Piątek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Złoty Kłos pani Joli, czyli dożynki w Pasymiu


Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, pokonała dwóch konkurentów i zwyciężyła w inauguracyjnej konkurencji, którą przygotowano na tegoroczne dożynki w gminie Pasym. Nieprzychylna pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie tradycyjnego korowodu, ale poza tym... Poza tym nic nikomu nie przeszkadzało w dobrej zabawie.Jak na święto plonów przystało, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sztandarowych elementów. Przeprowadzono więc konkursy sołeckich stoisk oraz dożynkowych wieńców. Do pierwszego stanęły tylko dwa sołectwa: Narajty i Grzegrzółki. Zwyciężyły Narajty i to one będą reprezentowały gminę podczas dożynek powiatowych. Będzie im towarzyszyło Tylkowo, które z kolei wygrało w kategorii wieńców. - Niezależnie od zajętego miejsca wszystkie uczestniczące w konkursach sołectwa otrzymały nagrody finansowe – mówi burmistrz Cezary Łachmański.

 

Nowością był konkurs „O Złoty Kłos”, mający głównie charakter quizu. W finałowej trójce znaleźli się: Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, Zbigniew Kaczmarczyk z Michałek oraz Karol Śledziewski z Gromu. Panowie okazali się dżentelmenami i dali się pokonać jedynej białogłowie w ich gronie.

 

Starostami tegorocznych gminnych dożynek w Pasymiu byli Joanna i Jacek Młodzińscy z Elganowa, którzy utrzymują hodowlane stado krów mlecznych (około 50 sztuk) przy wsparciu 40 ha gruntów. Gospodarstwo rolne, które pan Jacek przejął po ojcu, prowadzą od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Nie zniechęcił ich nawet ubiegłoroczny pożar, który strawił starą oborę i nadwerężył nową. Nie zniechęcił, bo w odbudowie pomogli sąsiedzi i inni mieszkańcy gminy, a wsparcie i życzliwość ludzi zawsze działa mobilizująco.


 

Po raz trzeci z rzędu podczas pasymskich dożynek zaprezentował się zespół muzyczny o wciąż nieodgadnionym artystycznym image. Za to o bardzo wyrazistym samorządowo-politycznym. Skład tej niezwykłej kapeli, o nazwie „Wędzone Węgorze” stanowią bowiem: Cezary Łachmański – aktualny burmistrz Pasymia (gitara basowa), Arkadiusz Młyńczak – aktualny skarbnik miasta Pasym (gitara, śpiew), Andrzej Modzelewski – aktualny dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromie (śpiew), Wiesław Nosowicz – były burmistrz Pasymia i obecny radny (gitara) oraz gościnnie Marian Kurowski – wicewójt gminy Węgierska Górka, partnerskiego samorządu Pasymia.

 

Wśród oficjalnych gości nie zabrakło władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, ale przede wszystkim przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Pasymiem samorządów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dla odmiany publiczności nie bawił tym razem folklor z zaprzyjaźnionej Ziemi Żywieckiej a z pobliskiego Nowego Sącza. Ukoronowaniem dożynek – obowiązkowo – była część artystyczna, „pod kolor” wypełniona rytmami disco polo.

 

Fot. Zbigniew Gołda

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
  Autor: kolega
  2019-01-15 14:44:58