Środa, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

W Spychowie zabrzmiały myśliwskie rogi (zdjęcia)

W tym roku udział wzięło 57 solistów zgrupowanych w 16 zespołach. Pierwszego dnia trwały przesłuchania solistów. Tym samym w klasie dziecięcej do lat 12 (klasa D) zwyciężył Wojciech Niezgódka, w klasie początkującej C najlepsza okazała się Aleksandra Modrzejewska, a w klasie zaawansowanej B- Natan Wojtyła.Od 11do 12 sierpnia w Spychowie można było usłyszeć po raz kolejny zmagania sygnalistów myśliwskich z całego kraju. Był to już 13. Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego, którego organizatorami są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictwo Spychowo oraz Spychowskie Bractwo Strzeleckie.

 

W tym roku udział wzięło 57 solistów zgrupowanych w 16 zespołach. Pierwszego dnia trwały przesłuchania solistów. Tym samym w klasie dziecięcej do lat 12 (klasa D) zwyciężył Wojciech Niezgódka, w klasie początkującej C najlepsza okazała się Aleksandra Modrzejewska, a w klasie zaawansowanej B- Natan Wojtyła. W najwyższej klasie mistrzowskiej A, I miejsce uzyskała Magdalena Czerwonka. Drugiego dnia konkursu, swoje umiejętności przedstawiały zespoły. Wyniki zespołów były następujące: w klasie D- Zespół Trębaczy reprezentujący Rodzinę Wituckich; w klasie dla początkujących (klasa C) zwyciężył Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Drygały, a w klasie B dla zaawansowanych Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Iława. W klasie mistrzowskiej na rogi jednolite (klasa A) I miejsce zajął Zespół Hejnalistów Myśliwskich z N-ctwa Pisz Sylwanowe Echo, a w klasie mistrzowskiej na rogi mieszane (klasa G) i w klasie muzyki myśliwskiej MB- Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon SGGW Warszawa.

Dla widzów organizatorzy przygotowali ponadto dodatkowe atrakcje. Odbyły się regaty dłubanek- jednopiennych łodzi wykonanych tuż przed konkursem, podczas „Święta Mazurskiej Dłubanki”, czy otwarcie wystawy obrazów powstałych podczas tegorocznego pleneru malarskiego w Nadleśnictwie Spychowo pn. „Las- droga do wolności” w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Można było również zwiedzić stoisko edukacyjne Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”, na którym promowano m.in. projekt rozwojowy Lasów Państwowych, dotyczący zdrowej żywności pochodzącej z lasu. Swoje stoisko miała również grupa ratownicza Autrimpus, pokazująca zasady udzielania pierwszej pomocy.

Tradycyjnie podczas konkursu, na scenie amfiteatru odbyła się również aukcja obrazów poplenerowych. Ciekawostką tegorocznego konkursu był wykład w ośrodku edukacyjnym na temat historii zegarów wieżowych w Europie oraz uroczyste uruchomienie odrestaurowanego, zabytkowego zegara na wieży kościoła w Spychowie. Odnowienie zegara udało się dzięki społecznej kampanii i zbiórce funduszy prowadzonej przez miejscowego księdza proboszcza oraz pracowników Nadleśnictwa Spychowo. Konkurs zaszczycili swoją obecnością: poseł Urszula Pasławska, poseł Jerzy Antoni Gosiewski, senator Bogusława Orzechowska, senator Jerzy Wcisła oraz Piotr Czyżyk- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Tym samym zakończył się kolejny, jeden z największych konkursów sygnalistów myśliwskich w Polsce. Oby równie dobre nastroje i pogoda jak w tym roku, dopisały uczestnikom w przyszłorocznej edycji.

 

Tekst Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo

Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30