Środa, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wójt Ambroziak bez parcia na stołek

Wójt Sławomir Ambroziak zamierza kandydować na następną kadencję. Wyłącznie na następną. Podczas ostatniej sesji przedstawił radnym swoje racje. - Bo tyle jeszcze czasu potrzebuję, by zrealizować wszystko to, co deklarowałem i co uważam za ważne dla rozwoju gminy – tłumaczył. O innych motywach tej osobliwej decyzji rozmawiamy.Wprowadzona kadencyjność pozwala panu na ewentualne pełnienie funkcji wójta jeszcze przez lat 10, a pan chce w połowie zrezygnować?

 

Jak tłumaczyłem radnym, chcę się ubiegać o kolejną, już 5-letnią kadencje wyłącznie po to, by dokończyć to, co sobie założyłem startując na wójta bieżącej kadencji. A cztery lata na te wszystkie zamierzenia okazało się stanowczo za mało. Poza tym, już po przejęciu funkcji okazało się, że moje zamierzenia są niewystarczające co do potrzeb. Te przerosły plany, bo w gminie trzeba było i nadal jest bardzo wiele do zrobienia, do naprawienia.

 

Proszę więc przypomnieć, jakie to były i są zamierzenia. Co udało się już zrobić, a co wymaga kontynuacji?

 

Przede wszystkim stawiałem na budowę dróg i w tej dziedzinie sporo już udało się zrobić. Wiadomo też, że wiele jeszcze będzie, bo jesteśmy na to przygotowani. Są dokumentacje, staramy się o środki itp. Udaje się zbilansować dług gminy z inwestycjami, nie ma więc żadnego zagrożenia dla budżetu. Okazało się jednak, że sytuacja gminy w sferze komunalnej, w tym głównie ogrzewania i gospodarki odpadami była fatalna. Niezbędne okazało się wprowadzenie nowych rozwiązań. Aby wszystkie te sfery doprowadzić do poziomu, jakiego chcę i oczekuję, potrzeba kilka lat. Zatem ta 5-letnia kadencja się w tym czasie doskonale mieści. Udało się, oczywiście, zrealizować szereg zaplanowanych inwestycji. Dodam jeszcze, że udało się już też znacznie poprawić współpracę z sołtysami i organizacjami pozarządowymi, co świetnie aktywizuje gminną społeczność.

 

Ale im się pan właśnie na sesji naraził zapowiedzią, że w tym roku, czyli w 2018, nie dostaną żadnej dodatkowej złotówki na gminne festyny czy inne pomysły poza funduszem sołeckim. To odważne w roku wyborczym...

 

Właśnie ze względu na wybory podjąłem taka decyzję. By nikt nie mógł mi, ani komukolwiek innemu zarzucić, że karmimy mieszkańców gminy tą przysłowiową kiełbasą wyborczą. W ostatnich latach wiele takich różnych przedsięwzięć finansowaliśmy, i trzeba przyznać, że w poszczególnych miejscowościach wiele się działo. Ale też trzeba pamiętać, że mamy fundusz sołecki, który właśnie takim celom też powinien służyć. I o tym, że 80% funduszu sołeckiego to pieniądze gminne, a zaledwie 20% to zwrot z budżetu państwa. Pieniądze, których nie wydamy na festyny czy wycieczki, przeznaczone będą na inwestycje.

 

To jednak ugodzi tych sołtysów, a być może i radnych, dla których takie festyny były świetną okazja do przedwyborczej promocji.

 

Trudno. Najwyżej się obrażą na mnie, ale żadnych wyjątków nie przewiduję.

 

Dobrze, ale wróćmy do pana decyzji o jednokadencyjności wg nowych norm. Czy kwestia realizacji zamierzeń to jedyny powód? Tym bardziej, że dość osobliwy. Jak dotąd znakomita większość, jeśli nie wszyscy ci, który na najważniejszych stołkach raz usiedli, za żadne skarby nie chcieli i zapewne nie chcą zeń zejść. Pan pierwszy.

Jeśli wygram nadchodzące wybór i jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat zrealizujemy wszystko to, co zaplanowałem, nie będę już tej gminie potrzebny. Miałem swoją wizję, która ma swoje ramy. Pozostawanie na wójtowym stołku będzie bez sensu, bo żadnej nowej wizji nie stworzę. Do tego niezbędne jest nowe, inne spojrzenie. Ponadto dla mnie osobiście będzie to jeszcze dobry czas, by rozpocząć coś nowego w życiu. W 2023 roku będę miał dopiero 44 lata, nie będę więc za stary na zmiany i zapewne będę miał na te zmiany jeszcze dość chęci i energii, niż jako prawie 50-latek, po ewentualnie jeszcze kolejnej kadencji.

 

Czyli w pana przypadku dwukadencyjność niejako pomogła panu ułożyć sobie plan rozwoju osobistego na następne dziesięciolecie?

 

W moim przypadku – tak, co wcale nie znaczy, że tę zmianę uważam za pożyteczną. Gdyby np. takie ograniczenie istniało wtedy, gdy ja podjąłem decyzję o kandydowaniu, czyli w 2014 roku, to bym takiej nie podjął. Uważam, że ten przepis spowoduje, że ci naprawdę wartościowi, którzy mogliby w samorządach wiele zdziałać, na tę pracę się nie zdecydują, a też i z samorządów odejdzie wcale niemała liczba osób, którzy już wiele zrobili, ale i jeszcze wiele mogą. Obawiam się, że średnia wieku wójtów i burmistrzów w kolejnych kadencjach będzie zahaczała o wiek emerytalny. Będą startować ci, którzy już są emerytami albo lada moment będą.

 

Tak czy inaczej pana podejście wprowadza pewien zamęt w utarty schemat. Czy liczy pan na naśladowców?

 

Nie jest to wykluczone, chociaż na razie kandydatów na naśladowców nie widzę. Może mi jest łatwiej, bo mam takie wykształcenie i umiejętności, jak też doświadczenie zawodowe, które mnie nie ograniczają. Naprawdę nie boję się, że zostanę bez pracy, a bycie wójtem nie było, nie jest i nie będzie, w moim przypadku, efektem tzw. „parcia na władzę”. Nie będzie mi więc żal ją stracić. Życie jest takie piękne, tak obfite, daje tak wiele najróżniejszych możliwości, że szkoda je tracić będąc przyspawanym do jednego stołka.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30