Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wójt Ambroziak bez parcia na stołek

Wójt Sławomir Ambroziak zamierza kandydować na następną kadencję. Wyłącznie na następną. Podczas ostatniej sesji przedstawił radnym swoje racje. - Bo tyle jeszcze czasu potrzebuję, by zrealizować wszystko to, co deklarowałem i co uważam za ważne dla rozwoju gminy – tłumaczył. O innych motywach tej osobliwej decyzji rozmawiamy.Wprowadzona kadencyjność pozwala panu na ewentualne pełnienie funkcji wójta jeszcze przez lat 10, a pan chce w połowie zrezygnować?

 

Jak tłumaczyłem radnym, chcę się ubiegać o kolejną, już 5-letnią kadencje wyłącznie po to, by dokończyć to, co sobie założyłem startując na wójta bieżącej kadencji. A cztery lata na te wszystkie zamierzenia okazało się stanowczo za mało. Poza tym, już po przejęciu funkcji okazało się, że moje zamierzenia są niewystarczające co do potrzeb. Te przerosły plany, bo w gminie trzeba było i nadal jest bardzo wiele do zrobienia, do naprawienia.

 

Proszę więc przypomnieć, jakie to były i są zamierzenia. Co udało się już zrobić, a co wymaga kontynuacji?

 

Przede wszystkim stawiałem na budowę dróg i w tej dziedzinie sporo już udało się zrobić. Wiadomo też, że wiele jeszcze będzie, bo jesteśmy na to przygotowani. Są dokumentacje, staramy się o środki itp. Udaje się zbilansować dług gminy z inwestycjami, nie ma więc żadnego zagrożenia dla budżetu. Okazało się jednak, że sytuacja gminy w sferze komunalnej, w tym głównie ogrzewania i gospodarki odpadami była fatalna. Niezbędne okazało się wprowadzenie nowych rozwiązań. Aby wszystkie te sfery doprowadzić do poziomu, jakiego chcę i oczekuję, potrzeba kilka lat. Zatem ta 5-letnia kadencja się w tym czasie doskonale mieści. Udało się, oczywiście, zrealizować szereg zaplanowanych inwestycji. Dodam jeszcze, że udało się już też znacznie poprawić współpracę z sołtysami i organizacjami pozarządowymi, co świetnie aktywizuje gminną społeczność.

 

Ale im się pan właśnie na sesji naraził zapowiedzią, że w tym roku, czyli w 2018, nie dostaną żadnej dodatkowej złotówki na gminne festyny czy inne pomysły poza funduszem sołeckim. To odważne w roku wyborczym...

 

Właśnie ze względu na wybory podjąłem taka decyzję. By nikt nie mógł mi, ani komukolwiek innemu zarzucić, że karmimy mieszkańców gminy tą przysłowiową kiełbasą wyborczą. W ostatnich latach wiele takich różnych przedsięwzięć finansowaliśmy, i trzeba przyznać, że w poszczególnych miejscowościach wiele się działo. Ale też trzeba pamiętać, że mamy fundusz sołecki, który właśnie takim celom też powinien służyć. I o tym, że 80% funduszu sołeckiego to pieniądze gminne, a zaledwie 20% to zwrot z budżetu państwa. Pieniądze, których nie wydamy na festyny czy wycieczki, przeznaczone będą na inwestycje.

 

To jednak ugodzi tych sołtysów, a być może i radnych, dla których takie festyny były świetną okazja do przedwyborczej promocji.

 

Trudno. Najwyżej się obrażą na mnie, ale żadnych wyjątków nie przewiduję.

 

Dobrze, ale wróćmy do pana decyzji o jednokadencyjności wg nowych norm. Czy kwestia realizacji zamierzeń to jedyny powód? Tym bardziej, że dość osobliwy. Jak dotąd znakomita większość, jeśli nie wszyscy ci, który na najważniejszych stołkach raz usiedli, za żadne skarby nie chcieli i zapewne nie chcą zeń zejść. Pan pierwszy.

Jeśli wygram nadchodzące wybór i jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat zrealizujemy wszystko to, co zaplanowałem, nie będę już tej gminie potrzebny. Miałem swoją wizję, która ma swoje ramy. Pozostawanie na wójtowym stołku będzie bez sensu, bo żadnej nowej wizji nie stworzę. Do tego niezbędne jest nowe, inne spojrzenie. Ponadto dla mnie osobiście będzie to jeszcze dobry czas, by rozpocząć coś nowego w życiu. W 2023 roku będę miał dopiero 44 lata, nie będę więc za stary na zmiany i zapewne będę miał na te zmiany jeszcze dość chęci i energii, niż jako prawie 50-latek, po ewentualnie jeszcze kolejnej kadencji.

 

Czyli w pana przypadku dwukadencyjność niejako pomogła panu ułożyć sobie plan rozwoju osobistego na następne dziesięciolecie?

 

W moim przypadku – tak, co wcale nie znaczy, że tę zmianę uważam za pożyteczną. Gdyby np. takie ograniczenie istniało wtedy, gdy ja podjąłem decyzję o kandydowaniu, czyli w 2014 roku, to bym takiej nie podjął. Uważam, że ten przepis spowoduje, że ci naprawdę wartościowi, którzy mogliby w samorządach wiele zdziałać, na tę pracę się nie zdecydują, a też i z samorządów odejdzie wcale niemała liczba osób, którzy już wiele zrobili, ale i jeszcze wiele mogą. Obawiam się, że średnia wieku wójtów i burmistrzów w kolejnych kadencjach będzie zahaczała o wiek emerytalny. Będą startować ci, którzy już są emerytami albo lada moment będą.

 

Tak czy inaczej pana podejście wprowadza pewien zamęt w utarty schemat. Czy liczy pan na naśladowców?

 

Nie jest to wykluczone, chociaż na razie kandydatów na naśladowców nie widzę. Może mi jest łatwiej, bo mam takie wykształcenie i umiejętności, jak też doświadczenie zawodowe, które mnie nie ograniczają. Naprawdę nie boję się, że zostanę bez pracy, a bycie wójtem nie było, nie jest i nie będzie, w moim przypadku, efektem tzw. „parcia na władzę”. Nie będzie mi więc żal ją stracić. Życie jest takie piękne, tak obfite, daje tak wiele najróżniejszych możliwości, że szkoda je tracić będąc przyspawanym do jednego stołka.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54
 • Świętajno – stracona szansa rozwoju? Rozmowa z byłym wójtem Januszem Pabichem
  Poprzedni wójt miał swój czas i się nie sprawdził. Nie wybraliśmy go i już nie wybierzemy. Nie rozumiem skąd u niego takie parcie na urząd. Poza tym jak widzę tych ludzi co są za nim: Krzyśków, Pasławska to wiem, że jest pozamiatane. Klasyk by zaśpiewał "ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ" - na nasze szczęście, na szczęście gminy. Pozdrawiam wszystkich ziomali. Bądźmy przy urnach jesienią.
  Autor: Szwejk ze Świętajna
  2018-05-26 00:49:56
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Zdecydowanie skupiłbym się na stanie technicznym radiowozu, a nie nad tym ile jechali oraz czy mieli zapięte pasy. W tej firmie wszystko naprawia się po taniości i tylko w ostateczności. Ten kto pracował i jeszcze pracuje w tej firmie wie o co chodzi. Poza tym policjanci traktowani są jak psy na posyłki, jak ktoś chce sobie sprawdzić autokar przed wyjazdem to niech podjedzie do najbliższej komendy, albo do stacji kontroli pojazdów. Jest zbyt dużo absurdów w tej firmie, a przede wszystkim zachowanie przełożonych, którzy przez całe życie byli popychadłami, a jak się dostają do władzy to mają się za nie wiadomo kogo. Tego chłopaka zabił SYSTEM. Świeć Panie nad jego duszą, a drugiemu daj zdrowie.
  Autor: sierż. sztab.
  2018-05-25 22:49:08
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Rodzina szybko zglaszac sprawe do prokuratury niech zabezpeicza wrak a biegły obnaży cała prawdę o stanie techniczym. Śpij bracie....
  Autor: st sierż -
  2018-05-25 21:50:51