Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Szczytnie ruszyły zajęcia capoeira

W Miejskim Domu Kultury odbyło się seminarium capoeira - brazylijskiej sztuki walki, zapoczątkowujące regularne zajęcia i powstanie stałej grupy capoeira w Szczytnie.Dwudniowe warsztaty poprowadził instruktor Ferro z Grupo Capoeira Brasil z Kwidzyna, który jest również koordynatorem nowej, powstającej sekcji w Szczytnie. Na seminarium uczestnicy mogli poznać tę nietypową i niezwykle emocjonującą sztukę walki, w której zawierają się elementy akrobatyczne, samoobrony, a nawet taneczne. Z pewnością najbardziej widowiskowy był pokaz capoeiry w wykonaniu przybyłych gości z Grupo Capoeira Brasil. Następnie po krótkim wykładzie z historii i filozofii capoeira, odbyły się warsztaty. Każdy poznał podstawowy krok tzw. ginga (czyt. żinga) oraz uniki, przejścia i kopnięcia. Były również osobno zajęcia muzyczne, na których każdy mógł spróbować gry na instrumentach, nieodzownych w grze capoeira, takich jak berimbau, atabaque, czy pandeiro oraz nauczyć się kilku piosenek w języku portugalskim. Dodatkowo, w ramach warsztatów, odbyły się zajęcia z maculele - walki z kijami. Prowadzący seminarium Ferro był pod wrażeniem frekwencji, mimo deszczowej pogody, a przede wszystkim tego, jak szybko uczestnicy uczą się kolejnych elementów capoeira. Jak sam podkreślał, widzi duży potencjał w mieszkańcach Szczytna.

Od 4 września w każdy poniedziałek i czwartek od 18:00 do 20:00 w Miejskim Domu Kultury będą odbywać się zajęcia capoeira dla początkujących, prowadzone przez Aluno Indiano - Adama Gełdona ze Szczytna oraz Aluno Mortal - Janusza Szwarca z Olsztyna.

Capoeira w Szczytnie jest jedną z inicjatyw projektu Laboratorium Kultury, w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, a koordynowane przez Miasto Szczytno i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.

agKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
  Autor: Ksawery
  2018-04-24 12:59:10
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
  Autor: Wiem
  2018-04-24 12:35:10
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
  Autor: Obserwator
  2018-04-23 19:44:17
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
  Autor: Helena Modrejewska
  2018-04-23 19:28:43
 • Szczytno – miasto bez szans?
  jaki burmistrz takie miasto
  Autor: danuta
  2018-04-23 15:20:02
 • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
  Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
  Autor: Szymon Si
  2018-04-23 10:33:08
 • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
  Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
  Autor: Ja
  2018-04-22 22:39:49
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38