Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna

Ogólnopolskie Święto Fotografów w tym roku odbędzie się w Szczytnie. Dopiero w lipcu, ale niewątpliwie warto już o tym mówić i pisać.Święta Weronika jest patronka fotografów, a jej imieniny są 9 lipca. Z tego powodu fachowcy od zdjęć swoje święto obchodzą zwykle w niedzielę najbliższą tym imieninom.

 

- To okazja przede wszystkim do spotkania się fotografów z całej Polski. Tradycja trwa od wielu lat – mówi Witold Czujak. - Dotychczas obchodziliśmy je w dużych ośrodkach miejskich: Lublinie, Zabrzu, Poznaniu itp. W ubiegłym roku, w Lublinie, wraz z żoną zaproponowaliśmy, by kolejna „Weronika” odbyła się w Szczytnie. Chcieliśmy nie tylko pokazać ludziom z całego kraju Szczytno, ale też i udowodnić, że takie duże imprezy można organizować także w mniejszych miastach.

 

W spotkaniach z „Weroniką” uczestniczy każdorazowo około stu fotografów. Każde składa się ze „sztandarowych” elementów: uroczystej mszy w kościele oraz wystawy fotograficznej.

 

- Te elementy mają charakter otwarty, na które już dziś zapraszam mieszkańców i turystów – mówi Witold Czujak. - Fotografie będą prezentowane w Miejskim Domu Kultury. Zaproponowałem taki jej tytuł: „Moje miasto w Szczytnie”. Każdy z uczestników zaprezentuje więc fotografie miejsca, z którego pochodzi i pokaże je w naszym mieście. Można będzie te fotografie oglądać aż do Dni i Nocy Szczytna.

 

Organizatorem „Weronik” jest Krajowy Cech Fotografów z siedzibą w Katowicach. Współorganizatorami tegorocznej będą oba szczycieńskie samorządy: miejski i powiatowy.

 

- Są to zazwyczaj spotkania jednodniowe. Po mszy i wernisażu wystawy odbywa się jeszcze biesiada, już w bardziej zamkniętym gronie – opowiada Witold Czujak. - Tym razem jednak planuję przedłużenie pobytu koleżanek i kolegów z Polski i na poniedziałek, by im pokazać uroki Mazur.

 

Zjazd fotografów, a głównie wystawa, to także okazja do pokazania uroków Szczytna.

- Zapraszam więc do współpracy naszych miejscowych twórców, których przecież nie brakuje. Pokażmy, że Szczytno ma nie tylko sporo uroku i może konkurować z innymi miastami, ale ma też liczne grono dobrych fotografów – mówi Witold Czujak. - Czekam na zdjęcia w swoim zakładzie (Pl. Juranda 1) do końca maja.

 

Fotografie przeznaczone na wystawę muszą spełniać określone parametry: format 30 x 40, opisane i podpisane. Autor, który swoje zdjęcia złoży tym samym wyrazi zgodę na ich publikację.

- Fotografie będą oceniane, więc może się zdarzyć, że nie wszystkie zostaną na wystawie zaprezentowane, a może też zabraknąć miejsca. I najbardziej ucieszyłoby mnie chyba właśnie to, że tych fotografii będzie bardzo dużo – dodaje Witold Czujak..Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Paweł 77

Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?

Napisz

Komentarze

 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30
 • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
  Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
  Autor: Paweł 77
  2018-02-11 17:32:25
 • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
  Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
  Autor: 28latek
  2018-02-11 14:46:02
 • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
  Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
  Autor: Pan carramba
  2018-02-10 20:57:24