Sobota, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Szczytnie wykopią zamek krzyżacki


Wykopią krzyżacki zamek w Szczytnie. I to dosłownie. Podczas prac archeologicznych okazało się bowiem, że średniowieczne mury zamku ktoś zasypał. - A dopiero potem na tym „kopcu” budowano kolejne zamki – mówi Anna Bąk-Mikulska z pracowni architektonicznej, która analizowała prace archeologów. - To dobra wiadomość, bo zachowało się wiele średniowiecznych elementów pierwszego zamku w Szczytnie.Takiego efektu prac archeologicznych w ruinach zamku krzyżackiego w Szczytnie chyba nikt się nie spodziewał. Okazało się, że ruiny, które od wielu lat widzą mieszkańcy Szczytna niewiele mają wspólnego ze średniowiecznym zamkiem krzyżackim.

 

- Są to zdecydowanie późniejsze dobudówki – mówi architekt Anna Bąk-Mikulska. - Tak wynika z badań archeologicznych. Pierwszy, średniowieczny zamek znajduje się pod ziemią. Ktoś go po prostu zasypał. Ale to znakomita wiadomość dla nas, jak i mieszkańców Szczytna. Bo dzięki temu zachowało się wiele pierwotnych elementów.

 

Sienkiewicz pisał o schodach

 

Archeologom udało się na przykład dotrzeć do nietkniętej zębem czasu średniowiecznej posadzki, czy studni i schodów, które w swojej powieści opisywał Henryk Sienkiewicz.

 

- To niesamowite, że już niedługo każdy z nas będzie mógł chodzić po tej posadzce, po której kiedyś stąpali rycerze zakonni będący w Szczytnie – mówi z uśmiechem Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Przystępując do rewitalizacji zamku krzyżackiego w Szczytnie nie sądziliśmy, że zachowało się tak dużo elementów tego obiektu. Efekty prac archeologicznych są miłym zaskoczeniem. Dziś nie można mówić już o ruinach, a o prawdziwym zamku, który rzeczywiście w Szczytnie istniał, i - jak się okazało - wciąż istnieje, tyle że jest zakopany.

 

Perełka w skali regionu?

 


Według archeologów szczycieński zamek nie był budowlą o tak imponujących rozmiarach jak ten w Malborku, ale i tak może stać się perełką Mazur Południowych. Był wybudowany na planie kwadratu, mniej więcej wielkości 36 metrów na 36 metrów. Archeolodzy dotarli do świetnie zachowanych elementów, takich jak piwnica, która jest najstarszą częścią zamku, posadzki ze średniowiecznym brukiem, zachowały się fragmenty sklepień, schodów, zejść do piwnic, czy studnia, a zwłaszcza jej dolna część.

 

- A budowana była z bali drewnianych – mówi Ryszard Bąk, architekt. - Odsłonięte zostały też mury obronne i znaczna część skrzydła północnego zamku. Dla nas, jako architektów, jest to spore wyzwanie, aby przygotować projekt, który udostępni zwiedzającym i użytkownikom zrewitalizowanego obiektu jak najwięcej średniowiecznych elementów. Ale podołamy. Myślę, że będzie to perełka na skalę regionu.

 

Szczycieński zamek ma zostać udostępniony zwiedzającym, już w nowej odsłonie, w 2020 roku.

 

 

 

 

 

Podpis zdjęcia:

Dokumentację wykonawczą rewitalizacji szczycieńskiego zamku będzie realizować Anna Bąk-Mikulska ze współpracownikami. Architekci są przekonani, że odkryte fragmenty prawdziwego, średniowiecznego zamku krzyżackiego będą perełką co najmniej na skalę regionalną.Komentarze do artykułu

Artur Urbański

Chciałbym dowiedzieć się, czy podczas prac wykopaliskowych poświadczono sytuowanie zamku na domniemanym grodzisku pruskich Galindów ?

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Kolejna partia nierobow.
  Autor: Stefan
  2018-10-19 17:42:47
 • Łomiak, Malewicz, Szydlik... pojedynek o stołek wójta bez Wierzuka
  Dziwi mnie, iż pani Szydlik z jej poziomem myślenia ma czelność jeszcze ubiegać się o reelekcję na stanowisku wójta. Totalna indolencja umysłowa i takich samych urzędników sobie dobiera. Urzędniczy darwinizm widniejący w dokumentacji Urzędu Gminy będzie prostował jej następca.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2018-10-19 14:14:37
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  "Do Wagi". Ja się nie pytam o sprawy osobiste, chociaż - powtarzam - chętnie bym się dowiedział, co przywiodło Panią do Szczytna. Ja się pytam o wykształcenie, jego profil, czy to grzech? JESTEM WYBORCĄ I WAHAM SIĘ MIĘDZY MOS-em a KINDERLANDEM.
  Autor: Waga
  2018-10-19 12:18:57
 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Przestaną brzdąkać w końcu.
  Autor: fircyk
  2018-10-19 10:53:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Zakład wiele wnosi do lokalnej społeczności, jego powstanie to bez wątpienia duży krok naprzód :)
  Autor: złoto
  2018-10-19 09:08:23
 • Szach, mat, pat w Rozogach
  Z całym szacunkiem dla kolegi Darka to rozumiem że Wójt Gminy Rozogi nie jest mieszkańcem naszego powiatu ? (nie m to jak media) 16II Kudrzycki, Zbigniew POL 0 1800 20II Karabela, Dariusz
  Autor: aleia
  2018-10-18 22:41:39
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Pani Lenard startuje w wyborach, ale nie musi ci wyjawiać osobistych spraw, które nią kierowały, osiedlając się w tym mieście-bez perspektyw. To nie twój pierwszy post o takim charakterze i jeżeli się popiera kierującego MOS, to o czymś, to świadczy.
  Autor: Do Wagi
  2018-10-18 15:59:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Żeby dobrze zarządzać zespołem nie trzeba być doktorem. Kobieta w życiu już coś osiągnęła i widać, że się do tego nadaje. Jak patrzę jacy to wykształceni managerowie się pchają do koryta to ręce opadają. Który z nich wie cokolwiek o prowadzeniu firmy? Który sam utrzymał się na swoim? Wyścig szczurów.
  Autor: Wykształcony.
  2018-10-18 14:58:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  A jakie wykształcenie ma Pani Lenard? Poza tym, że stworzyła przedszkole? Mąż studiował w Gdańsku, a Pani? Mąż dostał pracę w Szczytnie. Jestem ciekaw gdzie. Matka dwojga dzieci, a mąż jakby w tle. Chętnie bym się dowiedział, jakie wiatry i z jakiego powodu przywiały Panią do Szczytna. Bo informacji konkretnych Pani nie podaje.
  Autor: Waga
  2018-10-18 13:58:57
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Szanowna Pani Burmistrz, mieszkam w Szczytnie od czterdziestu lat i jestem cząstką tego organizmu. Jeżdżę po Polsce, obserwuję i porównuję, muszę powiedzieć, że na ogół wyglądamy jako miasto blado. W zmaganiach o miejsca pracy, o inwestycje w tym zakresie słabiutko i brak perspektyw, tzw. InnoPolice również nie przyniosą miejsc pracy, a w każdym razie nic znaczącego. Remontowane ulice, trudno, żeby nic nie naprawiać. Najbardziej dziwię się Państwa lekceważeniu stanu bezpieczeństwa na ul. Ignacego Paderewskiego. Wiem, że była interpelacja jednego z radnych, odpowiedź była tak kuriozalna i nie rzeczowa, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z nieudolności, czy płakać z bo lekceważycie droga władzo uwagi społeczeństwa dotyczące bezpieczeństwa. Ja dzisiaj mam tę przewagę nad Panią, że nie zagłosuję na Panią, bo miasto zaczyna się zwijać, bo w mieście nie ma perspektyw rozwoju. A na koniec ileż to mieszkań komunalnych wybudowała Pani? A czemu nie widać Pani współpracy w temacie mieszkanie plus, czyżby gierki polityczne były ważniejsze, a może deweloperzy i ich drogie mieszkania? Mam nadzieję, że dostanie Pani czerwoną kartkę od mieszkańców, czego szanownej Pani życzę.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-18 00:59:13