Poniedziałek, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

W Szczytnie ruszyły zajęcia capoeira

W Miejskim Domu Kultury odbyło się seminarium capoeira - brazylijskiej sztuki walki, zapoczątkowujące regularne zajęcia i powstanie stałej grupy capoeira w Szczytnie.


Dwudniowe warsztaty poprowadził instruktor Ferro z Grupo Capoeira Brasil z Kwidzyna, który jest również koordynatorem nowej, powstającej sekcji w Szczytnie. Na seminarium uczestnicy mogli poznać tę nietypową i niezwykle emocjonującą sztukę walki, w której zawierają się elementy akrobatyczne, samoobrony, a nawet taneczne. Z pewnością najbardziej widowiskowy był pokaz capoeiry w wykonaniu przybyłych gości z Grupo Capoeira Brasil. Następnie po krótkim wykładzie z historii i filozofii capoeira, odbyły się warsztaty. Każdy poznał podstawowy krok tzw. ginga (czyt. żinga) oraz uniki, przejścia i kopnięcia. Były również osobno zajęcia muzyczne, na których każdy mógł spróbować gry na instrumentach, nieodzownych w grze capoeira, takich jak berimbau, atabaque, czy pandeiro oraz nauczyć się kilku piosenek w języku portugalskim. Dodatkowo, w ramach warsztatów, odbyły się zajęcia z maculele - walki z kijami. Prowadzący seminarium Ferro był pod wrażeniem frekwencji, mimo deszczowej pogody, a przede wszystkim tego, jak szybko uczestnicy uczą się kolejnych elementów capoeira. Jak sam podkreślał, widzi duży potencjał w mieszkańcach Szczytna.

Od 4 września w każdy poniedziałek i czwartek od 18:00 do 20:00 w Miejskim Domu Kultury będą odbywać się zajęcia capoeira dla początkujących, prowadzone przez Aluno Indiano - Adama Gełdona ze Szczytna oraz Aluno Mortal - Janusza Szwarca z Olsztyna.

Capoeira w Szczytnie jest jedną z inicjatyw projektu Laboratorium Kultury, w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, a koordynowane przez Miasto Szczytno i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.

agGaleria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  Też sądzę, że gdyby miasto wybudowało basen ogólnodostępny dla wszystkich to szybko by im się to zwróciło. W małym mieście jakim jest Chorzele jest fantastyczna pływalnia, ciągle są tam ludzie, tam właśnie jeździliśmy w wakacje, żeby dziecko mogło się wykąpać, bo pogoda wakacyjna już 2gi rok nas nie rozpieszcza. Do tego cena za wejście to grosze - liczone za 2 godziny zegarowe, nie za 35 minut jak na basenie wspol.....
  Autor: Pani Ania
  2017-10-21 13:35:00
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  dół już jest po starym kinie Jurand - wystarczy tylko wody dolać i przykryć plandeką
  Autor: joker
  2017-10-21 07:58:08
 • Skandal! WSPol chce częściowo zamknąć basen dla mieszkańców
  Szkoda dzieciaków, ale może trzeba jakoś dojść tymczasowo do porozumienia, a miasto niech buduje swoją pływalnię.miasto
  Autor: Gabi
  2017-10-20 21:06:50
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  Dlaczego cały czas mieszkańcy Szczytna mają być uzależnieni od WSPol. Dużo mniejsze Chorzele mają piękny basen ze zjeżdżalniami i bajerami, czy mieszkańcy miasta nie mogą mieć podobnego? Kasa na takie obiekty jest i czeka, tylko trzeba trochę zaangażowania naszych władz.
  Autor: Edek
  2017-10-20 13:22:26
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  Też uważam, że dużym plusem dla miasta byłoby wybudowanie basenu, gdzie nie trzeba stać w kolejce do toru pływackiego. Może taki basen trochę bardziej rekreacyjny? W Dobrym Mieście jest fajny basen, taki miejski, ale jest i mała zjeżdżalnia. W deszczowe lato turyści też by pewnie korzystali.
  Autor: mk
  2017-10-20 12:12:33
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  Nas również pozbawiono możliwości korzystania z DARMOWYCH wejść na basen. Skandal!
  Autor: Student
  2017-10-20 12:11:12
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  Może warto pomyśleć o budowie miejskiego basenu albo załatwić to razem z ośrodkiem sportowym na Śląskiej.
  Autor: R. Nowicki
  2017-10-20 11:34:30
 • Burmistrz kontra rektor, a w tle basen
  CZas na basen miejski pani Danuto G.
  Autor: macx
  2017-10-19 13:43:47
 • Ojciec i syn z zarzutem śmiertelnego pobicia
  o jest ROLNIK SZUKA ŻONY:D
  Autor: animonek
  2017-10-17 11:35:54
 • „Odpływają” chętni na mieszkania
  Mieszkanie 3.100 za m2 Ale jakie kredytowe odsetki. 100%
  Autor: Xxx
  2017-10-16 21:52:38