Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Urząd odarł radnych z tajemnicy


Tajemnica korespondencji to rzecz święta. - Ale nie dla urzędników Urzędu Miejskiego w Szczytnie – denerwuje się Teresa Moczydłowska, miejska radna. List, który był zaadresowany imiennie na nią został otwarty. A dopiero potem jej wręczony.Sprawa dotyczy czworga radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na adres Urzędu Miejskiego w Szczytnie zostały wysłane cztery listy z siedziby centrali PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie.

 

- Ale korespondencja nie była zaadresowany do Urzędu Miejskiego w Szczytnie, a na konkretną osobę z imienia i nazwiska – mówi Teresa Moczydłowska. - I proszę sobie wyobrazić nasze zdziwienie, gdy przed sesją otrzymujemy otwarte listy. Dla mnie jest to nie do pomyślenia. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, aby otworzyć list, który jest zaadresowany na przykład imiennie do Krzysztofa Mańkowskiego. Nawet wówczas, gdy nie jest wysłany na jego domowy adres.

 

Radni, których sprawa dotyczy zwrócili się z pismem do burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego o wyjaśnienia.

 

- Chcemy wiedzieć, kto, na czyje polecenie oraz z jakiego powodu naruszył tajemnicę naszej korespondencji – mówi Anna Rybińska, miejska radna, do której również wysłano taki list. I również otrzymała go już otwarty.

 

Krzysztof Mańkowski tłumaczył „Tygodnikowi Szczytno”, że takie są wewnętrzne procedury i regulaminy Urzędu Miejskiego w Szczytnie.

 


- Każde pismo adresowane na urząd miejski musi zostać zadekretowane, przechodzi przez biuro obsługi interesanta, sekretariat, a żeby je zadekretować do konkretnej osoby trzeba je otworzyć – mówi. - Konsultowaliśmy sprawę z naszym prawnikiem i w jego opinii każda korespondencja kierowana na adres 12-100 Szczytno, ul. Sienkiewicza 1, gdzie mieści się Urząd Miejski w Szczytnie ma charakter służbowy. I nie powinno mieć tu znaczenia to, że radni nie są formalnie pracownikami urzędu.

 

Z takim tłumaczeniem nie zgadzają się radni, których sprawa dotyczy. Oni również konsultowali się z prawnikiem, który powiedział wprost, że imienna korespondencja jest chroniona prawem. - Na razie jeszcze nie wiemy, co z tym dalej zrobimy – mówi Teresa Moczydłowska. - Dla nas w tej chwili najważniejsze jest to, aby takie rzeczy się nie powtarzały, bo każdy z nas ma prawo do tajemnicy korespondencji.

 

A jakie tajemnice znajdowały się w otwartych, przez miejskich urzędników listach? - Właściwie nie powinno to mieć znaczenia – uśmiecha się pani Teresa. - Ale oczywiście mogę powiedzieć. Jako radni PiS otrzymaliśmy listy od pana Jarosława Kaczyńskiego z podziękowaniem za kampanię wyborczą i z życzeniami sukcesów w pracy samorządowej. Listy były podpisane odręcznie przez pana Jarosława, był to naprawdę miły gest.

 Komentarze do artykułu

Szanowny Szczytnianinie! Radni nie są w urzędzie, ani na urzędzie. Pełnią służbę społeczną, która musi im gwarantować zaufanie wyborców, bo w ich imieniu pełnią tę służbę. Jak będę chciał napisać do urzędnika, nad którym jest burmistrz, a nad nim Rada Miejska - to sobie do urzędnika napiszę. Ale jak piszę do radnego, jako wyborca, to oczekuję że tylko on się z tym zapozna. Radny jest - owszem - osobą publiczną - ale to nie oznacza, że będzie jego korespondencja otwierana, bo on ma inną misję. Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej - są również osobami publicznymi - i co - ktoś im otwiera w Biurze Interesanta pocztę? Chyba tobie się coś myli. Ja to bym chciał, aby radni - jako osoby publiczne - zachowywali się przyzwoicie w miejscach publicznych i przede wszystkim na pierwszym posiedzeniu rady nie dawali sobie podwyżek diet. A jeśli wyborcy mają do radnych pisywać na inne adresy (adres prywatny, biuro partii, komitetu itp) - to dlaczego w lokalnych gazetach i na portali miejskim tych adresów nie ma? Jak Ci Pan Minister Sprawiedliwości zajrzy do koperty - to dopiero będziesz miał się z pyszna!

szczytnianin

Wielce wykształcony Panie Krajanie, co Ty z bzdury wypisujesz, wynika z Twojego wpisu że masz wielkie problemy odróżnić osoby prywatne od osób publicznych! Jeszcze raz zaznaczam iż radni w urzędzie są osobami publicznymi, tylko trzeba to zrozumieć. Jak widać, dla ludzi związanych z PiS-m jest to za trudne do zrozumienia!!! Do radnych, Zorro ma rację, nic na siłę, jak nie umiecie być osobami publicznymi, zrezygnować.

Krajan

Do Szczytnianina: to niech ci twoje dzieci otwierają listy adresowane do ciebie imiennie! Jak rodzina to rodzina - ten sam adres, a nawet nazwisko. Wtedy może dowiedzą się jakie jest twoje zadłużenie, albo że coś nabroiłeś, albo pokłóciłeś się z daleką rodziną o spadek. Fajnie by ci było, a zonie również? Są rzeczy, których się nie robi, ale urząd jaki jest - każdy widzi. Wszystko wykształcone na WSP

szczytnianin

Jeżeli listy były zaadresowane na Urząd Miasta, to upoważniony pracownik urzędu miał prawo je otworzyć i niech ta niedouczona radna nie wygaduje głupot gdyż w urzędzie nie jest osobą prywatną tylko publiczną. ale jak zwykle pis-owcą nigdy nic się nie podoba jeśli to nie jest ich!!!

Zorro

Jeżeli chciałaś i jesteś osobą publiczną więc nie masz życia prywatnego,to proste a jak się nie podoba nic na siłę.

Mucha

Jak tak to niech adresuja na prywatne adresy Radnych Na Urząd to urząd otworzyć moze.. radny osoba publiczna nie prywatna

Waga

No, to ciekawe! Imiennie adresowana korespondencja może być otwierana tylko przez adresata. Radni to nie urzędnicy. Radni mogą w korespondencji od wyborców otrzymywać dane tzw. wrażliwe dotyczące tychże wyborców, do których nie ma prawa żaden urzędnik - chyba że ma jakieś specjalne uprawnienia. Kontrola korespondencji to urok minionych czasów. Komuś się coś pomyliło.

Przeczytajcie ze zrozumieniem !!!

https://www.goldenline.pl/grupy/Pozostale/prawo-administracyjne-i-samorzad-terytorialny/czy-urzednik-moze-rozciac-koperte-z-listem-do-radnego,3268603/

Panie Burmistrzu w tym przypadku nie trzeba było dekretować do konkretnej osoby, bo listy były zaadresowane imiennie. Daliście ciała i trzeba się przyznać do błędu a nie latać po prawnikach.

Napisz


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56