Wtorek, 25 Wrzesień, Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wikariusz w świecie edukowany


Ksiądz Tomasz Niedźwiedzki został nowym wikarym w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie.Nowy wikary to bardzo wykształcony duchowny. Studiował w Rzymie i Jerozolimie. Obecnie kończy doktorat z nauk biblijnych. - Urodziłem się co prawda w Przasnyszu, ale całe dzieciństwo i młodzieńcze życie spędziłem w Olsztynie – mówi.

Do seminarium Tomasz Niedźwiedzki, dziś 36-letni kapłan, wstąpił w 2001 roku, sześć lat później otrzymał święcenia.

- Właściwie to już w wieku pięciu lat mówiłem, że zostanę księdzem – wspomina z uśmiechem. - Ale wówczas pewnie było to jedno z wielu pomysłów, marzeń małego chłopca. Ta myśl jednak kiełkowała. Pochodzę z religijnej, praktykującej rodziny. Bóg i Kościół były zawsze blisko. Przełomowym momentem były rekolekcje w Gietrzwałdzie, w których wziąłem udział już jako uczeń technikum elektronicznego w Olsztynie. Było to rok przed maturą. Na tych rekolekcjach odkryłem eucharystię. Chciałem ją dalej zgłębiać. I tak podjąłem decyzję o pójściu do seminarium. O dziwo, dla nikogo z mojego otoczenia nie było to zaskoczeniem. Wszyscy byli przekonani, że i tak zostanę księdzem. Poza mną.

Po ukończeniu olsztyńskiego seminarium ksiądz Tomasz rozpoczął posługę duszpasterską w Kętrzynie, w parafii Świętej Katarzyny. Po roku rozpoczął studia biblijne w Lublinie. Po ich ukończeniu kolejne pięć lat edukował się w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. - Były to studia dedykowane zgłębianiu Pisma Świętego – wspomina ksiądz Tomasz.


Następny etap zgłębiania wiedzy to Jerozolima i tamtejszy Uniwersytet Hebrajski. Tam zgłębiał wiedzę o Targumach, czyli najstarszych przekładach ksiąg biblijnych na język aramejski, charakteryzujący się dwiema podstawowymi cechami: z jednej strony wysoką dosłownością, a z drugiej skłonnością do uzupełnień, wyjaśnień, rozwinięć.

- Było to naprawdę niesamowite doświadczenie – wspomina ksiądz Tomasz. - Byłem w ojczyźnie Jezusa, poznawałem ją, a jednocześnie mogłam zgłębiać pismo święte. Mam nadzieję, że uda mi się skutecznie tą wiedzą, wiarą podzielić z parafianami ze Szczytna.Komentarze do artykułu

eustacha

bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)

Hubert

Zgadzam się z Panią. Nie widzę też, aby zbytnio angażował się w życie naszej Parafii.

Bolesława

Wikarym? Jeśli już to pomocą duszpasterską, czy jakoś tak to się oficjalnie mówi. A zatem kimś "na przyczepkę", do pomocy, tylko czy w naszej Parafii potrzeba aż tylu księży???? W mojej rodzinnej parafii brakuje wikariusza a tutaj jest ich 5 w tym jeden bardzo dziarski emeryt.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Panie Onn, jest :)
  Autor: Kaja
  2018-09-25 15:04:00
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Nie każdy miał by odwagę jechać za bandą pijanych ludzi Chłopak sam udzielił pomocy wszyscy stali patrzyli Brawo !
  Autor: Kierowca
  2018-09-24 18:37:57
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  No dla mnie nic w tym złego, że taka gospoda powstanie w Szczytnie przy kościele, czy szkole. Zwłaszcza przy kościele - będą mieli ruch: stypy, śluby, wesela oraz matury. Natomiast widzę tu szybki ruch w związku z inwestycją Gminy Wiejskiej Szczytno w okolicach Jeziora Domowego Dużego. Ot co! Jak oni nam pałą to my im maczugą. Śmiechu warte. Wszystko jest uzależnione od tego, kto obejmie władzę, więc te zamiary, które objawił miejscowy inwestor, mogą spełznąć na niczym. No to sobie zażartuję z okazji jesieni: są wykopki. Każdy ziemniak usiłuje się utrzymać różnymi sposobami w swoim gruncie. Bo wyrastają przy nim potomkowie typu Wilczek, Gontarzewski. Reszta to są poukrywane pod różnymi szyldami stowarzyszeń i komitetów osoby, które jakby się wstydzą tego, co do tej pory robiły. Czyli źle robiły (pracowały)? Inną kategorią jest zadłużona pani Lenard, która pokazała w swoich wypowiedziach, jak mało zna to miasto. Niech pilnuje przedszkola. Bo miasto nim nie jest.
  Autor: Śmieszek
  2018-09-24 18:06:25
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ta Kobieta to wstyd, matka dwójki dzieci i po imprezach jeździ pijana. Porażka . Jej mąż powinien taką babę pogonić . Dobrze że nikogo nie zabiła. Bo takich ludzi się nie żałuje ( zamiast w domu to się szlaja )
  Autor: Agata
  2018-09-24 16:40:34
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Pani Kaju, tak na marginesie nie ma takiego czegoś jak usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a dla Pana Michała wielkie brawa!
  Autor: Onn
  2018-09-24 16:26:12
 • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
  Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem
  Autor: Purdziak
  2018-09-24 15:40:11
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  Ciekawe jest lokowanie obiektów gastronomicznych, hotelowych i "rozrywkowych" przy szkole i kościele. W ogóle to mamy przedwyborczy wysyp pomysłów na inwestycje, których wcześniej nie podejmowano, nie ogłaszano. No po prostu wiosna jesienią! Nikomu źle nie życzę, niech mu się - temu lokalnemu inwestorowi powiedzie - ale przepraszam - dlaczego tak późno? teraz, kiedy uzgodnienia z obecnymi władzami nie są pewne? Może przyjść coś nowego, co będzie miało inną koncepcję zagospodarowania tego terenu. No cóż, najwięcej hasełek i informacji pojawia się u nas przed wyborami, a potem to już zwykła codzienna siermięga.
  Autor: Waga
  2018-09-24 15:33:30
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  LUDZIE DZWOŃCIE NA 999 998 997 A NIE NA 112. 112 KIERUJE WAS DO OLSZTYNA A TAMTE NUMERY DO SZCZYTNA. JEST SZYBCIEJ!
  Autor: 999 998 997
  2018-09-24 15:28:31
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Co ty kobieto pleciesz ten człowiek sam jechał samochodem A druga sprawa był w pracy A trzecia że i tak by nie zdarzyl. A towarzystwo na pewno by go posłuchał śmiechu warte . Ta panna co prowadziła ten samochód powinna dostać taką karę że by jej się odechciało i samochodu i prawka bezmozgowiec i tyle
  Autor: Dzezabel
  2018-09-24 14:39:13
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  " Dopóki jednak nie odpalili auta niewiele mogłem zrobić." ?????? Czy Pan wie, że jest coś takiego jak usiłowanie?? Trzeba było podejść jeżeli Pan widział, że wszyscy są pijani lub zadzwonić szybko na policje, a nie próbować jeździć za autem kiedy już i tak stanowiło ono zagrożenie. A potem wielki bohater robi sobie zdjęcia przy słupach. Nie zrobił Pan nic żeby uniknąć wypadku więc nie wiem z czego się Pan tak cieszy.
  Autor: Kaja
  2018-09-24 13:12:06