmistrz Pasymia i obecny radny (gitara) oraz gościnnie Marian Kurowski – wicewójt gminy Węgierska Górka, partnerskiego samorządu Pasymia.

 

Wśród oficjalnych gości nie zabrakło władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, ale przede wszystkim przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Pasymiem samorządów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dla odmiany publiczności nie bawił tym razem folklor z zaprzyjaźnionej Ziemi Żywieckiej a z pobliskiego Nowego Sącza. Ukoronowaniem dożynek – obowiązkowo – była część artystyczna, „pod kolor” wypełniona rytmami disco polo.

 

Fot. Zbigniew Gołda

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02