Środa, 12 Grudzień, Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Szczytnie wykopią zamek krzyżacki


Wykopią krzyżacki zamek w Szczytnie. I to dosłownie. Podczas prac archeologicznych okazało się bowiem, że średniowieczne mury zamku ktoś zasypał. - A dopiero potem na tym „kopcu” budowano kolejne zamki – mówi Anna Bąk-Mikulska z pracowni architektonicznej, która analizowała prace archeologów. - To dobra wiadomość, bo zachowało się wiele średniowiecznych elementów pierwszego zamku w Szczytnie.Takiego efektu prac archeologicznych w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie chyba nikt się nie spodziewał. Okazało się, że ruiny, które od wielu lat widzą mieszkańcy Szczytna niewiele mają wspólnego ze średniowiecznym zamkiem krzyżackim.

 

- Są to zdecydowanie późniejsze dobudówki – mówi architekt Anna Bąk-Mikulska. - Tak wynika z badań archeologicznych. Pierwszy, średniowieczny zamek znajduje się pod ziemią. Ktoś go po prostu zasypał. Ale to znakomita wiadomość dla nas, jak i mieszkańców Szczytna. Bo dzięki temu zachowało się wiele pierwotnych elementów.

 

Sienkiewicz pisał o schodach

 

Archeologom udało się na przykład dotrzeć do nietkniętej zębem czasu średniowiecznej posadzki, czy studni i schodów, które w swojej powieści opisywał Henryk Sienkiewicz.

 

- To niesamowite, że już niedługo każdy z nas będzie mógł chodzić po tej posadzce, po której kiedyś stąpali rycerze zakonni będący w Szczytnie – mówi z uśmiechem Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Przystępując do rewitalizacji zamku krzyżackiego w Szczytnie nie sądziliśmy, że zachowało się tak dużo elementów tego obiektu. Efekty prac archeologicznych są miłym zaskoczeniem. Dziś nie można mówić już o ruinach, a o prawdziwym zamku, który rzeczywiście w Szczytnie istniał, i - jak się okazało - wciąż istnieje, tyle że jest zakopany.

 

Perełka w skali regionu?

 


Według archeologów szczycieński zamek nie był budowlą o tak imponujących rozmiarach jak ten w Malborku, ale i tak może stać się perełką Mazur Południowych. Był wybudowany na planie kwadratu, mniej więcej wielkości 36 metrów na 36 metrów. Archeolodzy dotarli do świetnie zachowanych elementów, takich jak piwnica, która jest najstarszą częścią zamku, posadzki ze średniowiecznym brukiem, zachowały się fragmenty sklepień, schodów, zejść do piwnic, czy studnia, a zwłaszcza jej dolna część.

 

- A budowana była z bali drewnianych – mówi Ryszard Bąk, architekt. - Odsłonięte zostały też mury obronne i znaczna część skrzydła północnego zamku. Dla nas, jako architektów, jest to spore wyzwanie, aby przygotować projekt, który udostępni zwiedzającym i użytkownikom zrewitalizowanego obiektu jak najwięcej średniowiecznych elementów. Ale podołamy. Myślę, że będzie to perełka na skalę regionu.

 

Szczycieński zamek ma zostać udostępniony zwiedzającym, już w nowej odsłonie, w 2020 roku.

 

 

 

 

 

Podpis zdjęcia:

Dokumentację wykonawczą rewitalizacji szczycieńskiego zamku będzie realizować Anna Bąk-Mikulska ze współpracownikami. Architekci są przekonani, że odkryte fragmenty prawdziwego, średniowiecznego zamku krzyżackiego będą perełką co najmniej na skalę regionalną.Komentarze do artykułu

Artur Urbański

Chciałbym dowiedzieć się, czy podczas prac wykopaliskowych poświadczono sytuowanie zamku na domniemanym grodzisku pruskich Galindów ?

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:15:09
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:09:42
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
  Autor: Ela
  2018-12-10 10:12:34
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
  Autor: miejscowy
  2018-12-10 08:49:44
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
  Autor: Ccc
  2018-12-09 23:32:57
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-08 23:33:23
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
  Autor: zbudować basen...
  2018-12-08 20:18:57
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
  Autor: antoni buszylo /zielonka
  2018-12-08 18:17:52