Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

W Świętajnie ruszyła kampania „Białej Wstążki”


W Międzynarodową Kampanię „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” włączyli się mieszkańcy Gminy Świętajno. Wczoraj na zaproszenie wójt Alicji Kołakowskiej w części inaugurującej kampanię uczestniczył mł. insp. Tomasz Bzymek Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie. Po oficjalnych wystąpieniach policjanci spotkali się z beneficjentami Gminnego Ośrodka Pomocy aby omówić odpowiedzialność karną za dopuszczenie się przestępstw o charakterze przemocowym.Międzynarodowa Kampania „Biała Wstążka” odbywająca się w ramach działań „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” odbywa się nieprzerwanie od 1991 roku w terminie od 25 listopada do 10 grudnia.

 

Początek kampanii to przypadający na 25 listopada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – upamiętniający zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal w 1960 roku w Republice Dominikany.

 

Natomiast 6 grudnia to dzień upamiętniający wydarzenia z 1989 roku, kiedy to w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet i ranił 13 bo, jak tłumaczył, nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni.

 

 

Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę, znak niewinności i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.

 

Dzień zamykający kampanię, czyli 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który jest symbolem podkreślającym że przemoc wobec kobiet jest jednocześnie łamaniem podstawowych praw ludzi.

 

Akcja „Biała Wstążka” ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie kwestii przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

 

Jednocześnie celem kampanii jest zjednoczenie lokalnych struktur we wspólnej pracy na rzecz aktywnego sprzeciwu wobec przemocy oraz budowaniu powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami po to aby powstrzymać przemoc wobec kobiet.

 

Wczoraj z inicjatywy dr Alicji Kołakowskiej, wójt Gminy Świętajno oraz Ewy Gronowskiej, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie inaugurujące aktywny udział mieszkańców Gminy Świętajno w kampanii.


 

 

Na wstępnie każdy z uczestników spotkania został udekorowany symbolem Kampanii czyli Białą Wstążką.

Ten symbol otworzył dyskusję na temat wspólnej pracy instytucji oraz podmiotów związanych z samorządem, oświatą i służbą zdrowia zmierzającej do eliminowania zjawiska przemocy.

 

Edukowanie najmłodszego już pokolenia w tym zakresie jest rzeczą niezwykle ważną.

Dlatego też w spotkaniu uczestniczyli laureaci konkursu plastycznego pod nazwą „Przeciw przemocy w rodzinie w Gminie Świętajno” zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Świętajnie.

 

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie.

O konkursie pisaliśmy 05.06.2018r.

 

W trakcie wczorajszej inicjatywy osoby zainteresowane otrzymały materiały edukacyjne z obszaru przeciwdziałania przemocy, po to aby treści zawarte w nich propagować jak najszerzej.

 

Po oficjalnej części spotkania policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie kom. Paweł Przybyłek zastępca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, mł. asp. Artur Osowiecki policjant dzielnicowy oraz podkom. Ewa Szczepanek spotkali się z beneficjentami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej po to aby omówić odpowiedzialność karną wynikającą z dopuszczenie się przestępstw o charakterze przemocowym.

 

KPP Szczytno/ipKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46