Sobota, 21 Kwiecień, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wielkanocne zwyczaje w Chacie Mazurskiej (ZDJĘCIA)

NAPISALI DO NAS: We wtorek, 20 marca przedszkolaki z grupy integracyjnej Miejskiego Przedszkola Nr 3 „Promyczek’ w Szczytnie miały okazję do poznania tradycji ludowych za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Szczytna działającego w Chacie Mazurskiej.W barwnej kukiełkowej opowieści „ Kłobuk mazurski” opowiadanej przez Annę Bogusz-prezes stowarzyszenia, dzieci poznały bajkowego stwora Kłobuka z mazurskich bajań pod postacią czarnego koguta-diabła. Osłuchały się z trudnymi do powtórzenia wyrażeniami i zwrotami dialektu mazurskiego.
 

Wystrój chaty i znajdujące się w niej eksponaty wzbudziły u dzieci zainteresowanie. Próbowały odgadywać przeznaczenie i zastosowanie przedziwnych przedmiotów z minionej epoki, które mimo swej prostoty ułatwiały życie naszym babkom.

Z pomocą dorosłych dzieci wykonały palmę wielkanocną z trzciny, wierzby i ręcznie robionych bibułkowych kwiatów w kolorach narodowych.

Nasze spotkanie zakończyliśmy „kaczaniem jajek”-/ inaczej zwane taczaniem/ zwyczajem pochodzącym z kresów. Wśród przedszkolaków zwycięzcą zabawy okazał się najmłodszy członek grupy.

Bardzo dziękujemy osobom zaangażowanym w to spotkanie za pogłębianie i popularyzację wiedzy z zakresu historii Warmii i Mazur oraz tradycji i zwyczajów wielkanocnych.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze