Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

W Szczytnie wykopią zamek krzyżacki


Wykopią krzyżacki zamek w Szczytnie. I to dosłownie. Podczas prac archeologicznych okazało się bowiem, że średniowieczne mury zamku ktoś zasypał. - A dopiero potem na tym „kopcu” budowano kolejne zamki – mówi Anna Bąk-Mikulska z pracowni architektonicznej, która analizowała prace archeologów. - To dobra wiadomość, bo zachowało się wiele średniowiecznych elementów pierwszego zamku w Szczytnie.Takiego efektu prac archeologicznych w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie chyba nikt się nie spodziewał. Okazało się, że ruiny, które od wielu lat widzą mieszkańcy Szczytna niewiele mają wspólnego ze średniowiecznym zamkiem krzyżackim.

 

- Są to zdecydowanie późniejsze dobudówki – mówi architekt Anna Bąk-Mikulska. - Tak wynika z badań archeologicznych. Pierwszy, średniowieczny zamek znajduje się pod ziemią. Ktoś go po prostu zasypał. Ale to znakomita wiadomość dla nas, jak i mieszkańców Szczytna. Bo dzięki temu zachowało się wiele pierwotnych elementów.

 

Sienkiewicz pisał o schodach

 

Archeologom udało się na przykład dotrzeć do nietkniętej zębem czasu średniowiecznej posadzki, czy studni i schodów, które w swojej powieści opisywał Henryk Sienkiewicz.

 

- To niesamowite, że już niedługo każdy z nas będzie mógł chodzić po tej posadzce, po której kiedyś stąpali rycerze zakonni będący w Szczytnie – mówi z uśmiechem Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Przystępując do rewitalizacji zamku krzyżackiego w Szczytnie nie sądziliśmy, że zachowało się tak dużo elementów tego obiektu. Efekty prac archeologicznych są miłym zaskoczeniem. Dziś nie można mówić już o ruinach, a o prawdziwym zamku, który rzeczywiście w Szczytnie istniał, i - jak się okazało - wciąż istnieje, tyle że jest zakopany.

 

Perełka w skali regionu?

 


Według archeologów szczycieński zamek nie był budowlą o tak imponujących rozmiarach jak ten w Malborku, ale i tak może stać się perełką Mazur Południowych. Był wybudowany na planie kwadratu, mniej więcej wielkości 36 metrów na 36 metrów. Archeolodzy dotarli do świetnie zachowanych elementów, takich jak piwnica, która jest najstarszą częścią zamku, posadzki ze średniowiecznym brukiem, zachowały się fragmenty sklepień, schodów, zejść do piwnic, czy studnia, a zwłaszcza jej dolna część.

 

- A budowana była z bali drewnianych – mówi Ryszard Bąk, architekt. - Odsłonięte zostały też mury obronne i znaczna część skrzydła północnego zamku. Dla nas, jako architektów, jest to spore wyzwanie, aby przygotować projekt, który udostępni zwiedzającym i użytkownikom zrewitalizowanego obiektu jak najwięcej średniowiecznych elementów. Ale podołamy. Myślę, że będzie to perełka na skalę regionu.

 

Szczycieński zamek ma zostać udostępniony zwiedzającym, już w nowej odsłonie, w 2020 roku.

 

 

 

 

 

Podpis zdjęcia:

Dokumentację wykonawczą rewitalizacji szczycieńskiego zamku będzie realizować Anna Bąk-Mikulska ze współpracownikami. Architekci są przekonani, że odkryte fragmenty prawdziwego, średniowiecznego zamku krzyżackiego będą perełką co najmniej na skalę regionalną.Komentarze do artykułu

Artur Urbański

Chciałbym dowiedzieć się, czy podczas prac wykopaliskowych poświadczono sytuowanie zamku na domniemanym grodzisku pruskich Galindów ?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2019-02-14 22:55:06

Domy dziecka w Szczytnie mają się dobrze

 • Czwartek, 2019-02-14 12:28:12

Radni ulżyli handlującym w Szczytnie

 • Poniedziałek, 2019-01-28 09:26:51

W Szczytnie powstanie szkoła sportowa

 • Wtorek, 2019-01-22 15:25:50

Pani Ula - najlepsza położna w Szczytnie


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46