Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Zapomniana przeszłość: Targowisko zniszczone przez Rosjan - tajemnice miasta odkrywane w cyklu "Dawno temu w Szczytnie...


Miejski ratusz kontynuuje cykl "Dawno temu w Szczytnie...". Tym razem opublikowano pocztówkę wydaną około 1914 roku, która przedstawia targowisko miejskie w Szczytnie zniszczone przez Rosjan w 1914 r.



Oryginał pocztówki znajduje się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, a jej cyfrową wersję można obejrzeć pod adresem: https://wmbc.olsztyn.pl/.../publi.../835/edition/797/content


Reklama

Historyczny cykl "Dawno temu w Szczytnie..." realizowany jest w ramach obchodów 300 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, podczas którego przez cały rok publikowane są zdjęcia i inne dokumenty życia społecznego związane z naszym miastem.

Reklama

Opracowanie: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie #300lecieszczytno



Komentarze do artykułu

klon

Miasto zniszczone przez Rosjan...czemu szanowna cenzornia nie wspomniała o tym kto, rozpoczął IWŚ?...z sympatii do Szkopów? ...czy z nienawiści do Rosjan? Przypomnę, że to Rosjanie zapłacili krwią za te tereny, i oddali je Polsce za darmo.

Krajan

Do Marty: oczywiście, że rosyjska nawała u samego początku I wojny światowej nie przyniosła miastu żadnych zniszczeń. Nie widzę tu plakatów, ani krzaków. Okiennice - jak widać \"są dobrze zachowane\". W sierpniu 1914 r. w Szczytnie nic się nie stało... Jesteś ruskim trollem, czy niedouczoną absolwentka jednej ze szkół w Szczytnie. Biada tym szkołom i nam - współobywatelom.

Marta

zawracam uwagę na wojenne zniszczenia. zastanawialiście się dlaczego brakuje dachów? pożar? oficjalnie tak ale... dlaczego nie ma osmalonych okiennic? dlaczego papierowe plakaty i banery nie są zniszczone, spalone, dlaczego drzewa i krzaki sa nie popalone a linie energetyczne całe mimo że obok dom został rozbity w pył? tajemnice SkradzionejHistorii....

Krajan

Bardzo się dziwię, że centralną ulicę miasta przedstawia się jako targowisko - to po prostu dzisiejsza ul. Odrodzenia - dawniej Marktstrasse. Jeśli ktoś uważa inaczej - niech się odezwie, a TS niech nie uprawia cenzury - bo ktoś z miasta ma coś do powiedzenia.

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama