Niedziela, 19 Listopad, Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wikariusz w świecie edukowany

Ksiądz Tomasz Niedźwiedzki został nowym wikarym w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie.


Nowy wikary to bardzo wykształcony duchowny. Studiował w Rzymie i Jerozolimie. Obecnie kończy doktorat z nauk biblijnych. - Urodziłem się co prawda w Przasnyszu, ale całe dzieciństwo i młodzieńcze życie spędziłem w Olsztynie – mówi.

Do seminarium Tomasz Niedźwiedzki, dziś 36-letni kapłan, wstąpił w 2001 roku, sześć lat później otrzymał święcenia.

- Właściwie to już w wieku pięciu lat mówiłem, że zostanę księdzem – wspomina z uśmiechem. - Ale wówczas pewnie było to jedno z wielu pomysłów, marzeń małego chłopca. Ta myśl jednak kiełkowała. Pochodzę z religijnej, praktykującej rodziny. Bóg i Kościół były zawsze blisko. Przełomowym momentem były rekolekcje w Gietrzwałdzie, w których wziąłem udział już jako uczeń technikum elektronicznego w Olsztynie. Było to rok przed maturą. Na tych rekolekcjach odkryłem eucharystię. Chciałem ją dalej zgłębiać. I tak podjąłem decyzję o pójściu do seminarium. O dziwo, dla nikogo z mojego otoczenia nie było to zaskoczeniem. Wszyscy byli przekonani, że i tak zostanę księdzem. Poza mną.

Po ukończeniu olsztyńskiego seminarium ksiądz Tomasz rozpoczął posługę duszpasterską w Kętrzynie, w parafii Świętej Katarzyny. Po roku rozpoczął studia biblijne w Lublinie. Po ich ukończeniu kolejne pięć lat edukował się w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. - Były to studia dedykowane zgłębianiu Pisma Świętego – wspomina ksiądz Tomasz.

Następny etap zgłębiania wiedzy to Jerozolima i tamtejszy Uniwersytet Hebrajski. Tam zgłębiał wiedzę o Targumach, czyli najstarszych przekładach ksiąg biblijnych na język aramejski, charakteryzujący się dwiema podstawowymi cechami: z jednej strony wysoką dosłownością, a z drugiej skłonnością do uzupełnień, wyjaśnień, rozwinięć.

- Było to naprawdę niesamowite doświadczenie – wspomina ksiądz Tomasz. - Byłem w ojczyźnie Jezusa, poznawałem ją, a jednocześnie mogłam zgłębiać pismo święte. Mam nadzieję, że uda mi się skutecznie tą wiedzą, wiarą podzielić z parafianami ze Szczytna.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Bolesława

Wikarym? Jeśli już to pomocą duszpasterską, czy jakoś tak to się oficjalnie mówi. A zatem kimś "na przyczepkę", do pomocy, tylko czy w naszej Parafii potrzeba aż tylu księży???? W mojej rodzinnej parafii brakuje wikariusza a tutaj jest ich 5 w tym jeden bardzo dziarski emeryt.

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Ta pani Lidia maluje sie jak szesnastoletnia metalowa panienka a jej starsza corka wyglada starzej niz ta pani z kolczykiem pod brwia, Moze niech troche dostrosnie ta Lidia i do roboty pojdzie i zmyje z siebie ten mocny makijarz bo to w tym wieku juz nie przystoi.
  Autor: obiektywnie
  2017-11-18 22:33:38
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  A te kobiety które tak się wypowiadają na temat pani Lidii to niech się zajmą swoimi sprawami.Zal ? Trzeba było zgłosić się do prgramu ! Zazdrosne babiszony i na dodatek wścibskie zazdrosnice
  Autor: Wiola
  2017-11-18 22:12:55
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Jestem w szoku ile w ludzi jest zawiści i zazdrości. Dla mnie jest to niepojęte. Jak można komuś życzyć tak źle i niszczyć cudzą pracę? Ta kobieta naprawdę przeszła dużo w życiu, a mieszkańcy Szczytna mogą jedynie się wstydzić swojego okropnego zachowania. Jak oni mogą spokojnie spać w nocy? Nie wyobrażam sobie jak można być tak nieczułym człowiekiem, bez jakiejkolwiek empatii. Nie rozumiem osób, które tylko zazdroszczą i wylewają swoją nienawiść, zamiast sami wziąć się w garść i zrobić coś ze swoim życiem, zamiast osądzać. Może zamiast interesować się i uprzykrzać życie pani Lidii, ludzie zaczniecie się interesować swoim? Mam tylko jedno pytanie do mieszkań Szczytna: Po co to robicie? Tego jednego nie jestem w stanie pojąć w szczególności, po co, jaki jest cel tego zachowania? Po co uprzykrzać życie komuś, kto w końcu może odczuć szczęście? Radzę zająć się sobą i odpuścić uprzykrzanie życia innym, a większą uwagę zwrócić na siebie i może samemu osiągnąć szczęście, nie czyniąc źle drugiemu.
  Autor: Wstyd
  2017-11-18 20:35:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Boli wszystkich sąsiadów ze ktos ma remont i zazdrosc ze lepiej ktos ma buraki
  Autor: Nnn
  2017-11-18 18:44:46
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Do Krzysztof: kolejny "wrażliwy społecznie", który życzy innym stryczka. Niczym się nie różnisz od tych, których krytykujesz.
  Autor: Artur
  2017-11-18 17:05:30
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Pani Lidio zasłużyła Pani na ten remont! Pani Kasiu i Ekipo zrobiliście kawał super roboty!!! Gratulacje dla Was! Pani Lidio proszę się cieszyć z całego serca z tego remontu i poprawy warunków na lepsze. Gniazdko macie przepiękne! Proszę chodzić po Szczytnie z uniesioną głową i gawiedzią się nie przejmować! Psy szczekają-karawana jedzie dalej...
  Autor: ex-Szczytnianka
  2017-11-18 08:35:34
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Dzięki Pani Katarzyno za oszczedzenie mieszkańcom Szczytna wstydu i nie pokazanie grupy zawistnych ,leniwych, bezmyślnych gapiów .Wstyd mi za nich.Gdybym wiedziala co sie dzieje przyjechałabym z sąsiadkami z wioski choćby po to by pokazać, że nie wszyscy sa tacy bezduszni i nawet ekipy nie poczestowali chocby ciasteczkiem
  Autor: Emerytka z okolicy Szczytna
  2017-11-18 07:59:12
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  A czemu pani Lidia nie weźmie się do pracy tylko żyje ciągle na cudzy koszt (mopsy, zapomogi itp.)? Pełnoletnia córka nie wygląda na osobę potrzebującą opieki 24h na dobę.
  Autor: Ania
  2017-11-17 23:24:58
 • Cukrzyca zabrała 5-letniej Ninie przedszkole
  Pani Sylwio proszę walczyć,No tak najlepiej jest stwierdzić,że RODZIC NASTAWIONY JEST WROGO....skąd ja to znam...sama jestem mamą dziecka niepełnosprawnego i wiem co Pani przechodzi.Rodzic który chce pomóc swojemu dziecku traktowany jest jak intruz a dziecko jak kula u nogi.Niby jak choroba jednego dziecka dyskryminuje inne dzieci?Pani dyrektor urwała się chyba z choinki....Jeśli tak uczy dzieci tolerancji,że zamiast podawania ręki będzie uczyła jak podkładać nogę to niestety ale zostawię to bez komentarza.
  Autor: ...
  2017-11-17 23:04:32
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Święte krowy się odezwały na portalach i pojechały kobietę. Własnymi dupami się zajmijcie i życiem. Jakby się ich wszystkich powiesiło, to nie tylko mieszkanie, ale i Szczytno by było wyremontowane jeszcze. Cieszę się, że komuś się tak poszczęściło i ubolewam, że buractwo Szczycieńskie nie pozwoliło się maksymalnie cieszyć tej rodzinie.
  Autor: Krzysztof
  2017-11-17 20:13:17