Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wybierają Szczytno – nowe stowarzyszenie na mapie powiatu

W Szczytnie powstało nowe stowarzyszenie. „Wybieram Szczytno” to organizacja, której ideą jest takie wpływanie na najbliższą przyszłość miasta, ale i powiatu, by przyszłość nieco dalsza była coraz lepsza, wręcz świetlana. Oczywiście – dla wszystkich mieszkańców.W zebraniu organizacyjnym – założycielskim uczestniczyło około 30 osób z najróżniejszych kręgów, zarówno zawodowych, jak i politycznych chociaż w trakcie dyskusji wytrwale podkreślano, że polityka, taka partyjna, w żadnej formie nie będzie wpływać ani na cele stowarzyszenia, ani na środki, zmierzające do realizacji tychże, ani też na podejmowane działania.

Dyskusja doprowadziła zresztą do solidnej weryfikacji przyjętych wstępnie celów i założeń (których jednym z autorów był np. Krzysztof Mańkowski, szef stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”).

 

Cudzy program – nasze poparcie

 

Weryfikacja sprawiła między innymi to, że nowe stowarzyszenie „Wybieram Szczytno” nie będzie samodzielnie zajmować się przygotowaniem (i lansowaniem) programu rozwoju miasta i okolic. Wstępnie bowiem przewidywano, że taki program powstanie, a przyszli kandydaci do władz samorządowych będą mogli liczyć na poparcie stowarzyszenia jedynie wówczas, gdy go zaakceptują i przyjmą jako swój (przynajmniej z znacznej części). Na zmianę wstępnych założeń wpłynęły przede wszystkim uwagi Anny Strzeleckiej, wieloletniej dyrektor nieistniejącego już od lat Kolegium Nauczycielskiego w Szczytnie.

 

Jej zdaniem stowarzyszenie nie zdoła wyszukać i wylansować społecznych liderów, którzy niezawiązani z dotychczasowymi władzami, układami politycznymi i partiami, mogliby skutecznie stanąć w wyborcze szranki (co też było wstępnie zakładane), nie może też być autorem programu. Może natomiast określić swoje cele, wskazać kierunki, w jakich Szczytno i powiat powinny się rozwijać dla autentycznego dobra lokalnej społeczności, a następnie starać się o to, by inni uczestnicy wyborczego wyścigu wzięli to pod uwagę, przyjęli za element własnych programów, zyskując tym samym poparcie stowarzyszenia.

 

Świadomy wybór najlepszych

 

Według Anny Strzeleckiej nadrzędnym celem nowej organizacji powinno być możliwie szerokie uświadomienie lokalnej społeczności co do roli, jaką każdy odgrywa w kształtowaniu własnej i ogólnej przyszłości poprzez udział w nadchodzących wyborach samorządowych, a tym samym przekonanie możliwie jak największej liczby mieszkańców do tego, by poszli do urn i najlepiej – oddali swe głosy na te osoby, które stowarzyszenie uzna za najbardziej godne piastowania w przyszłości władczych funkcji. W toku dyskusji wielokrotnie podkreślano, że najważniejszym czynnikiem dla owego poparcia będzie spójność celów i wizji rozwoju miasta, a najmniej istotnym – indywidualne poglądy polityczne.

 

Pisarz na czele

 

Zebrani przyjęli ogólne, ramowe cele i metody działania, a nad ich szczegółowym, ostatecznym kształtem będzie już pracować wyłoniony zarząd.

Prezesem Stowarzyszenia „Wybieram Szczytno” został Jerzy Niemczuk, mieszkający w Piecach znany literat i scenarzysta, wiceprezesem – wspomniana wyżej Anna Strzelecka, a skarbnikiem Agnieszka Zakrzewska, pracownik jednego z miejscowych banków.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

zenek

Gra pod wybory kl. Mankowski i spólka ta akcja Szczytno.

jack

Idee szczytne lecz wykonanie wątpliwe. Wystarczy poczytać wypowiedzi Prezesa Stowarzeszenia zamieszczone na Facebooku i od razu staje się jasne w jakim celu ono powstało i czemu ma służyć. Bardzo przykre!!!

Kacper

Mam nadzieję, że nie będzie to zbiór leśnych dziadków, ale rzeczywiście pojawią się tam ludzie, ktorzy chcą zrobić coś dobrego dla tego miasta i powiatu, bo tych myslących o własnych kieszeniach korzyściach i interesach naprawdę tu nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na nsaszych radnych, którzy średnio miesiecznie po 1700 zł diety przytulają i nic dla tego maista nie robią, dla ludzi tu żyjących. Bo nawet najmniejsza sprawa urasta do rangi problemu...

Jerzy Dramowicz

Świetna inicjatywa, trzymam za was kciuki, i życzę powodzenia.

Napisz

Komentarze

 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30
 • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
  Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
  Autor: Paweł 77
  2018-02-11 17:32:25
 • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
  Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
  Autor: 28latek
  2018-02-11 14:46:02
 • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
  Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
  Autor: Pan carramba
  2018-02-10 20:57:24