Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Wielki jubileusz „Jedwabna”


Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” ma już 30 lat. Jubileusz jest dla tancerzy tak ważny, że postanowili rozciągnąć go na kilka miesięcy. Inauguracja świętowania jubileuszu miała miejsce w ostatni weekend, podczas „Dni Jedwabna”. – Przede wszystkim jest to dla nas wszystkich, tworz...


  • Data:

Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” ma już 30 lat. Jubileusz jest dla tancerzy tak ważny, że postanowili rozciągnąć go na kilka miesięcy. Inauguracja świętowania jubileuszu miała miejsce w ostatni weekend, podczas „Dni Jedwabna”. – Przede wszystkim jest to dla nas wszystkich, tworzących zespół dawniej i dziś, przygoda pełna pięknych wspomnień – mówi Mirosław Łachacz, tańczący w zespole od początku jego istnienia.

Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” powstał w lutym 1983 roku z inicjatywy urzędniczki gminnej Urszuli Siudak. - Pani Urszula miała taki zamysł, więc do osób, o których sądziła, że się nadadzą rozesłała zaproszenia na spotkanie organizacyjne – wspomina Mirosław Łachacz, związany z „Jedwabnem” od samego początku jego istnienia, a dziś prezes stowarzyszenia, które zajmuje się grupą. – Wśród nich byłem także ja – dodaje.

Na pierwszej próbie zjawiło się około 40 osób. – Od naszego choreografa pani Anny Sarnowskiej z Olsztyna, która jest wybitną znawczynią folkloru dowiedzieliśmy się, że repertuar zespołu będą stanowiły pieśni i tańce z regionów Warmii i Mazur oraz Kurpiowszczyzny – mówi Łachacz.


Reklama

Okazało się, że wizja ta jest bliska większości osób, które przyszły. Zaczęły się wyczerpujące próby. Po pięciu miesiącach grupa pierwszy raz zaprezentowała swoje umiejętności tańcząc podczas dożynek. To, co nastąpiło potem, można nazwać prawdziwym pasmem sukcesów. – Niemalże z każdego przeglądu gdzie występowaliśmy wracaliśmy jako laureaci – wspomina tancerz. – Występowaliśmy też za granicami naszego kraju. Odwiedziliśmy m.in. Rosję, Słowację, Francję i Niemcy – dodaje.

Początkowo zespół wypożyczał stroje od swoich kolegów z Olsztyna, po kilku wygranych na przeglądach i konkursach udało się zebrać pieniądze na zakup własnych. I tak, mimo zmieniających się mód, trendów i składu osobowego „Jedwabno” tańczy do dziś. – W ciągu tych lat przez zespół przewinęło się kilkuset ludzi. Zdarzało się, że mieliśmy w składzie nawet 50 osób. Zmieniali się też sponsorzy i opiekunowie zespołu – przez lata był to GOK, a teraz stowarzyszenie, które założyliśmy – mówi pan Mirosław.

Aktualnie grupę tworzy 10 mężczyzn i 17 kobiet. Poza tym w miejscowościach Witowo, Burdąg, Szuć i Nowy Dwór funkcjonują zespoły młodzieżowe, które mają przygotowywać tancerzy, by z czasem zasilili główny zespół. – Sporo występujemy, od kwietnia do teraz byliśmy na 14 imprezach. Główne obchody naszego jubileuszu planujemy na luty. Wtedy chcemy zaprezentować obrzęd teatralny pt. „Dwa gołębie”, do którego scenariusz napisała pani Anna Sarnowska, natomiast reżyserią zajął się Wiesław Nideraus – mówi. - Nie ukrywam jednak, że nasze istnienie w dużej mierze uzależnione jest od sponsorów, bo większość koncertów gramy nieodpłatnie, a stroje i dojazd kosztują, dlatego poszukujemy osób, które mogłyby nas wspomóc – kwituje.

Reklama

Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się o zespole z Jedwabna więcej, powinni odwiedzić poświęconą mu wystawę w tamtejszym GOK-u.

Paweł Salamucha

Fot. Archiwum zespołu



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama