Niedziela, 24 Czerwiec, Imieniny: Albina, Wandy, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Żal wracać z wakacji – felieton Żeglarza

Marzenia o rewitalizacji Szczytna angażują coraz większą liczbę osób. Zachęcają do tego sukcesy innych miast oraz przede wszystkim naturalny, lokalny patriotyzm. Ostatnie miesiące przyniosły kilka wiadomości, które dobrze wróżą na przyszłość.



Tygodnik Szczytno donosi mianowicie, że magistrat stara się o odkupienie wieży ciśnień, aby zatrzymać wreszcie jej dewastacje, poza tym na wiosnę w miejsce dziury po kinie ma stanąć długo wyczekiwany nowy budynek, także „społem” ponoć zamierza zburzyć swoje szpetne baraki przy Odrodzenia i w ich miejsce zbudować nowe, handlowe kamienice. Zmienił się także właściciel browaru, który podobno nie wyklucza żadnego scenariusza związanego z przyszłością tego wspaniałego obiektu.

Wszystkim tym inicjatywom należy gorąco kibicować oraz życzliwie wspierać każdy pomysł, który ma na celu przywrócenie Szczytnu blasku. Czy można w jakiś sposób scalić tego typu działania w jedna wspólną energię? Oczywiście. Należy zacząć od wydzielenia na mapie miasta obszaru, który ma zostać zrewitalizowany. Wytyczony rejon otrzymuje wówczas priorytety inwestycyjne oraz rygorystyczna politykę urbanistyczną. Powinien otrzymać także nazwę i przejrzystą wizję, zrozumiałą dla każdego mieszkańca oraz inwestora.

Proponuję „Serce Szczytna” ulokować w ścisłym centrum, w taki sposób, aby docelowo wyłączyć z ruchu ulicę Odrodzenia i zamienić ją w deptak-promenadę z prawem wjazdu tylko dla dostawców i służb. Tranzyt miejski do czasu wybudowania obwodnic Szczytna musiałby skoncentrować się na ulicach Chrobrego, Kolejowej oraz zaadaptowanym do tego celu fragmencie dworca PKS, łączącym się z Polską i dalej aż do nowego ronda, następnie wiódłby ulicami Leyka, Konopnickiej i Śląską. Byłaby to także okazja, aby dworzec PKS przesunąć nieco bliżej niebawem remontowanego PKP, zaraz obok torów i stworzyć wtedy jeden wspólny węzeł komunikacyjny – zyskując miejsce na parkingi.

 

Udałoby się w ten sposób odessać zabijający Szczytno ruch samochodów, przewalający się obecnie bez sensu przez ścisłe centrum. Miasto nie ma z tego tytułu najmniejszego pożytku. Właściciele sklepików lub ewentualnych restauracyjek niech się nie łudzą, że kierowcy, zatrzymają się i coś kupią. Przystaną co najwyżej na światłach. Pędzące pojazdy tylko blokują – nie z własnej winy – potencjał rozwojowy centralnej części miasta. Na dowód tych słów wystarczy zobaczyć pojawiające się co chwila na wystawowych szybach kolejne ogłoszenia upadających biznesów w centrum „wynajmę”, „sprzedam”.

 

Dziś handel na Odrodzenia przypomina mniej więcej sytuację budki z kebabami ulokowanej naprzeciwko torów kolejowych, po których pędzą wypełnione pasażerami ekspresowe pociągi. Teoretycznie klientów są tysiące, ale pociągi nie zatrzymują się i właściciel nie ma komu co sprzedawać.

 

Śmierdząca spalinami, ruchliwa i hałaśliwa ulica Odrodzenia – najeżona żółtymi drogowymi płotkami niczym zasiekami – w obecnym kształcie niestety tylko odstrasza turystów. Strach przejść tamtędy bez narażania życia. Zamiast tego wyobraźmy sobie przepiękny spacerowy pasaż, pełen ludzi, rowerów, wypełniony parasolkami i rozmaitymi sezonowymi atrakcjami. Jedni idą nad jeziora, drudzy drepczą pod ratusz, aby zrobić zdjęcia ruinom, jeszcze inni przysiadają w kawiarniach lub ogródkach piwnych. Wycieczka goni wycieczkę, tłum turystów, niczym na zakopiańskich Krupówkach, wędruje w te i z powrotem podziwiać odnowiony browar, a dookoła kuszące klientów, eleganckie, nowe oraz wyremontowane kamienice. Aż żal wracać z wakacji. Koniecznie tu trzeba wrócić.

 

Żeglarz

 

Zdjęcie Paweł Adamski

 



Komentarze do artykułu

Gabi

Brawo, wspaniała idea. Mieszkańcy Szczytna przenoszą się do gminy, bo i tak w Szczytnie można tylko zrobić podstawowe zakupy.

Napisz


Komentarze

  • Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)
    Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.
    Autor: Bienschen
    2018-06-23 18:14:09
  • Brutalny napad na kobietę w centrum Szczytna
    Oby zdechł w kiciu
    Autor: 12345
    2018-06-23 12:13:38
  • Wygrał ponad milion złotych w Multi Multi
    A gdzie kupił kupon. Która to kolektura ?
    Autor: Borys
    2018-06-22 17:47:56
  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.
    Autor: Poirytowana
    2018-06-22 16:40:31
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Pierwsze co trzeba zrobić , to dać warunki do zakładania firm prywatnych i tych małych. Co z tego , że są markety , gdzie ludzie zarabiają 1500-2000 zł. Ile już małych sklepików i firemek otworzono w tym grajdole. Po 3-5 miesiącach się zamykają. W puszczone zostały markety, i mamy biedę .Co z tego ,że jest praca, za którą ludzie klepią biedę. Mamy zalany rynek dodatkowo Chińczykiem. Do tego Szczytno to miasto "zagłębie" ciucholandów. Szkolnictwo leży, bo dyrektorzy boją się wychylać, bo burmistrz ich "odstrzeli " z ciepłej posady. Do tego nagradzanie uczniów , jest w zależności , właśnie, od czego? Kogo znam. Ale może praktycznie. Mamy miasto i okolica, liczy może 30 tyś osób. Duża ilość to starzy ludzie z niskimi emeryturami, lub byli zomowcy i żołnierze z PRL. Do tego dzieci i kobiety, nie pracujące. Większość pracuje za najniższą krajową u ludzi co mają swoje firmy. Z założenia jest tak, że płacą jak najniżej, bo potrzebuje na nowe BMW lub Mercedesa. Taka wiejska mentalność dorobkiewicza. Do tego lekarze co przyjmują prywatnie i za pieniądze podatnika, mają prywatne zaplecze w szpitalu w Szczytnie. Gdzie , ogólnie się nie leczy, tylko zabija się pacjenta , podawanymi im lekami. Za które dostają bonus od korporacji medycznych. Taki szpital doświadczalny. Nie mówiąc o największym specjaliście , chyba nie w ginekologi, mieszkającym na konopnickiej. Można powiedzieć, że ogólnie miasto i okolica jest w rękach kilku gangów miejscowych. Od gangu co posiada większość nieruchomości w swoich rękach, od gangu lekarzy, co mają monopol na rynku , sprzedaży "dragów" dla pacjentów. Gangi powiązane politycznie, gangi w zależności od stanowiska urzędniczego, więc żyjący na koszt podatników. Wszyscy żyją bardzo dobrze i nawet nie wiedzą z kont znajdują się u nich na koncie pieniądze co miesiąc. Ogólnie od punktu siedzenia, jest punkt widzenia. Patrząc z perspektywy na miasto, to leży i kwiczy. Niech każdy zada sobie pytanie i sobie wyobrazi, że nie mieszka w Szczytnie. A pytanie jest takie, dlaczego chciałbym przyjechać do Szczytna lub w nim zamieszkać? Bo dla osoby ,która ma ustawione życie na dobrym poziomie w Szczytnie, to prawdo podobnie będzie super. Jak to mówią człowiek bogaty i z układami, nie zrozumie ludzie potrzebujących. Ponieważ , jego dochody wysokie ,są wynikiem zaniżania dochodów biednym.
    Autor: Andi
    2018-06-22 15:13:18
  • Wiara w ludzi ratuje życie
    Ja również życzę dużo siły i wiary w ludzi chociaż z własnego doświadczenia zauważyłam że w naszym Szczytnie pomaga się tylko intetesownie. Przykre to ale prawdziwe. Media i władze prawie wogole nie są zainteresowane tym czego potrzebują mieszkańcy ehhh. Życzę dla żony powrotu do zdrowia i jestem z wami całym sercem.
    Autor: Gosia
    2018-06-22 09:28:27
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Aż mi się buźka uśmiechnęła???? Trzymam mocno kciuki????
    Autor: Anna
    2018-06-21 23:39:08
  • Gdy bliski nie chce już żyć... możemy temu zapobiec (rozmowa "Tygodnika")
    w rozmowie z bliską mi osobą dowiedziałem się że ma myśli samobójcze kilka miesięcy później już nie żyła nie wiedziałem co z tym zrobić
    Autor: x80
    2018-06-21 21:02:09
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Wydaje mi się, że pora na kogoś "świeżego". Nasza scena polityczna od wielu lat jest zdominowana przez te same osoby. Wielkie obietnice i przedstawianie świetlanych perspektyw, a potem "kicha". Chciałem ale nie wyszło , bo to albo tamto. Pomysł z Innopolice jest podobny do pomysłów asystenta Pani Wójt ze Świętajna- przypomnę: fabryka większa od wielbarskiej Ikei, lotnisko itp. Zostałem wybrany a potem aby do końca kadencji dotrwać. Zbliża się koniec kadencji samorządów- zobaczycie jaka epidemia opanuje ratusz. Większość naszych decydentów wyląduje na zwolnieniach lekarskich. Według mnie radni nie powinni otrzymywać żadnych pieniążków, ewentualnie jakiś ryczałt za czas faktycznie spędzony na posiedzeniach. Diety zryczałtowane to przekupywanie radnych, w ten sposób tworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
    Autor: dr
    2018-06-21 20:00:39
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Szczytno zasługuje na dobrego Burmistrza i Gospodarza ! Sądzę że właśnie takim kandydatem jest pan Mańkowski ! Trzymam kciuki i życzę sukcesów na przyszłość !!!
    Autor: JARO
    2018-06-21 19:46:28