Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Wiejskie stawy będą pogłębione

Pojawiła się szansa na rewitalizację stawów w Wilamowie i Farynach. Gmina zamówiła inwentaryzację obiektów. Są już jej wyniki. Okazuje się, że oba stawy to perełki w skali regionu, siedliska bardzo rzadkich zwierząt i roślin.Oba stawy, zarówno ten w Farynach, jak i w Wilamowie to wizytówki wsi. Niestety, oba bardzo szybko zarastają i wysychają. Zwłaszcza mieszkańcy Wilamowa od lat proszą władze gminy o pogłębienie obiektu.

- Był czas, gdy nasz staw niemal całkowicie wysechł – mówi nam jeden z mieszkańców Wilamowa. - Był to dobry moment, aby wszedł tam sprzęt i go pogłębił. Okazało się, że jednak nie można tego zrobić, bo złamalibyśmy prawo. Szkoda, bo wówczas koszty pogłębienia byłby minimalne, dziś tak tanio może już nie być.

 

Pełna księga rzadkich okazów

Sprawą obu stawów zajęła się gmina Rozogi. Zlecono przeprowadzenie inwentaryzacji stawów. - Koszty zostały pokryte z funduszu sołeckiego obu miejscowości – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

- Wyniki inwentaryzacji są bardzo ciekawe, bo okazuje się, że stawy to siedliska bardzo rzadkich okazów zwierząt i roślin. Zwłaszcza ten w Wilamowie.

W stawie żyje na przykład piskorz, ryba wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt zagrożonych, podobnie jak pijawka końska, jedna z największych pijawek w Polsce, czy pijawka lekarska. W stawach można znaleźć grzebiuszkę ziemną, bardzo rzadki gatunek żab, zwaną również huczkiem.

 

Piękne wizytówki

- Taki spis daje nam możliwości starania się o pieniądze z funduszy unijnych na rewitalizację obu obiektów – mówi wójt Kudrzycki. - I na pewno będziemy się o to starać. Według wytycznych stawy trzeba pogłębić, ale w taki sposób, aby nie naruszyć linii brzegowej. Ma to sprawić, że stawy nie będą zarastały, a przy okazji ludzkiej ingerencji nie ucierpi żadna roślina czy zwierzę tam żyjące. Czekamy na uruchomienie odpowiednich unijnych programów i bierzemy się za pracę. Myślę, że mieszkańcy obu wsi ucieszą się z tych informacji, bo stawy to ich piękne wizytówki.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58