Piątek, 17 Sierpień, Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wojenne losy młodej Mazurki

Styczeń 1945 roku. Armia Czerwona zbliża się do Prus Wschodnich. Gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch zarządza ewakuację ludności i wydaje w tym celu specjalny rozkaz, który w Szczytnie miał obejmować wszystkich mieszkańców mia...Styczeń 1945 roku. Armia Czerwona zbliża się do Prus Wschodnich. Gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch zarządza ewakuację ludności i wydaje w tym celu specjalny rozkaz, który w Szczytnie miał obejmować wszystkich mieszkańców miasta. Największe tłumy uciekinierów gromadzą się na szczycieńskim dworcu kolejowym. Na wsi gospodarze mają nakaz pakowania się i oczekiwania na sygnał, który pozwoli im na ucieczkę z zagrożonych terenów. Zbombardowanie przez radzieckie samoloty w piątek 19 stycznia 1945 roku dworca w Szczytnie, daje sygnał rodzinie Zalewskich z Korpel do opuszczenia swojego gospodarstwa. Historia 19-letniej wówczas Waltraud Zalewski (obecnie Golon) w pewnej części przypomina tę znaną z filmu „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.

 

Przygotowania do ucieczki

 

- W 1943 roku w ramach stażu zaczęłam pracować w Kreisamt (dzisiejsze starostwo) w dziale wydającym kartki żywnościowe, ponieważ prawie wszystko było reglamentowane. Trwało to tak aż do pierwszej połowy 1945 roku. Późną jesienią 1944 roku kobiety z małymi dziećmi z naszego miasta na rozkaz gauleitera Kocha zostały ewakuowane, w większości na Pomorze. Naszą matkę trudno było przekonać do opuszczenia rodzinnych stron. Ciężko jej było zostawić dorobek swojego życia. Z pochodzącym z Gromu Emilem Zalewskim pobrali się w 1923 roku. Dzięki pomocy rodziców udało im się kupić w Korpelach kawałek ziemi i wybudować na niej dom, który stoi do dziś.

- W Korpelach zostaliśmy jako ostatni, którzy opuszczali to miejsce - opowiada 88-letnia dziś Waltraud Golon. W domu nie było mężczyzn. - Ojciec w połowie sierpnia 1939 roku, na krótko przed wybuchem wojny, został zmobilizowany do Vermachtu. W majątku właściciela szczycieńskiego browaru Waltera Dauma, tam gdzie obecnie jest Kamionek - wszyscy mężczyźni, którzy mieli karty mobilizacyjne z terenu miasta i powiatu zostali zakwaterowani pod namiotami w zaadaptowanym na ten cel folwarku browarnika. Wyglądało to jak jedne wielkie koszary.

Późnym popołudniem w piątek 19 stycznia Emilia Zalewska z pomocą córek (19- i 11-letniej) zaczęła ukrywać bardziej kosztowne rzeczy oraz przygotowywać się do ucieczki. - Zakopaliśmy to w trzech różnych miejscach. Każdy tak robił, ale po powrocie i tak już tego nie znaleźliśmy. Wszystko było rozkopane - opowiada pani Waltraud. Błyskawiczne parcie Armii Czerwonej i ostre mrozy dochodzące nieraz do minus 30 stopni potęgowały tragedię ówczesnych mieszkańców naszego miasta i powiatu. Brak dostatecznej ilości jakichkolwiek środków transportu spowodował niewyobrażalny chaos na trasie ewakuacji. Większość uciekającej przed Sowietami ludności ruszyła na północ i północny-zachód.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
  Autor: MC
  2018-08-16 17:37:17
 • Od robotnika do kierownika...
  Swoją karierę w Ikei we Wielbarku zacząłem już 7 lat temu. Nie traktowałem początkowo tej pracy jako coś z czym bym wiązał moją przyszłość na tyle lat, ale faktycznie, stopniowo zdobywałem doświadczenie, wiedzę, umiejętności i awansowałem, obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk i bardzo sobie cenię pracę tu. Bardzo pozytywne wrażenia, tym bardziej patrząc na te 7 lat, które już tu pracuję
  Autor: Krzysztof
  2018-08-16 12:47:29
 • Ronda jeszcze nie ma, a już... denerwuje
  szkoda ze temu cfaniakow"i w sutannie nie zabrali, nie zdziwie sie dy za nasze pieniądze jeszcze wokół koscioł alejki i chodniki miasto zrobi.
  Autor: Marcin
  2018-08-16 12:40:29
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  skoro ktoś chce zadać te pytania, niech je zada oficjalnie w twarz wójtowi.
  Autor: macx
  2018-08-16 12:29:44
 • Protest... sąd w Szczytnie
  na zdjęciu odliczając dzieci to max 30 osób!!
  Autor: marta
  2018-08-16 11:52:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Wielbark bez wątpienia dużo zyskuje dzięki zlokalizowanemu tu zakładowi Ikea. Jest to miejsce pracy dla ogromnej liczby naszych mieszkańców i nie tylko.
  Autor: Tadeusz
  2018-08-16 10:56:32
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Z pewnością ul. Wielbarska to o wiele lepsza lokalizacja, co widać po ilości przejeżdżających pojazdów. Również ze względu na bliskość obwodnicy, która łączy drogę do Warszawy i na lotnisko i drogę do Ostrołęki. Pewnie dlatego lokalizację tam wybrała Biedronka. Teraz to się robi prawie nowe centrum, widać tam mnóstwo ludzi. Lemańska jest zaś za daleko, żeby lokalizacja była atrakcyjna też dla mieszkańców miasta.
  Autor: Szczytnianin
  2018-08-16 09:54:32
 • Złośliwy los i guz... Tomek potrzebuje pomocy

  Autor: AnaGuerrero
  2018-08-16 09:38:55
 • Romany i Dębówko połączy droga
  Dobrze że pamiętają o innych drogach w okolicy gdzie 2 samochody nie mogę się minąć , rownarke jak puszczą raz na pół roku to potem nie idzie przejechać bo powyciaga wszystkie kamienie i porobi skarpy ;)
  Autor: Anonim
  2018-08-16 00:20:10
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Najlepiej wszystkich wyrzucić - zostawić tylko Dyrektora i pupili - a mieszkaniec niech sam się ogarnie. Ręce opadają jak się czyta takie komentarze - dziewczyno rozumiem że TY jakbyś mogła to bez miodu byś ogarnęła - ale może sama weź się za robotę a nie ublizasz koleżankom z pracy . Larwe karalucha może sama przynioslas z jakiegoś starego kościoła. ...... a może z miejscowego?
  Autor: Do Niezależnie
  2018-08-15 23:25:10