Piątek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wybierają Szczytno – nowe stowarzyszenie na mapie powiatu


W Szczytnie powstało nowe stowarzyszenie. „Wybieram Szczytno” to organizacja, której ideą jest takie wpływanie na najbliższą przyszłość miasta, ale i powiatu, by przyszłość nieco dalsza była coraz lepsza, wręcz świetlana. Oczywiście – dla wszystkich mieszkańców.W zebraniu organizacyjnym – założycielskim uczestniczyło około 30 osób z najróżniejszych kręgów, zarówno zawodowych, jak i politycznych chociaż w trakcie dyskusji wytrwale podkreślano, że polityka, taka partyjna, w żadnej formie nie będzie wpływać ani na cele stowarzyszenia, ani na środki, zmierzające do realizacji tychże, ani też na podejmowane działania.

Dyskusja doprowadziła zresztą do solidnej weryfikacji przyjętych wstępnie celów i założeń (których jednym z autorów był np. Krzysztof Mańkowski, szef stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”).

 

Cudzy program – nasze poparcie

 

Weryfikacja sprawiła między innymi to, że nowe stowarzyszenie „Wybieram Szczytno” nie będzie samodzielnie zajmować się przygotowaniem (i lansowaniem) programu rozwoju miasta i okolic. Wstępnie bowiem przewidywano, że taki program powstanie, a przyszli kandydaci do władz samorządowych będą mogli liczyć na poparcie stowarzyszenia jedynie wówczas, gdy go zaakceptują i przyjmą jako swój (przynajmniej z znacznej części). Na zmianę wstępnych założeń wpłynęły przede wszystkim uwagi Anny Strzeleckiej, wieloletniej dyrektor nieistniejącego już od lat Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie.

 

Jej zdaniem stowarzyszenie nie zdoła wyszukać i wylansować społecznych liderów, którzy niezawiązani z dotychczasowymi władzami, układami politycznymi i partiami, mogliby skutecznie stanąć w wyborcze szranki (co też było wstępnie zakładane), nie może też być autorem programu. Może natomiast określić swoje cele, wskazać kierunki, w jakich Szczytno i powiat powinny się rozwijać dla autentycznego dobra lokalnej społeczności, a następnie starać się o to, by inni uczestnicy wyborczego wyścigu wzięli to pod uwagę, przyjęli za element własnych programów, zyskując tym samym poparcie stowarzyszenia.


 

Świadomy wybór najlepszych

 

Według Anny Strzeleckiej nadrzędnym celem nowej organizacji powinno być możliwie szerokie uświadomienie lokalnej społeczności co do roli, jaką każdy odgrywa w kształtowaniu własnej i ogólnej przyszłości poprzez udział w nadchodzących wyborach samorządowych, a tym samym przekonanie możliwie jak największej liczby mieszkańców do tego, by poszli do urn i najlepiej – oddali swe głosy na te osoby, które stowarzyszenie uzna za najbardziej godne piastowania w przyszłości władczych funkcji. W toku dyskusji wielokrotnie podkreślano, że najważniejszym czynnikiem dla owego poparcia będzie spójność celów i wizji rozwoju miasta, a najmniej istotnym – indywidualne poglądy polityczne.

 

Pisarz na czele

 

Zebrani przyjęli ogólne, ramowe cele i metody działania, a nad ich szczegółowym, ostatecznym kształtem będzie już pracować wyłoniony zarząd.

Prezesem Stowarzyszenia „Wybieram Szczytno” został Jerzy Niemczuk, mieszkający w Piecach znany literat i scenarzysta, wiceprezesem – wspomniana wyżej Anna Strzelecka, a skarbnikiem Agnieszka Zakrzewska, pracownik jednego z miejscowych banków.Komentarze do artykułu

zenek

Gra pod wybory kl. Mankowski i spólka ta akcja Szczytno.

jack

Idee szczytne lecz wykonanie wątpliwe. Wystarczy poczytać wypowiedzi Prezesa Stowarzeszenia zamieszczone na Facebooku i od razu staje się jasne w jakim celu ono powstało i czemu ma służyć. Bardzo przykre!!!

Kacper

Mam nadzieję, że nie będzie to zbiór leśnych dziadków, ale rzeczywiście pojawią się tam ludzie, ktorzy chcą zrobić coś dobrego dla tego miasta i powiatu, bo tych myslących o własnych kieszeniach korzyściach i interesach naprawdę tu nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na nsaszych radnych, którzy średnio miesiecznie po 1700 zł diety przytulają i nic dla tego maista nie robią, dla ludzi tu żyjących. Bo nawet najmniejsza sprawa urasta do rangi problemu...

Jerzy Dramowicz

Świetna inicjatywa, trzymam za was kciuki, i życzę powodzenia.

Napisz


Komentarze

 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
  Autor: kolega
  2019-01-15 14:44:58