Piątek, 22 Marzec, Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wójta Zapadkę wymienili na... burmistrza Zapadkę (zdjęcia)


Grzegorz Zapadka właśnie przeszedł do historii – dokładnie sekundę po północy, już 1 stycznia 2019 roku, formalnie stał się pierwszym powojennym burmistrzem Wielbarka. Odzyskanie praw miejskich trafi zapewne do podręczników historii regionu, a wraz z prawami znajdzie się tam godne miejsce i dla nowego burmistrza, a starego wójta. Wielbarska społeczność to wydarzenie uczciła niezwykle licznie i hucznie.Wielkie świętowanie poprzedziła ostatnia w minionym roku i ostatnia ze stara nazwą sesja Rady Gminy. W jej trakcie uroczyście pożegnano wieś i witano miasto, a radni i goście równie uroczyście „pożegnali” wójta gminy Grzegorza Zapadkę.

 

 

Sylwestrową noc, a co najmniej północ – przełom pomiędzy starym – 2018 i nowym – 2019 rokiem w wielbarskim Parku Niepodległości spędziło kilka tysięcy osób. Witających Nowy Rok i prawa miejskie – zdaniem niektórych – było więcej niż podczas dożynek czy grzybowania. - I widać było ogromną przychylność, z jaką mieszkańcy Wielbarka odnoszą się do swojego wójta, a właściwie już burmistrza – komentuje specjalny wysłannik „TS” Zbigniew Gołda, autor publikowanych fotografii.

 

 

Organizatorzy wydarzenia zadbali o różne szczegóły. Szampana fundowała gmina i nikomu go nie zbrakło. Na tych, którzy nie rozgrzewali się podczas tańców – czekało ogromne ognisko, a na wszystkich słodycze i owoce, rozdawane – rzecz jasna – przez św. Mikołaja wspieranego przez nadobne pomocnice. A ponieważ Mikołajowe renifery odpoczywają po wcześniejszych wędrówkach, tym razem przybył on do Wielbarka... kajakiem.

 

W cieniu wydarzeń

 

Już we wtorek, 1 stycznia zapytaliśmy burmistrza Zapadkę, jak się czuje z „nową” funkcją.

 

- Normalnie, tyle że nie mogę jeszcze przyzwyczaić się do tego nowego nazewnictwa – śmieje się pan Grzegorz. - Trochę dziwnie się też czuję jako postać było nie było już historyczna, ale nie wiążę z tym jakichś wielkich oczekiwań. Sam jestem pasjonatem lokalnej historii i wiem, że za jakiś czas raczej niewiele osób będzie pamiętało o mnie, bo prawda jest taka, że pamięta się raczej same wydarzenia, a nie konkretne osoby. Sam nie pamiętam na przykład jak nazywał się burmistrz w 1910 roku, a był on wielce dla Wielbarka zasłużony, bo w ciągu dwóch lat jego rządów miasto bardzo się rozwinęło.


 

 

 

300-lecie za... 5 lat

 

Pierwsze życzenia noworoczne nowy burmistrz Wielbarka otrzymał już na schodach schodząc ze sceny, gdzie wspólnie z mieszkańcami nowego miasta w naszym powiecie witał Nowy Rok.

 

- To było naprawdę fajne uczucie – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Bawiło się łącznie około półtora tysiąca osób. Myślę, że mieszkańcy Wielbarka naprawdę czekali na tę noc.

 

 

Po 73 latach Wielbark odzyskał prawa miejskie. Co ciekawe za pięć lat, dokładnie 21 lipca Wielbark będzie świętował 300-lecie nadania praw miejskich. - I dzięki wydłużeniu samorządowej kadencji do 5 lat przypadnie mi w udziale świętowanie również tej rocznicy – dodaje z uśmiechem burmistrz Grzegorz Zapadka.

 

Miasta w dziejach i liczbach

 

Wielbark po raz pierwszy prawa miejskie uzyskał 21 lipca 1723 roku. Nadał je król pruski Fryderyk Wilhelm. Tydzień wcześniej prawa miejskie otrzymało Szczytno. Najstarszym miastem w naszym powiecie jest jednak Pasym, bo od 1386 roku. Podobnie jak Wielbark, Pasym stracił prawa miejskie w 1946 roku, a za sprawą ówczesnego wójta – burmistrza Wiesława Nosowicza odzyskał w 1997 roku. Korzystając z okazji znacznie wówczas przesunięto granice administracyjne miasta, dzięki czemu - co ciekawe – Pasym ze swoimi 15,18 km² jest obecnie znacznie większy od Szczytna (10,62 km²).Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23