Sobota, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wybierają Szczytno – nowe stowarzyszenie na mapie powiatu


W Szczytnie powstało nowe stowarzyszenie. „Wybieram Szczytno” to organizacja, której ideą jest takie wpływanie na najbliższą przyszłość miasta, ale i powiatu, by przyszłość nieco dalsza była coraz lepsza, wręcz świetlana. Oczywiście – dla wszystkich mieszkańców.W zebraniu organizacyjnym – założycielskim uczestniczyło około 30 osób z najróżniejszych kręgów, zarówno zawodowych, jak i politycznych chociaż w trakcie dyskusji wytrwale podkreślano, że polityka, taka partyjna, w żadnej formie nie będzie wpływać ani na cele stowarzyszenia, ani na środki, zmierzające do realizacji tychże, ani też na podejmowane działania.

Dyskusja doprowadziła zresztą do solidnej weryfikacji przyjętych wstępnie celów i założeń (których jednym z autorów był np. Krzysztof Mańkowski, szef stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”).

 

Cudzy program – nasze poparcie

 

Weryfikacja sprawiła między innymi to, że nowe stowarzyszenie „Wybieram Szczytno” nie będzie samodzielnie zajmować się przygotowaniem (i lansowaniem) programu rozwoju miasta i okolic. Wstępnie bowiem przewidywano, że taki program powstanie, a przyszli kandydaci do władz samorządowych będą mogli liczyć na poparcie stowarzyszenia jedynie wówczas, gdy go zaakceptują i przyjmą jako swój (przynajmniej z znacznej części). Na zmianę wstępnych założeń wpłynęły przede wszystkim uwagi Anny Strzeleckiej, wieloletniej dyrektor nieistniejącego już od lat Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie.

 

Jej zdaniem stowarzyszenie nie zdoła wyszukać i wylansować społecznych liderów, którzy niezawiązani z dotychczasowymi władzami, układami politycznymi i partiami, mogliby skutecznie stanąć w wyborcze szranki (co też było wstępnie zakładane), nie może też być autorem programu. Może natomiast określić swoje cele, wskazać kierunki, w jakich Szczytno i powiat powinny się rozwijać dla autentycznego dobra lokalnej społeczności, a następnie starać się o to, by inni uczestnicy wyborczego wyścigu wzięli to pod uwagę, przyjęli za element własnych programów, zyskując tym samym poparcie stowarzyszenia.


 

Świadomy wybór najlepszych

 

Według Anny Strzeleckiej nadrzędnym celem nowej organizacji powinno być możliwie szerokie uświadomienie lokalnej społeczności co do roli, jaką każdy odgrywa w kształtowaniu własnej i ogólnej przyszłości poprzez udział w nadchodzących wyborach samorządowych, a tym samym przekonanie możliwie jak największej liczby mieszkańców do tego, by poszli do urn i najlepiej – oddali swe głosy na te osoby, które stowarzyszenie uzna za najbardziej godne piastowania w przyszłości władczych funkcji. W toku dyskusji wielokrotnie podkreślano, że najważniejszym czynnikiem dla owego poparcia będzie spójność celów i wizji rozwoju miasta, a najmniej istotnym – indywidualne poglądy polityczne.

 

Pisarz na czele

 

Zebrani przyjęli ogólne, ramowe cele i metody działania, a nad ich szczegółowym, ostatecznym kształtem będzie już pracować wyłoniony zarząd.

Prezesem Stowarzyszenia „Wybieram Szczytno” został Jerzy Niemczuk, mieszkający w Piecach znany literat i scenarzysta, wiceprezesem – wspomniana wyżej Anna Strzelecka, a skarbnikiem Agnieszka Zakrzewska, pracownik jednego z miejscowych banków.Komentarze do artykułu

zenek

Gra pod wybory kl. Mankowski i spólka ta akcja Szczytno.

jack

Idee szczytne lecz wykonanie wątpliwe. Wystarczy poczytać wypowiedzi Prezesa Stowarzeszenia zamieszczone na Facebooku i od razu staje się jasne w jakim celu ono powstało i czemu ma służyć. Bardzo przykre!!!

Kacper

Mam nadzieję, że nie będzie to zbiór leśnych dziadków, ale rzeczywiście pojawią się tam ludzie, ktorzy chcą zrobić coś dobrego dla tego miasta i powiatu, bo tych myslących o własnych kieszeniach korzyściach i interesach naprawdę tu nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na nsaszych radnych, którzy średnio miesiecznie po 1700 zł diety przytulają i nic dla tego maista nie robią, dla ludzi tu żyjących. Bo nawet najmniejsza sprawa urasta do rangi problemu...

Jerzy Dramowicz

Świetna inicjatywa, trzymam za was kciuki, i życzę powodzenia.

Napisz


Komentarze

 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Kolejna partia nierobow.
  Autor: Stefan
  2018-10-19 17:42:47
 • Łomiak, Malewicz, Szydlik... pojedynek o stołek wójta bez Wierzuka
  Dziwi mnie, iż pani Szydlik z jej poziomem myślenia ma czelność jeszcze ubiegać się o reelekcję na stanowisku wójta. Totalna indolencja umysłowa i takich samych urzędników sobie dobiera. Urzędniczy darwinizm widniejący w dokumentacji Urzędu Gminy będzie prostował jej następca.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2018-10-19 14:14:37
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  "Do Wagi". Ja się nie pytam o sprawy osobiste, chociaż - powtarzam - chętnie bym się dowiedział, co przywiodło Panią do Szczytna. Ja się pytam o wykształcenie, jego profil, czy to grzech? JESTEM WYBORCĄ I WAHAM SIĘ MIĘDZY MOS-em a KINDERLANDEM.
  Autor: Waga
  2018-10-19 12:18:57
 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Przestaną brzdąkać w końcu.
  Autor: fircyk
  2018-10-19 10:53:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Zakład wiele wnosi do lokalnej społeczności, jego powstanie to bez wątpienia duży krok naprzód :)
  Autor: złoto
  2018-10-19 09:08:23
 • Szach, mat, pat w Rozogach
  Z całym szacunkiem dla kolegi Darka to rozumiem że Wójt Gminy Rozogi nie jest mieszkańcem naszego powiatu ? (nie m to jak media) 16II Kudrzycki, Zbigniew POL 0 1800 20II Karabela, Dariusz
  Autor: aleia
  2018-10-18 22:41:39
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Pani Lenard startuje w wyborach, ale nie musi ci wyjawiać osobistych spraw, które nią kierowały, osiedlając się w tym mieście-bez perspektyw. To nie twój pierwszy post o takim charakterze i jeżeli się popiera kierującego MOS, to o czymś, to świadczy.
  Autor: Do Wagi
  2018-10-18 15:59:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Żeby dobrze zarządzać zespołem nie trzeba być doktorem. Kobieta w życiu już coś osiągnęła i widać, że się do tego nadaje. Jak patrzę jacy to wykształceni managerowie się pchają do koryta to ręce opadają. Który z nich wie cokolwiek o prowadzeniu firmy? Który sam utrzymał się na swoim? Wyścig szczurów.
  Autor: Wykształcony.
  2018-10-18 14:58:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  A jakie wykształcenie ma Pani Lenard? Poza tym, że stworzyła przedszkole? Mąż studiował w Gdańsku, a Pani? Mąż dostał pracę w Szczytnie. Jestem ciekaw gdzie. Matka dwojga dzieci, a mąż jakby w tle. Chętnie bym się dowiedział, jakie wiatry i z jakiego powodu przywiały Panią do Szczytna. Bo informacji konkretnych Pani nie podaje.
  Autor: Waga
  2018-10-18 13:58:57
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Szanowna Pani Burmistrz, mieszkam w Szczytnie od czterdziestu lat i jestem cząstką tego organizmu. Jeżdżę po Polsce, obserwuję i porównuję, muszę powiedzieć, że na ogół wyglądamy jako miasto blado. W zmaganiach o miejsca pracy, o inwestycje w tym zakresie słabiutko i brak perspektyw, tzw. InnoPolice również nie przyniosą miejsc pracy, a w każdym razie nic znaczącego. Remontowane ulice, trudno, żeby nic nie naprawiać. Najbardziej dziwię się Państwa lekceważeniu stanu bezpieczeństwa na ul. Ignacego Paderewskiego. Wiem, że była interpelacja jednego z radnych, odpowiedź była tak kuriozalna i nie rzeczowa, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z nieudolności, czy płakać z bo lekceważycie droga władzo uwagi społeczeństwa dotyczące bezpieczeństwa. Ja dzisiaj mam tę przewagę nad Panią, że nie zagłosuję na Panią, bo miasto zaczyna się zwijać, bo w mieście nie ma perspektyw rozwoju. A na koniec ileż to mieszkań komunalnych wybudowała Pani? A czemu nie widać Pani współpracy w temacie mieszkanie plus, czyżby gierki polityczne były ważniejsze, a może deweloperzy i ich drogie mieszkania? Mam nadzieję, że dostanie Pani czerwoną kartkę od mieszkańców, czego szanownej Pani życzę.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-18 00:59:13