Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Złoty Kłos pani Joli, czyli dożynki w Pasymiu


Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, pokonała dwóch konkurentów i zwyciężyła w inauguracyjnej konkurencji, którą przygotowano na tegoroczne dożynki w gminie Pasym. Nieprzychylna pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie tradycyjnego korowodu, ale poza tym... Poza tym nic nikomu nie przeszkadzało w dobrej zabawie.Jak na święto plonów przystało, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sztandarowych elementów. Przeprowadzono więc konkursy sołeckich stoisk oraz dożynkowych wieńców. Do pierwszego stanęły tylko dwa sołectwa: Narajty i Grzegrzółki. Zwyciężyły Narajty i to one będą reprezentowały gminę podczas dożynek powiatowych. Będzie im towarzyszyło Tylkowo, które z kolei wygrało w kategorii wieńców. - Niezależnie od zajętego miejsca wszystkie uczestniczące w konkursach sołectwa otrzymały nagrody finansowe – mówi burmistrz Cezary Łachmański.

 

Nowością był konkurs „O Złoty Kłos”, mający głównie charakter quizu. W finałowej trójce znaleźli się: Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, Zbigniew Kaczmarczyk z Michałek oraz Karol Śledziewski z Gromu. Panowie okazali się dżentelmenami i dali się pokonać jedynej białogłowie w ich gronie.

 

Starostami tegorocznych gminnych dożynek w Pasymiu byli Joanna i Jacek Młodzińscy z Elganowa, którzy utrzymują hodowlane stado krów mlecznych (około 50 sztuk) przy wsparciu 40 ha gruntów. Gospodarstwo rolne, które pan Jacek przejął po ojcu, prowadzą od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Nie zniechęcił ich nawet ubiegłoroczny pożar, który strawił starą oborę i nadwerężył nową. Nie zniechęcił, bo w odbudowie pomogli sąsiedzi i inni mieszkańcy gminy, a wsparcie i życzliwość ludzi zawsze działa mobilizująco.


 

Po raz trzeci z rzędu podczas pasymskich dożynek zaprezentował się zespół muzyczny o wciąż nieodgadnionym artystycznym image. Za to o bardzo wyrazistym samorządowo-politycznym. Skład tej niezwykłej kapeli, o nazwie „Wędzone Węgorze” stanowią bowiem: Cezary Łachmański – aktualny burmistrz Pasymia (gitara basowa), Arkadiusz Młyńczak – aktualny skarbnik miasta Pasym (gitara, śpiew), Andrzej Modzelewski – aktualny dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromie (śpiew), Wiesław Nosowicz – były burmistrz Pasymia i obecny radny (gitara) oraz gościnnie Marian Kurowski – wicewójt gminy Węgierska Górka, partnerskiego samorządu Pasymia.

 

Wśród oficjalnych gości nie zabrakło władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, ale przede wszystkim przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Pasymiem samorządów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dla odmiany publiczności nie bawił tym razem folklor z zaprzyjaźnionej Ziemi Żywieckiej a z pobliskiego Nowego Sącza. Ukoronowaniem dożynek – obowiązkowo – była część artystyczna, „pod kolor” wypełniona rytmami disco polo.

 

Fot. Zbigniew Gołda

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04