Środa, 26 Wrzesień, Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wiem, czego chcę...


Nie tylko w Dźwierzutach mają utalentowanych uczniów. Nasz powiat ma się kim pochwalić. Tym razem Tygodnik przedstwia młodych ludzi uczących się w pasymskim gimnazjum. Po rozmowie z nimi okazało się, że sport nie zawsze jest domeną chłopców, a marzeniem piętnastolatka jest zostanie wynalazcą.

Być ja...Nie tylko w Dźwierzutach mają utalentowanych uczniów. Nasz powiat ma się kim pochwalić. Tym razem Tygodnik przedstwia młodych ludzi uczących się w pasymskim gimnazjum. Po rozmowie z nimi okazało się, że sport nie zawsze jest domeną chłopców, a marzeniem piętnastolatka jest zostanie wynalazcą.

Być jak Einstein

Sebastian Lejman to uczeń III klasy gimnazjum. Interesuje się głównie chemią, choć sukcesy odnosi także i w matematyce. W ubiegłym roku jego średnia ocen wynosiła 5,50, więc ma się czym pochwalić.- To po tacie mam umysł ścisły, mama jest humanistką – mówi młodzieniec. Sebastian ma na swoim koncie wiele wyróżnień w konkursach, takich jak Lwiątko czy Kangur. Jak twierdzi15-latek w przyszłości chciałby unowocześnić świat, nieważne czy to w transporcie czy innej dziedzinie.

- Moim marzeniem jest być tak sławnym jak Albert Einstein. To wspaniałe zostać zapisanym na kartach historii i usłyszeć kiedyś, że stworzył to Lejman – mówi. W głowie chłopca już teraz rodzi się wiele pomysłów, choć - jak dodaje - na razie nie są one do końca trafione. - Zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie, bo gdy wpadnie mi do głowy jakiś projekt, okazuje się, że coś takiego zostało już stworzone, ale nie poddaję się. Sebastian ma wsparcie w przyjaciołach. - Wcale nie jest tak, że jeśli ktoś jest kujonem to zaraz jest gnębiony przez rówieśników. Często im pomagam, za co są mi wdzięczni, a to mnie tylko motywuje do dalszej nauki – twierdzi Sebastian.

Przez sport do medycyny

Zuzanna Dobrzyńska również jest uczennicą klasy III gimnazjum. W poprzednim roku szkolnym zdobyła tytuł "Super ucznia" za średnią 6,0. Już teraz wie, co chce robić, gdy dorośnie. - Dużo ćwiczę, uwielbiam grać w siatkówkę i piłkę nożną. Wiadomo jednak, że sport wiąże się z kontuzjami. Gdy sama miałam problemy zdrowotne, zainteresowałam się medycyną, szczególnie ortopedią – mówi. Dziewczyna planuje iść do klasy biologiczno–chemicznej w ogólniaku, a potem spróbować dostać się na studia medyczne. Jednak na razie bierze udział w szeregu różnych konkursów organizowanych przez kuratorium oświaty, w których to zwycięża w etapach wojewódzkich i zakwalifikowuje sie do etapów ogólnopolskich. Świadczy to o tym, że sport nie przeszkadza jej w nauce, a wprost przeciwnie motywuje do zdrowego współzawodnictwa. - Staram się jak najwięcej uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, ponieważ dzięki temu rozwijam się i sprawdzam swoją wiedzę – tłumaczy. - Dużo gram w siatkówkę, która pozwala uwolnić mi nadmiar energii. Kocham sport, nie mogłabym bez niego żyć – mówi.


Plan awaryjny też mam

Siatkówka jest także wielką miłością Pauliny Petlińskiej. - Jestem w klasie o profilu sportowym. Nasza drużyna reprezentuje szkołę na zawodach, często zdobywając wysokie miejsca na podium – mówi uczennica. Natomiast w-f jest dla Pauliny odskocznią od codzienności – Wysiłek fizyczny sprawia mi ogromną radość, mam dziesięć godzin tygodnio zajęć sportowych, a dodatkowo po lekcjach uczęszczam na SKS i treningi piłki siatkowej – dodaje. Nie przeszkadza to jednak Paulinie w braniu udziału w różnego rodzaju konkursach, w których wygrywa na szczeblu wojewódzkim, a nawet przechodzi do eliminacji ogólnopolskich. Dziewczyna osiąga także wysokie wyniki w nauce. Jej średnia w tamtym roku wynosiła 5,75.

Spełnieniem marzeń Pauliny jest zostanie zawodową siatkarką. Jednak na wypadek, gdyby nie sprawdziła się w sporcie – ma plan awaryjny. - Po liceum chcę iść na studia prawnicze, dlatego teraz dużo czytam i staram się brać udział w jak największej ilości konkursów. Jak dodaje jest osobą upartą i dąży do osiągnięcia swoich celów, a będąc dopiero utalentowaną uczennicą klasy III gimnazjum, świat stoi przed nią otworem.

Patrycja Woźniak

fot. Patrycja WoźniakKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Konwencja PiS - pokazali kandydatów na burmistrza i wójtów (zdjęcia)
  Lila Róż czerwona myśl z Alei Róż
  Autor:
  2018-09-26 12:44:08
 • Miasto, gmina i Kreolia łączą siły, by aktywizować seniorów
  Jak do tej pory program fundacji Kreolia w nikłym stopniu uwzględniał seniorów. W Szczytnie a także Pasymiu ,Dźwierzutach, Wielbarku są organizacje emeryckie. Wydaje mi się, że właśnie one powinny uczestniczyc w realizacji programu dla seniorów. A fe Pani Burmistrz znowu działania w interesie niewiadomo kogo. Wpisuje się to w pewną prawidłowość. Organizowanie świetlicy dla ok. 20 seniorów w lokalu po filii biblioteki, brak remontu budynku przy ul. Puławskiego z którego korzystają emeryci, inwalidzi, niewidomi, diabetycy, w sumie rzesza osób. Nie wiem kto to planuje- ale to planowanie jest beznadziejne. Pani Burmistrz, czarno widzę Pani szanse na ponowny wybór, głosy "dziadków" ma Pani już z głowy.
  Autor: dr
  2018-09-26 12:15:29
 • Dlaczego zginął aspirant Nowak? Śledczy coraz bliżej prawdy
  Zginął bo zapieprzal proste
  Autor: Fabian
  2018-09-26 07:44:37
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ja tam zawsze uważam, że póki samemu nie znajdzie się danej sytuacji - to nie będę kusić się na ocenę. Nie wiem, jak można byłoby się zachować pojedynczemu człowiekowi wobec kilku "nawalonych". Czy samemu byłbym tak odważny, by odebrać kluczyki - i komu? To zawsze jest problem - własne bezpieczeństwo, czy bezpieczeństwo chociażby tych "nawalonych". Oczywiście można dzwonić na numery alarmowe, i to rzeczywiście w takich sytuacjach polecam.
  Autor: Waga
  2018-09-25 21:22:45
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Panie Onn, jest :)
  Autor: Kaja
  2018-09-25 15:04:00
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Nie każdy miał by odwagę jechać za bandą pijanych ludzi Chłopak sam udzielił pomocy wszyscy stali patrzyli Brawo !
  Autor: Kierowca
  2018-09-24 18:37:57
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  No dla mnie nic w tym złego, że taka gospoda powstanie w Szczytnie przy kościele, czy szkole. Zwłaszcza przy kościele - będą mieli ruch: stypy, śluby, wesela oraz matury. Natomiast widzę tu szybki ruch w związku z inwestycją Gminy Wiejskiej Szczytno w okolicach Jeziora Domowego Dużego. Ot co! Jak oni nam pałą to my im maczugą. Śmiechu warte. Wszystko jest uzależnione od tego, kto obejmie władzę, więc te zamiary, które objawił miejscowy inwestor, mogą spełznąć na niczym. No to sobie zażartuję z okazji jesieni: są wykopki. Każdy ziemniak usiłuje się utrzymać różnymi sposobami w swoim gruncie. Bo wyrastają przy nim potomkowie typu Wilczek, Gontarzewski. Reszta to są poukrywane pod różnymi szyldami stowarzyszeń i komitetów osoby, które jakby się wstydzą tego, co do tej pory robiły. Czyli źle robiły (pracowały)? Inną kategorią jest zadłużona pani Lenard, która pokazała w swoich wypowiedziach, jak mało zna to miasto. Niech pilnuje przedszkola. Bo miasto nim nie jest.
  Autor: Śmieszek
  2018-09-24 18:06:25
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ta Kobieta to wstyd, matka dwójki dzieci i po imprezach jeździ pijana. Porażka . Jej mąż powinien taką babę pogonić . Dobrze że nikogo nie zabiła. Bo takich ludzi się nie żałuje ( zamiast w domu to się szlaja )
  Autor: Agata
  2018-09-24 16:40:34
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Pani Kaju, tak na marginesie nie ma takiego czegoś jak usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a dla Pana Michała wielkie brawa!
  Autor: Onn
  2018-09-24 16:26:12
 • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
  Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem
  Autor: Purdziak
  2018-09-24 15:40:11