Sobota, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wybierają Szczytno – nowe stowarzyszenie na mapie powiatu

W Szczytnie powstało nowe stowarzyszenie. „Wybieram Szczytno” to organizacja, której ideą jest takie wpływanie na najbliższą przyszłość miasta, ale i powiatu, by przyszłość nieco dalsza była coraz lepsza, wręcz świetlana. Oczywiście – dla wszystkich mieszkańców.W zebraniu organizacyjnym – założycielskim uczestniczyło około 30 osób z najróżniejszych kręgów, zarówno zawodowych, jak i politycznych chociaż w trakcie dyskusji wytrwale podkreślano, że polityka, taka partyjna, w żadnej formie nie będzie wpływać ani na cele stowarzyszenia, ani na środki, zmierzające do realizacji tychże, ani też na podejmowane działania.

Dyskusja doprowadziła zresztą do solidnej weryfikacji przyjętych wstępnie celów i założeń (których jednym z autorów był np. Krzysztof Mańkowski, szef stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”).

 

Cudzy program – nasze poparcie

 

Weryfikacja sprawiła między innymi to, że nowe stowarzyszenie „Wybieram Szczytno” nie będzie samodzielnie zajmować się przygotowaniem (i lansowaniem) programu rozwoju miasta i okolic. Wstępnie bowiem przewidywano, że taki program powstanie, a przyszli kandydaci do władz samorządowych będą mogli liczyć na poparcie stowarzyszenia jedynie wówczas, gdy go zaakceptują i przyjmą jako swój (przynajmniej z znacznej części). Na zmianę wstępnych założeń wpłynęły przede wszystkim uwagi Anny Strzeleckiej, wieloletniej dyrektor nieistniejącego już od lat Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie.

 

Jej zdaniem stowarzyszenie nie zdoła wyszukać i wylansować społecznych liderów, którzy niezawiązani z dotychczasowymi władzami, układami politycznymi i partiami, mogliby skutecznie stanąć w wyborcze szranki (co też było wstępnie zakładane), nie może też być autorem programu. Może natomiast określić swoje cele, wskazać kierunki, w jakich Szczytno i powiat powinny się rozwijać dla autentycznego dobra lokalnej społeczności, a następnie starać się o to, by inni uczestnicy wyborczego wyścigu wzięli to pod uwagę, przyjęli za element własnych programów, zyskując tym samym poparcie stowarzyszenia.

 

Świadomy wybór najlepszych

 

Według Anny Strzeleckiej nadrzędnym celem nowej organizacji powinno być możliwie szerokie uświadomienie lokalnej społeczności co do roli, jaką każdy odgrywa w kształtowaniu własnej i ogólnej przyszłości poprzez udział w nadchodzących wyborach samorządowych, a tym samym przekonanie możliwie jak największej liczby mieszkańców do tego, by poszli do urn i najlepiej – oddali swe głosy na te osoby, które stowarzyszenie uzna za najbardziej godne piastowania w przyszłości władczych funkcji. W toku dyskusji wielokrotnie podkreślano, że najważniejszym czynnikiem dla owego poparcia będzie spójność celów i wizji rozwoju miasta, a najmniej istotnym – indywidualne poglądy polityczne.

 

Pisarz na czele

 

Zebrani przyjęli ogólne, ramowe cele i metody działania, a nad ich szczegółowym, ostatecznym kształtem będzie już pracować wyłoniony zarząd.

Prezesem Stowarzyszenia „Wybieram Szczytno” został Jerzy Niemczuk, mieszkający w Piecach znany literat i scenarzysta, wiceprezesem – wspomniana wyżej Anna Strzelecka, a skarbnikiem Agnieszka Zakrzewska, pracownik jednego z miejscowych banków.Komentarze do artykułu

zenek

Gra pod wybory kl. Mankowski i spólka ta akcja Szczytno.

jack

Idee szczytne lecz wykonanie wątpliwe. Wystarczy poczytać wypowiedzi Prezesa Stowarzeszenia zamieszczone na Facebooku i od razu staje się jasne w jakim celu ono powstało i czemu ma służyć. Bardzo przykre!!!

Kacper

Mam nadzieję, że nie będzie to zbiór leśnych dziadków, ale rzeczywiście pojawią się tam ludzie, ktorzy chcą zrobić coś dobrego dla tego miasta i powiatu, bo tych myslących o własnych kieszeniach korzyściach i interesach naprawdę tu nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na nsaszych radnych, którzy średnio miesiecznie po 1700 zł diety przytulają i nic dla tego maista nie robią, dla ludzi tu żyjących. Bo nawet najmniejsza sprawa urasta do rangi problemu...

Jerzy Dramowicz

Świetna inicjatywa, trzymam za was kciuki, i życzę powodzenia.

Napisz


Komentarze

 • Czy Pasym stanie się mazurskim Kazimierzem Dolnym?
  Zamiast zrobić przed gminą fontannę z prawdziwego zdarzenia okrogłą z jakims filarem i woda na boki rozpryskiwała to zrobili dziurę we wnęce,po co ta dziura?....wie.A zamiast fontanny zrobili na boku sikawki żeby można było się wykąpać.Reszta wykonania szkoda gadać.
  Autor: Sikawka
  2018-08-16 22:02:27
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  !!!????
  Autor: Xxxx
  2018-08-16 20:04:13
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
  Autor: MC
  2018-08-16 17:37:17
 • Od robotnika do kierownika...
  Swoją karierę w Ikei we Wielbarku zacząłem już 7 lat temu. Nie traktowałem początkowo tej pracy jako coś z czym bym wiązał moją przyszłość na tyle lat, ale faktycznie, stopniowo zdobywałem doświadczenie, wiedzę, umiejętności i awansowałem, obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk i bardzo sobie cenię pracę tu. Bardzo pozytywne wrażenia, tym bardziej patrząc na te 7 lat, które już tu pracuję
  Autor: Krzysztof
  2018-08-16 12:47:29
 • Ronda jeszcze nie ma, a już... denerwuje
  szkoda ze temu cfaniakow"i w sutannie nie zabrali, nie zdziwie sie dy za nasze pieniądze jeszcze wokół koscioł alejki i chodniki miasto zrobi.
  Autor: Marcin
  2018-08-16 12:40:29
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  skoro ktoś chce zadać te pytania, niech je zada oficjalnie w twarz wójtowi.
  Autor: macx
  2018-08-16 12:29:44
 • Protest... sąd w Szczytnie
  na zdjęciu odliczając dzieci to max 30 osób!!
  Autor: marta
  2018-08-16 11:52:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Wielbark bez wątpienia dużo zyskuje dzięki zlokalizowanemu tu zakładowi Ikea. Jest to miejsce pracy dla ogromnej liczby naszych mieszkańców i nie tylko.
  Autor: Tadeusz
  2018-08-16 10:56:32
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Z pewnością ul. Wielbarska to o wiele lepsza lokalizacja, co widać po ilości przejeżdżających pojazdów. Również ze względu na bliskość obwodnicy, która łączy drogę do Warszawy i na lotnisko i drogę do Ostrołęki. Pewnie dlatego lokalizację tam wybrała Biedronka. Teraz to się robi prawie nowe centrum, widać tam mnóstwo ludzi. Lemańska jest zaś za daleko, żeby lokalizacja była atrakcyjna też dla mieszkańców miasta.
  Autor: Szczytnianin
  2018-08-16 09:54:32
 • Złośliwy los i guz... Tomek potrzebuje pomocy

  Autor: AnaGuerrero
  2018-08-16 09:38:55