Piątek, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Szczytnie ruszyły zajęcia capoeira

W Miejskim Domu Kultury odbyło się seminarium capoeira - brazylijskiej sztuki walki, zapoczątkowujące regularne zajęcia i powstanie stałej grupy capoeira w Szczytnie.Dwudniowe warsztaty poprowadził instruktor Ferro z Grupo Capoeira Brasil z Kwidzyna, który jest również koordynatorem nowej, powstającej sekcji w Szczytnie. Na seminarium uczestnicy mogli poznać tę nietypową i niezwykle emocjonującą sztukę walki, w której zawierają się elementy akrobatyczne, samoobrony, a nawet taneczne. Z pewnością najbardziej widowiskowy był pokaz capoeiry w wykonaniu przybyłych gości z Grupo Capoeira Brasil. Następnie po krótkim wykładzie z historii i filozofii capoeira, odbyły się warsztaty. Każdy poznał podstawowy krok tzw. ginga (czyt. żinga) oraz uniki, przejścia i kopnięcia. Były również osobno zajęcia muzyczne, na których każdy mógł spróbować gry na instrumentach, nieodzownych w grze capoeira, takich jak berimbau, atabaque, czy pandeiro oraz nauczyć się kilku piosenek w języku portugalskim. Dodatkowo, w ramach warsztatów, odbyły się zajęcia z maculele - walki z kijami. Prowadzący seminarium Ferro był pod wrażeniem frekwencji, mimo deszczowej pogody, a przede wszystkim tego, jak szybko uczestnicy uczą się kolejnych elementów capoeira. Jak sam podkreślał, widzi duży potencjał w mieszkańcach Szczytna.

Od 4 września w każdy poniedziałek i czwartek od 18:00 do 20:00 w Miejskim Domu Kultury będą odbywać się zajęcia capoeira dla początkujących, prowadzone przez Aluno Indiano - Adama Gełdona ze Szczytna oraz Aluno Mortal - Janusza Szwarca z Olsztyna.

Capoeira w Szczytnie jest jedną z inicjatyw projektu Laboratorium Kultury, w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, a koordynowane przez Miasto Szczytno i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.

agGaleria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Dostawczy fiat potrącił 79-letnią kobietę na ulicy Piłsudskiego
  Prawdą jest że ta Pani przechodziła w miejscu niedozwolonym, ale prawdą jest również że jest tam bardzo słabe oświetlenie.
  Autor: Kierowca
  2018-01-19 12:24:56
 • Radni rżną własną gminę?
  A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?
  Autor: Izabala
  2018-01-18 16:57:17
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49