Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ulica Gnojna, Miłosna, a dziś Wybojowa


Przez mieszkańców Koloni (gmina Świętajno) przez lata droga do tartaku nazywana była ulicą Gnojną, a potem Miłosną. - Dziś tu raczej pasuje Wybojowa – mówi Tadeusz Dąbrowski z Kolonii. - Poprzedni wójt kładąc kanalizację pociął asfalt i zostawił doły. Obecna wójt też jakoś nie może się z tym uporać. A my grzęźniemy w błocie – żalą się mieszkańcy.Ulicy Gnojnej (żadnej innej też) w Koloni formalnie nie ma, ale znają ją niemal wszyscy mieszkańcy gminy Świętajno. Skąd ta nazwa?

- Panie, a kto to dziś pamięta – mówi Józef Więcek z Kolonii. - Z tego co ja wiem, to powodów było kilka, że tak tę uliczkę naszą nazwano. Najpierw wszyscy wszystko wyrzucali na tę ulicę, potem dochodziło nawet do „wojen nocnikowych” pomiędzy niektórymi z mieszkańców. Kłócili się, oblewali sikami, wyzwiskami obrzucali. Tak słyszałem, ale czy to prawda?

 

Wójt „zwinął” asfalt na czas kanalizacji...

Gdy fekalia zastąpił asfalt ulicę przechrzczono na Miłosną.

- Zdecydowanie jest to ładniejsza nazwa – mówi pan Józef. - A to młodzież umawiała się tu na schadzki, a to zakochani chodzili trzymając się za ręce, a i w innych hm... okolicznościach zdarzyło się przyłapać tu jakieś parki. Więc była Miłosna.

- Ale dziś ani Gnojna, ani Miłosna tu nie pasuje – mówi Tadeusz Dąbkowski, mieszkaniec tej ulicy. - Raczej Wybojowa, Kurzowa lub Błotna – mówi zdenerwowany. - A to zasługa naszego byłego wójta i obecnej wójt. Pierwszy Pabich obiecał kanalizację. Zrobił. Ale przy okazji poorał piękny asfalt, który na tej drodze był. Potem już go nie naprawił. Mimo że wiele razy obiecywał. Później obiecywała Kołakowska i też na tych obietnicach pewnie skończy.


 

Obiecał, że „rozwinie” po robocie

Mieszkańcy ulicy Gnojnej, których jest grubo ponad 30, od lat domagają się przywrócenia asfaltu na drodze.

- Od budowy kanalizacji minęło 5 może już nawet 6 lat a doły, błoto, kurz zostały – mówi poirytowana Grażyna Skrajna. - Naprawdę nie da się tu teraz żyć. Gdy jest sucho, kurzy się, że okna nie można otworzyć, gdy mokro, to grzęźniemy w błocie, a woda spływa nawet na nasze podwórka. A jakby tego było mało, to na drodze wciąż są ogromne doły. W każdym cywilizowanym kraju ktoś, kto coś zniszczy, a zniszczono nam asfalt, zmuszony byłby do naprawy szkody. A u nas? Nic. Byłego wójta już nie ma. A kolejni tylko obiecują. I to najczęściej przed wyborami.

 

Radni nie pomagają?

Mieszkańcy Kolonii mają też pretensje do swoich radnych.

- Mamy ich aż trzech – mówi Tadeusz Dąbkowski. - Ale tak naprawdę to sprawy wsi mają głęboko w poważaniu. Biorą te swoje diety i siedzą cicho. Czy tak to powinno wyglądać? Wybory są blisko. Mam nadzieję, że tym razem mieszkańcy Kolonii nie dadzą się omamić jedynie obietnicom.Komentarze do artykułu

Imper33

Dlaczego (GNOJNA) ? już wam tłumacze. Z tylu mieszkań były wcześniej tak zwane gnojniki takie zbiorniki betonowe do odpadów niewiem czy dalej jeszcze są, ale raczej wątpię w tych czasach. A wiec sprawa rozwiązana. A propo gnojnej wójt gminy zamiast obiecywać powinien dotrzymać obietnicy i położyć ten asfalt. To na tyle.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08
 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27