Wtorek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Współczesny rycerz niczym Robin Hood

Grzegorza Drężka pod kątem współczesnego jego wyglądu znają współpracownicy, przyjaciele i rodzina. Pozostali, nawet jeśli posiadają wystarczającą wiedzę o jego istnieniu i działalności, na ulicy go nie pozdrowią, bo... nie rozpoznają.


Grzegorz bowiem publicznie ukrywa się za przyłbicą, i to dosłownie. Może nie jest on twórcą odrodzenia w Szczytnie rycerskich chorągwi, ale dzięki niemu od lat to miejscowe rycerstwo ma się całkiem nieźle. A że Grzegorz biegle włada nie tylko mieczem, ale też strzelać z łuku potrafi, to mamy o czym rozmawiać.

 

 

Nie pochodzisz ze Szczytna?

 

Urodzeniem – nie. Z Bartoszyc. Tam skutecznie wyedukowałem się w pierwszej klasie podstawówki i wtedy rodzina przeniosła do Szczytna, za lepsza pracą, możliwością wybudowania własnego domu. Tata pracował w Kombinacie Rolnym „Mazury”, a wtedy te „obrzydliwe kołchozy” czasem nie okazywały się takie „obrzydliwe” i dawały rozwinąć skrzydła. Reszta podstawówki w Szczytnie, tu ogólniak i w tym samym czasie też szkoły muzyczne. Dokładniej, to zacząłem ogólniak i średnią muzyczną w Olsztynie, ale okoliczności rodzinne sprawiły, że musiałem wrócić na łono rodziny, więc ogólniak kończyłem już w Szczytnie.

 

Szkoły muzyczne... To już rozumiem, skąd w tobie twórcze zainteresowania, bo – zdaje się – ujawniły się zanim zostałeś rycerzem?

 

Być może masz rację. Gdy wróciłem na nauki do Szczytna „wplątałem” się w różną dodatkową działalność. Byłem harcerzem, co bardzo mile wspominam i sobie chwalę, działałem w LOK-u i uzyskałem uprawnienia sędziego strzelectwa sportowego, ale przede wszystkim tańczyłem w zespole ANEX, który wówczas istniał i aktywnie działał w Miejskim Domu Kultury. To była naprawdę świetna formacja, która – można powiedzieć – wychowała sporą liczbę młodych ludzi.

 

Od muzyki do tańca niby niedaleko, ale jednak różnica jest. Czemu nie poświęciłeś się muzyce, nawet jeśli nie dane ci było ukończyć średniej szkoły muzycznej?

 

Może dlatego, że uczyłem się grać na pianinie, na akordeonie, a nawet na oboju, ot – prawie człowiek orkiestra. Ktoś kiedyś jednak powiedział, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, więc mistrzem nie byłem. A taniec? Akurat, gdy wróciłem do Szczytna, Andrzej Materna zaczął tworzyć ten zespół. To było coś nowego, coś nieznanego, więc chętnie się zapisałem, by to nowe poznać. Poznałem nie tylko sam taniec współczesny, poznałem fantastycznych ludzi, kapitalną atmosferę i nie wiem czy coś takiego może się gdziekolwiek powtórzyć. Ale szanse są. W MDK-u mówimy coraz częściej o reaktywacji ANEX-u, a poza tym staram się, by podobne klimaty obejmowały prowadzoną przeze mnie pracownię rycerską.

 

I tak przechodzimy do – jak mówią złośliwi - „zakutych łbów”. Jak zostałeś rycerzem?

 

To duża zasługa harcerstwa. Byłem w drużynie, która była prowadzona apolitycznie, ale za to ze wszystkimi, najchlubniejszymi prawidłami skautingu. Miałem też wspaniałych nauczycieli historii: pana Ostaszewskiego w podstawówce i panią Lompertę w ogólniaku, a przy takich pedagogach nie dało się nie polubić historii. I jak się te harcerskie idee: honoru, odwagi, braterstwa itp. połączyło z historią, to z tej krzyżówki musiało wyjść rycerstwo.

 

Zaczynałeś z Michałem Grzymysławskim, który dawno temu pierwszą drużynę rycerską powołał?

 

Niestety nie. Akurat wtedy wyjechałem do pracy za granicę. Byłem sympatykiem ich działań na odległość. Wróciłem z Niemiec, byłem w armii w Bydgoszczy i tam, bodaj w 1994 roku, nawiązałem pierwsze kontakty z przedstawicielami odrodzonego polskiego rycerstwa. Tam też zostałem awansowany. Przestałem być giermkiem, a zostałem pasowany na rycerza. Te kontakty z czasem zanikły, ale bakcyl we mnie został. Przez jakiś czas uzupełniałem rycerskimi elementami różne imprezy organizowane przez przyjaciół i znajomych, zacząłem też uczestniczyć w działaniach komercyjnych – pokazach walk.

 

I to wszystko stanowiło drogę do utworzenia w Szczytnie...

 

...34 Chorągwii Komturii i Miasta Szczytno.

 

 

WOW. Brzmi strasznie poważnie.

 

Najpierw było bardziej, powiedzmy, pospolicie: Drużyna Łucznicza Szczytno. Ale mimo tej pospolitej nazwy i tak byliśmy ewenementem na kraj, bo w składzie drużyny była wyłącznie młodzież szkół podstawowych i gimnazjów. W dość krótkim czasie po powstaniu zakwalifikowaliśmy się do udziału w takiej dużej imprezie: Europejskim Turnieju Walk Bojowych w Byczynie. Nie było łatwo, bo decyzyjni mieli wątpliwości: że świeża grupa, że dzieci. Ale pojechaliśmy. Bez strojów jakichś sensownych, jak na łuczników przystało, bez sprzętu oprócz łuków tradycyjnych, które na szczęście MDK już dla nas zakupił. A na miejscu zostaliśmy ogółowi czyli około 800 ludziom świetnie epokowo odzianym przedstawieni jako „przyszłość aktualnych odtwórców historycznych”. W ten sposób kasztelan wydarzenia napomniał tych wyśmienitych wojów, iż z naszej „cywil-bandy” mają się nie śmiać. I tak to się zaczęło.

 

To w końcu jesteście rycerzami czy łucznikami?

 

To dość skomplikowane. Rycerzem jest tylko ta osoba, która została nań pasowana, jak ja w Bydgoszczy. W Szczytnie poza mną rycerskie szlify ma jeszcze tylko Paweł Książek. Pozostali członkowie drużyny są jeszcze za młodzi, chociaż niektórzy już się do rycerskiej roli przygotowują i ćwiczą walki wręcz, głównie mieczem. Bo właśnie prawo do uczestniczenia w takich walkach, na miecze czy topory, w pełnym rynsztunku, jest podstawowym przywilejem rycerza, który dodatkowo musi być pełnoletni.

 

Powszechnie łucznik z rycerzem się za bardzo nie kojarzy, bardziej z Robin Hoodem, chociaż – z drugiej strony - sir Robin rycerzem był...

 

I to błędny brak skojarzeń, bo oddziały łuczników były bardzo ważną częścią średniowiecznego wojska. Uczestniczyły w najważniejszych bitwach, podczas których były szczególnie chronione, za oddziałami wojsk piechoty, za wzgórzami itp. Dziś to znaczenie łucznictwa też się odradza. Nie ma już chyba jakichś ważnych turniejów i pokazów bez udziału łuczników, więc nie brakuje nam okazji do prezentowania naszych umiejętności.

 

Ostatnio taka prezentacja była sporym sukcesem...

 

Niewątpliwie piąte miejsce naszej drużyny na Mistrzostwach Polski to duże osiągnięcie, a pamiętać trzeba, że wciąż jesteśmy absolutnymi amatorami i pokonaliśmy sporą grupę zawodowców. To bardzo motywujący sukces.

 

Jak liczna jest drużyna i czy przybywa chętnych do udziału w zajęciach?

 

W zajęciach dość regularnie uczestniczy dwadzieścia osób, z których piętnaście to już średniowieczni łucznicy w całej okazałości, głównie pod względem stroju. Do ciuchów się odwołuję już po raz kolejny, ale wbrew pozorom to bardzo ważne. Skoro bowiem podczas pokazów naszym zadaniem jest oddanie klimatu tamtej epoki, to odpowiedni strój jest nieodzowny i musi spełniać określone wymogi, np. jeśli chodzi o tkaniny: tylko wełna, len i jedwab. Elany czy innego kretonu przecież w średniowieczu nie było. Dodam, że takie pełne wyposażenie łucznika w odpowiedni strój i łuk to koszt około 2,5 tysiąca złotych. Tych dwadzieścia osób to mniej więcej stała liczba członków zespołu. Co roku kilku łuczników czy innych tzw. odtwórców historii kończy szkołę średnią, wyjeżdża na studia i tam włączają się w podobne grupy, a zwykle są. Ale i co roku przybywają nowi chętni.

 

Mówisz: odtwórców historii. O co w tym chodzi?

 

Bo to jest właściwie jakby głównym polem działania drużyny. W swoim gronie mamy i ciurę obozowego, i damę dworu, i giermka czy obozowego kucharza. Jednym słowem możemy praktycznie wystawić - odtworzyć cały obóz, będący zapleczem komtura krzyżackiego podczas jego podróży czy wyprawy wojennej. I to, że taki obóz możemy już stworzyć, spowodowało, że z drużyny łuczniczej staliśmy się Chorągwią Komturii i Miasta Szczytno. Naszą epokową specjalnością jest przełom XIV i XV wieku czyli okres krzyżackiej dominacji na naszym terenie.

 

Czyli na – nazwijmy to – rycerskie przyporządkowanie wpływ ma teren, na którym drużyna działa. Prezentujecie się więc na pokazach i turniejach jako wraża armia krzyżacka. Czy w bitwie pod Grunwaldem też?

 

Tam nie. Z jednej strony dlatego, że członkowie naszej drużyny są jeszcze za młodzi, z drugiej – nie mam najlepszego zdania o kulisach organizacji akurat tej inscenizacji, więc z młodzieżą tam nie pojadę. Ale w innych różnych inscenizacjach historycznych uczestniczymy chętnie i często. Na przykład w „bitwie pod Wopławkami” - nieopodal Kętrzyna. Mało znana to historyczna bitwa, a jak na ówczesne czasy potężna. Tam 6-tysięczna armia litewska została rozgromiona przez niespełna tysięczny oddział krzyżacki. Prezentowaliśmy się w Malborku, we Fromborku, co roku rozbijamy obóz w Nidzicy podczas organizowanego tam turnieju rycerskiego i inscenizacji zdobycia zamku.

 

Historyczne inscenizacje cieszą się dużym zainteresowaniem. To zwykle duża atrakcja turystyczna. Czy planowaliście bądź planujecie coś takiego zrealizować w Szczytnie?

 

Plany są. Dopiero od roku zacząłem nad tym poważnie myśleć, bo dopiero od roku w otoczeniu naszej drużyny jest już grupa dorosłych pasjonatów, którzy mogą pomóc przy organizacji takiego wydarzenia. Tylko przy udziale młodzieży było to niewykonalne.

 

Co by to miało być?

 

Jeszcze pełnego scenariusza nie ma. Trzy lata temu przygotowaliśmy takie – powiedzmy – preludium, w postaci krótkiego ataku na zamek. Obecnie jesteśmy już w strukturach Grunwaldzkiej Akademii Miecza, a to daje nam możliwość szerokiej współpracy z innymi grupami i zaproszenie do udziału w takiej inscenizacji większej liczby rycerzy. Rewitalizacja zamkowych ruin, jeśli zostanie zrealizowana, w znakomity sposób poszerzy możliwości inscenizacyjne, wzrośnie widowiskowość przedsięwzięcia. Oczywiście, jeśli pozostaniemy przy obronie zamku, będzie to obrona udana. Nie będziemy aż tak realistyczni, by tę budowlę spalić, jak to miało miejsce w historycznej rzeczywistości.

 

Co sprawia, że młodzi ludzie, ale i dorośli też, a nawet baaardzo dorośli, tak chętnie oddają się rycerskim zabawom?

 

Na pewno uwielbienie historii, tej najdawniejszej, którą trudno zakłamać, bo też i już nikomu na tym nie zależy. To także doskonała forma oderwania się od codzienności, powrotu do młodzieńczych lat spędzanych przy ognisku, przy jakimś kociołku, w warunkach, które można by nazwać prymitywnymi, ale tu nie chodzi o wygodę, a na trudy się nie patrzy. To po prostu absolutnie niepowtarzalny klimat, taki cudnie średniowieczny. I to przyciąga też młodzież, której zbrzydły wygody codzienności, która chce się nauczyć robić coś sama, bez pomocy byle jakiego elektrycznego urządzenia. „Starzy” harcerze to znają, młodzi ludzie nie mieli okazji. Rycerstwo im tę okazję daje.Galeria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Internauci zrzutke zrobimy na samochod i wiekszy dom w innym otoczeniukto jest za ja na tak zdecydowanie na szczytny cel tubylcom i wandalom na zlosc hahahahah
  Autor: mk
  2017-11-21 12:30:23
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wg info kierowniczki MOPS w Szczytnie ta cała "pani" Lidia nigdy w życiu nie pracowała. Zasiłek pobiera od czasów, kiedy nie miała jeszcze dzieci (obliczcie sobie ile to lat). Ten typ cechuje maksymalnie roszczeniowa postawa we wszelkich sprawach, w których moze coś uzyskać (bo jej sie należy). Ponadto normą stało się przyjmowanie przez nią coraz to innych mężczyzn w nocyi, a ostatnio również za dnia. Nie uważacie, że to nie zawiść a uczucie skrajnej niesprawiedliwości leży u podstaw niechęci prezentowanej przez tzw. sąsiadów. Bo jak mają się czuć ci, którzy swoje, również niezbyt dostatnie życie zapracowali przez długie lata? A tu nagle takiemu nierobowi i leniowi wszystko spada z nieba. A czy wiecie jakie zasiłki otrzymuje miesięcznie bidulka? Zainteresujcie się tym. I jeszcze ktoś ma czelnośc twierdzić, że zasłużył na ten remont. Czym niby? Objadaniem społeczeństwa? Dobro dzieci (prawie zresztą dorosłych) nie wymaga aby ich matka przez 24 godziny na dobę przebywała w domu bezczynnie (psując jedynie powietrze i ew. goszcząc miłych panów). Nie zaszkodziłoby jej pójść do pracy ale sie nie opłaca, bo przecież by zasiłki straciła. Do roboty! Masz u nas wszyskich dług do spłacenia za te 18 czy 20 lat życia na nasz koszt. Do tego dochodzi kompletnie nieetyczne postępowanie ze strony p. Dowbor i ekipy programu, która nie sprawdza komu pomaga, co prowadzi to to moralnie nagannych sytuacji.
  Autor: Zawiść?
  2017-11-21 11:42:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  ludzie którzy wysyłają ja do pracy zapominają ze przez to straci zasiłki i opiekuńcze na córkę... Takie mamy prawo w Polsce po przekroczeniu pewne kwoty brutto. Jak nawet znalazla prace dorywcza to pewnie Ci sami sasiedzi co ja wysylaja do pracy jako pierwsi by zameldowali ze pracuje "na czarno"....
  Autor: ass
  2017-11-21 10:45:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wstyd że taki rejon jest w polsce. Na jakimkolwiek portalu poznaję ludzi z Warmińsko-mazurskiego okazują się bardzo zawistnymi zazdrosnymi i bardzo podłymi ludzmi.Udaja przyjaźń by podstępem niszczyć ludzi. Bóg ich opuścił to judasze. Mają nas za idiotów żebrzą o jałmużnę bo są biedni. Biedni bo to śmierdzące lenie. Nawet pani Lidi nie życzą dobrze kobiecie która odważyła się być szczesliwa.
  Autor: Anna Konczak / pigi
  2017-11-21 09:00:04
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  tylko co na to szczycieńskie lasy
  Autor: nn
  2017-11-21 08:47:34
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Niestety u nas w kraju tak jest ze czesto pomoc nie trafia do najbardziej potrzebujacych tylko do cwaniakow. Moja znajoma z warszawy dostala mieszkanie komunalne aby gzic się z kochankiem mimo ze pracowala w zagranicznej firmie jako księgowa i zarabiają masę pieniedzy on też pracowal a jej dzieci zostały z ojcem. Tak samo ta o.Lidia ma na kosmetyki i łajdaków życie a do roboty się nie bierze.
  Autor: Ala nowak
  2017-11-21 07:50:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Nie tylko zwykli mieszkańcy są zawistni w tej mieścinie ale urzędasy z MOPSU to dopiero pokazują tam zawiść! Mam bardzo chorego ojca który wymaga całodobowej opieki w lipcu złożył podanie o umieszczenie go w domu opieki to zamiast zając się moim ojcem to zainteresowali się moim majątkiem i życiem prywatnym a decyzji o umieszczeniu w domu pomocy do dziś nie wydali. Mało tego jak zadzwoniłem żeby się dowiedzieć kiedy będzie wydana decyzja to usłyszałem w słuchawce jak pięknisia z mops rzuciła wyzwiskami w moim kierunku. Mimo złożonej skargi do Dyrektor mops w Szczytnie do dzisiejszego dnia nie zostałem przeproszony ani ta pięknisia nie poniosła żadnych konsekwencji, może jak Polsatowi udostępnię nagranie z tej rozmowy i pójdzie to na cały kraj to może wtedy wstydu się najedzą. Normalny człowiek tam od nich pomocy nie otrzyma.
  Autor: Z.S
  2017-11-21 04:49:43
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wschodnia mentalność. Tu się głosuje na pis, tu się klęczy na granicach z różańcem, tu się linczuje gdy ktoś wychyli głowę ponad przeciętność.
  Autor: barszcz
  2017-11-20 23:26:47
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Współczuję normalnym mieszkańcom Szczytna życia w towarzystwie takich prostackich, patologicznych, zawistnych śmieci. Pokazali całej Polsce jakim dnem są... szkoda tylko, że pociągnęli za sobą na to dno normalnych ludzi.
  Autor: Samanta
  2017-11-20 22:31:12
 • Firma Novum chce odbudować pasymską starówkę
  wszystko ładnie i pięknie dla oka Panie Burmistrzu ale nic dla mieszkańców. Poczekamy jeszcze rok lub dwa i w Pasymiu jednym sklepem będzie Biedronka a gminie będzie grozić totalne bezrobocie
  Autor: nika
  2017-11-20 19:28:09