Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna

Ogólnopolskie Święto Fotografów w tym roku odbędzie się w Szczytnie. Dopiero w lipcu, ale niewątpliwie warto już o tym mówić i pisać.Święta Weronika jest patronka fotografów, a jej imieniny są 9 lipca. Z tego powodu fachowcy od zdjęć swoje święto obchodzą zwykle w niedzielę najbliższą tym imieninom.

 

- To okazja przede wszystkim do spotkania się fotografów z całej Polski. Tradycja trwa od wielu lat – mówi Witold Czujak. - Dotychczas obchodziliśmy je w dużych ośrodkach miejskich: Lublinie, Zabrzu, Poznaniu itp. W ubiegłym roku, w Lublinie, wraz z żoną zaproponowaliśmy, by kolejna „Weronika” odbyła się w Szczytnie. Chcieliśmy nie tylko pokazać ludziom z całego kraju Szczytno, ale też i udowodnić, że takie duże imprezy można organizować także w mniejszych miastach.

 

W spotkaniach z „Weroniką” uczestniczy każdorazowo około stu fotografów. Każde składa się ze „sztandarowych” elementów: uroczystej mszy w kościele oraz wystawy fotograficznej.

 

- Te elementy mają charakter otwarty, na które już dziś zapraszam mieszkańców i turystów – mówi Witold Czujak. - Fotografie będą prezentowane w Miejskim Domu Kultury. Zaproponowałem taki jej tytuł: „Moje miasto w Szczytnie”. Każdy z uczestników zaprezentuje więc fotografie miejsca, z którego pochodzi i pokaże je w naszym mieście. Można będzie te fotografie oglądać aż do Dni i Nocy Szczytna.

 

Organizatorem „Weronik” jest Krajowy Cech Fotografów z siedzibą w Katowicach. Współorganizatorami tegorocznej będą oba szczycieńskie samorządy: miejski i powiatowy.

 

- Są to zazwyczaj spotkania jednodniowe. Po mszy i wernisażu wystawy odbywa się jeszcze biesiada, już w bardziej zamkniętym gronie – opowiada Witold Czujak. - Tym razem jednak planuję przedłużenie pobytu koleżanek i kolegów z Polski i na poniedziałek, by im pokazać uroki Mazur.

 

Zjazd fotografów, a głównie wystawa, to także okazja do pokazania uroków Szczytna.

- Zapraszam więc do współpracy naszych miejscowych twórców, których przecież nie brakuje. Pokażmy, że Szczytno ma nie tylko sporo uroku i może konkurować z innymi miastami, ale ma też liczne grono dobrych fotografów – mówi Witold Czujak. - Czekam na zdjęcia w swoim zakładzie (Pl. Juranda 1) do końca maja.

 

Fotografie przeznaczone na wystawę muszą spełniać określone parametry: format 30 x 40, opisane i podpisane. Autor, który swoje zdjęcia złoży tym samym wyrazi zgodę na ich publikację.

- Fotografie będą oceniane, więc może się zdarzyć, że nie wszystkie zostaną na wystawie zaprezentowane, a może też zabraknąć miejsca. I najbardziej ucieszyłoby mnie chyba właśnie to, że tych fotografii będzie bardzo dużo – dodaje Witold Czujak..Komentarze do artykułu

Bogusław Makar KCF

Szanowny Panie Pawle 77. Mam do pana pytanie. Czy prowadzi Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą w branży fotograficznej, a jeśli tak to w jakim charakterze ( studio?,artystyczna?,zlecenia w terenie? ). Jeśli będzie Pan uprzejmy odpowiedzieć na moje pytanie, to ja postaram się odpowiedzieć na Pańskie. Pozdrawiam Bogusław Makar-czlonek Zarządu KCF- Rzecznik Prasowy w latach 2006-2017

Paweł 77

Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?

Napisz


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
  Autor: Ksawery
  2018-04-24 12:59:10
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
  Autor: Wiem
  2018-04-24 12:35:10
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
  Autor: Obserwator
  2018-04-23 19:44:17
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
  Autor: Helena Modrejewska
  2018-04-23 19:28:43
 • Szczytno – miasto bez szans?
  jaki burmistrz takie miasto
  Autor: danuta
  2018-04-23 15:20:02
 • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
  Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
  Autor: Szymon Si
  2018-04-23 10:33:08
 • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
  Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
  Autor: Ja
  2018-04-22 22:39:49
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38