Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wikariusz w świecie edukowany


Ksiądz Tomasz Niedźwiedzki został nowym wikarym w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie.Nowy wikary to bardzo wykształcony duchowny. Studiował w Rzymie i Jerozolimie. Obecnie kończy doktorat z nauk biblijnych. - Urodziłem się co prawda w Przasnyszu, ale całe dzieciństwo i młodzieńcze życie spędziłem w Olsztynie – mówi.

Do seminarium Tomasz Niedźwiedzki, dziś 36-letni kapłan, wstąpił w 2001 roku, sześć lat później otrzymał święcenia.

- Właściwie to już w wieku pięciu lat mówiłem, że zostanę księdzem – wspomina z uśmiechem. - Ale wówczas pewnie było to jedno z wielu pomysłów, marzeń małego chłopca. Ta myśl jednak kiełkowała. Pochodzę z religijnej, praktykującej rodziny. Bóg i Kościół były zawsze blisko. Przełomowym momentem były rekolekcje w Gietrzwałdzie, w których wziąłem udział już jako uczeń technikum elektronicznego w Olsztynie. Było to rok przed maturą. Na tych rekolekcjach odkryłem eucharystię. Chciałem ją dalej zgłębiać. I tak podjąłem decyzję o pójściu do seminarium. O dziwo, dla nikogo z mojego otoczenia nie było to zaskoczeniem. Wszyscy byli przekonani, że i tak zostanę księdzem. Poza mną.

Po ukończeniu olsztyńskiego seminarium ksiądz Tomasz rozpoczął posługę duszpasterską w Kętrzynie, w parafii Świętej Katarzyny. Po roku rozpoczął studia biblijne w Lublinie. Po ich ukończeniu kolejne pięć lat edukował się w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. - Były to studia dedykowane zgłębianiu Pisma Świętego – wspomina ksiądz Tomasz.


Następny etap zgłębiania wiedzy to Jerozolima i tamtejszy Uniwersytet Hebrajski. Tam zgłębiał wiedzę o Targumach, czyli najstarszych przekładach ksiąg biblijnych na język aramejski, charakteryzujący się dwiema podstawowymi cechami: z jednej strony wysoką dosłownością, a z drugiej skłonnością do uzupełnień, wyjaśnień, rozwinięć.

- Było to naprawdę niesamowite doświadczenie – wspomina ksiądz Tomasz. - Byłem w ojczyźnie Jezusa, poznawałem ją, a jednocześnie mogłam zgłębiać pismo święte. Mam nadzieję, że uda mi się skutecznie tą wiedzą, wiarą podzielić z parafianami ze Szczytna.Komentarze do artykułu

eustacha

bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)

Hubert

Zgadzam się z Panią. Nie widzę też, aby zbytnio angażował się w życie naszej Parafii.

Bolesława

Wikarym? Jeśli już to pomocą duszpasterską, czy jakoś tak to się oficjalnie mówi. A zatem kimś "na przyczepkę", do pomocy, tylko czy w naszej Parafii potrzeba aż tylu księży???? W mojej rodzinnej parafii brakuje wikariusza a tutaj jest ich 5 w tym jeden bardzo dziarski emeryt.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08
 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27