Wtorek, 23 Kwiecień
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -

Więcej medali niż zawodników

13 stycznia na długo zapadnie w pamięci Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate. W tym właśnie dniu ośmiu zawodników z tego klubu wywalczyło 11 medali na Mistrzostwach Polski organizacji PFKS, które jednocześnie były eliminacjami do mistrzostw Europy.

- Jeszcze nigdy nie udało się nam przywieźć z zawodów więcej medali niż zawodników – komentuje shihan Piotr Zembrzuski, – ale jak widać wszechstronność naszych podopiecznych zebrała żniwa.

W Turku wystartowało 276 zawodników z ponad 40 klubów. Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ stawka również była wysoka. Oprócz tytułu Mistrza Polski PFKS można było zdobyć przepustki na Mistrzostwa Europy w Wilnie i Pradze. Tej sztuki dokonało trzech reprezentantów SKKK.

Piotr Wiśniewski w kat do 95 kg zajął 2 miejsce i razem w wielokrotnym medalistą Europy Markiem Wolnym pojedzie do Wilna, aby reprezentować Polskę na wagowych ME Seniorów. Konrad Żelaznowski, również z drugiego miejsca, kat do 60 kg, uzyskał przepustkę na Mistrzostwa Europy Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców, które odbędą się pod koniec czerwca w Pradze. Konrad drugi raz z rzędu założy dres reprezentacyjny. W poprzednim roku Budapeszt nie okazał się gościnny, może więc Praga będzie szczęśliwsza. Kolejną reprezentantką SKKK w czerwcowych Mistrzostwach Europy w Pradze będzie debiutantka Aleksandra Kruszyńska, która w Turku w kategorii kadet w wadze do 50 kg zdobyła złoty medal. Aby mieć prawo do noszenia orzełka na piersi musiała pokonać trzy przeciwniczki.

- Teraz wiele pracy przed naszymi kadrowiczami – komentuje shihan Piotr Zembrzuski, - ale mając konkretny cel większa jest mobilizacja w klubie.

Inny kandydat do dresu reprezentacyjnego kadet Aleksander Orzoł w swojej kategorii wagowej do 50 kg zajął trzecie miejsce. Niestety, tylko dwóch pierwszych zawodników uzyskuje prawo do startu w ME i tym samym Olek z brązowym medalem pozostanie w domu.

Pozostała czwórka to młodzicy. W ich przypadku nie można było uzyskać kwalifikacji do ME, ale „tylko" tytuł mistrza Polski PFKS. Najlepiej w kumite spisała się Ewa Gołaszewska, która wyciągnęła wnioski z poprzednich nieudanych zawodów i w kat do 45 kg okazała się nie do pobicia. W kata Ewa nie miała tyla szczęścia i na 16 zawodniczek zajęła najgorsze dla sportowca czwarte miejsce. Większą koncentracją wykazała się Natalia Hajn, która dość pewnie wygrywała kolejne rundy kata i ostatecznie zdobyła tytuł mistrzyni Polski PFKS w kata.

Dołożyła trzecie miejsce w kumite w kat do 50 kg. Po dwa medale w kata i kumite tego samego koloru przywieźli w Turku Olaf Szempliński i Jan Rogala. Pierwszy zdobył dwa srebrne, a drugi brązowe medale. Po pierwszych dwóch pewnie wygranych walkach w finale Olaf spotkał swojego pogromcę z Warszawy i musiał zejść z maty pokonany. Z kolei Jan w drugiej walce popełnił szkoleniowy błąd, który kosztował go utratę szansy na finał. W walce o trzecie miejsce był już bardziej skoncentrowany i nie dał przeciwnikowi żadnych szans. Walkę zakończył przed czasem.

W Pradze odbędą się mistrzostwa Europy U16, U18 i U21. Do kompletu kadrowiczów ze Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate brakuję nam jeszcze aktualnej mistrzyni Europy U21 Juli Kędzierskiej. Mamy nadzieję, że Julia również wywalczy sobie bilet do Pragi w turnieju kwalifikacyjnym, który już 16 lutego odbędzie się w Tarnowie.