Piątek, 17 Sierpień, Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Szczytnie ruszyły zajęcia capoeira

W Miejskim Domu Kultury odbyło się seminarium capoeira - brazylijskiej sztuki walki, zapoczątkowujące regularne zajęcia i powstanie stałej grupy capoeira w Szczytnie.Dwudniowe warsztaty poprowadził instruktor Ferro z Grupo Capoeira Brasil z Kwidzyna, który jest również koordynatorem nowej, powstającej sekcji w Szczytnie. Na seminarium uczestnicy mogli poznać tę nietypową i niezwykle emocjonującą sztukę walki, w której zawierają się elementy akrobatyczne, samoobrony, a nawet taneczne. Z pewnością najbardziej widowiskowy był pokaz capoeiry w wykonaniu przybyłych gości z Grupo Capoeira Brasil. Następnie po krótkim wykładzie z historii i filozofii capoeira, odbyły się warsztaty. Każdy poznał podstawowy krok tzw. ginga (czyt. żinga) oraz uniki, przejścia i kopnięcia. Były również osobno zajęcia muzyczne, na których każdy mógł spróbować gry na instrumentach, nieodzownych w grze capoeira, takich jak berimbau, atabaque, czy pandeiro oraz nauczyć się kilku piosenek w języku portugalskim. Dodatkowo, w ramach warsztatów, odbyły się zajęcia z maculele - walki z kijami. Prowadzący seminarium Ferro był pod wrażeniem frekwencji, mimo deszczowej pogody, a przede wszystkim tego, jak szybko uczestnicy uczą się kolejnych elementów capoeira. Jak sam podkreślał, widzi duży potencjał w mieszkańcach Szczytna.

Od 4 września w każdy poniedziałek i czwartek od 18:00 do 20:00 w Miejskim Domu Kultury będą odbywać się zajęcia capoeira dla początkujących, prowadzone przez Aluno Indiano - Adama Gełdona ze Szczytna oraz Aluno Mortal - Janusza Szwarca z Olsztyna.

Capoeira w Szczytnie jest jedną z inicjatyw projektu Laboratorium Kultury, w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, a koordynowane przez Miasto Szczytno i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.

agKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
  Autor: MC
  2018-08-16 17:37:17
 • Od robotnika do kierownika...
  Swoją karierę w Ikei we Wielbarku zacząłem już 7 lat temu. Nie traktowałem początkowo tej pracy jako coś z czym bym wiązał moją przyszłość na tyle lat, ale faktycznie, stopniowo zdobywałem doświadczenie, wiedzę, umiejętności i awansowałem, obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk i bardzo sobie cenię pracę tu. Bardzo pozytywne wrażenia, tym bardziej patrząc na te 7 lat, które już tu pracuję
  Autor: Krzysztof
  2018-08-16 12:47:29
 • Ronda jeszcze nie ma, a już... denerwuje
  szkoda ze temu cfaniakow"i w sutannie nie zabrali, nie zdziwie sie dy za nasze pieniądze jeszcze wokół koscioł alejki i chodniki miasto zrobi.
  Autor: Marcin
  2018-08-16 12:40:29
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  skoro ktoś chce zadać te pytania, niech je zada oficjalnie w twarz wójtowi.
  Autor: macx
  2018-08-16 12:29:44
 • Protest... sąd w Szczytnie
  na zdjęciu odliczając dzieci to max 30 osób!!
  Autor: marta
  2018-08-16 11:52:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Wielbark bez wątpienia dużo zyskuje dzięki zlokalizowanemu tu zakładowi Ikea. Jest to miejsce pracy dla ogromnej liczby naszych mieszkańców i nie tylko.
  Autor: Tadeusz
  2018-08-16 10:56:32
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Z pewnością ul. Wielbarska to o wiele lepsza lokalizacja, co widać po ilości przejeżdżających pojazdów. Również ze względu na bliskość obwodnicy, która łączy drogę do Warszawy i na lotnisko i drogę do Ostrołęki. Pewnie dlatego lokalizację tam wybrała Biedronka. Teraz to się robi prawie nowe centrum, widać tam mnóstwo ludzi. Lemańska jest zaś za daleko, żeby lokalizacja była atrakcyjna też dla mieszkańców miasta.
  Autor: Szczytnianin
  2018-08-16 09:54:32
 • Złośliwy los i guz... Tomek potrzebuje pomocy

  Autor: AnaGuerrero
  2018-08-16 09:38:55
 • Romany i Dębówko połączy droga
  Dobrze że pamiętają o innych drogach w okolicy gdzie 2 samochody nie mogę się minąć , rownarke jak puszczą raz na pół roku to potem nie idzie przejechać bo powyciaga wszystkie kamienie i porobi skarpy ;)
  Autor: Anonim
  2018-08-16 00:20:10
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Najlepiej wszystkich wyrzucić - zostawić tylko Dyrektora i pupili - a mieszkaniec niech sam się ogarnie. Ręce opadają jak się czyta takie komentarze - dziewczyno rozumiem że TY jakbyś mogła to bez miodu byś ogarnęła - ale może sama weź się za robotę a nie ublizasz koleżankom z pracy . Larwe karalucha może sama przynioslas z jakiegoś starego kościoła. ...... a może z miejscowego?
  Autor: Do Niezależnie
  2018-08-15 23:25:10