Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków


Ruszyła rewolucja w PIT. Właściwie można zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego. System KAS zrobi to za nas. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 r. O szczegółach zmian rozmawiamy z Marleną Sumin, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Szczytnie.

 Zmiany, które wprowadziła od 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa to prawdziwa rewolucja. Z informacji, które przedstawiła KAS wynika, że podatnik właściwie nic nie musi robić, aby dokonać rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym.

 

Rzeczywiście, zmiany są rewolucyjne. Również dla nas, jako urzędników. Myślę, że możemy powoli zapomnieć o długich kolejkach przy składaniu PIT-ów. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła specjalny system elektroniczny, który przygotowuje deklaracje podatkowe za podatników. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z żadnych ulg rzeczywiście nie muszą nic robić. Ich PIT przygotowany jest już przez system KAS. I nawet jeśli go nie zatwierdzą zostanie on uznany, jako dostarczony do urzędu skarbowego. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 rok.

 

I nie ma znaczenia czy rozliczamy się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem?

 

Nie ma, ale jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem, czy skorzystać z którejś przysługujących nam ulg to musimy jednak zalogować się na podatki gov.pl, gdzie jest nasze przegotowane przez KAS zeznanie. Trzeba się tam uwierzytelnić czyli podać PESEL, albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za ubiegły rok, czy kwotę przychodu z informacji od pracodawcy (np. PIT 11) za rok 2018 lub użyć profilu zaufanego. To forma uwierzytelnienia. Potem system każdego podatnika poprowadzi krok po kroku. Można zaznaczyć z jakiej ulgi chcemy skorzystać, połączyć zeznanie ze współmałżonkiem, czy wpisać informację, na jaką organizację pożytku publicznego ma być przeznaczony nasz 1 procent. System jest bardzo intuicyjny, myślę że nikt nie powinien mieć kłopotu z jego obsługą.

 

 

 

A jeśli takie kłopoty się pojawią?

 

To można zawsze przyjść do nas. Na pewno nasi pracownicy pomogą każdemu podatnikowi. Przypomnę tylko, że mimo tej rewolucyjnej zmiany w tym roku nadal przyjmujemy też tradycyjne papierowe deklaracje.

 

 

 

Mimo że wszystko jest w systemie?

 

 

Tak, bo podatnicy muszą mieć czas, aby do tej nowości przywyknąć. Naprawdę zachęcam każdego, aby wszedł na podatki.gov.pl, zobaczył, jak wygląda aplikacja i się z nią oswoił oraz sprawdził swoje zeznanie. Jeśli deklarację zaakceptujemy będzie to jednoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

 

 

A jeśli wejdziemy na podatki.gov.pl i tylko przejrzymy deklarację, ale jej nie zatwierdzimy, to…

 

 

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.


 

 

Bywa, że podatnicy mają kilka źródeł dochodu: z zatrudnienia, za zlecenia itp. Mają więc kilka PIT 11. Czy ich system też sam obsłuży?

 

 

Dokładnie tak. Nie ma znaczenia liczba PIT 11 oraz innych informacji, ani liczba płatników-pracodawców, a także forma dochodu. Wszystkie PIT 11 oraz inne informacje od płatników, wystawione dla danego podatnika, są w naszym systemie (płatnicy byli zobowiązani do ich przesłania do końca stycznia br.) i wszystkie są uwzględnione w przygotowanym przez system zeznaniu podatkowym. Każdy może to sprawdzić logując się na podatki.gov.pl, bo przy każdym zeznaniu widoczne są dane płatników, którzy wystawili informacje, na podstawie których zeznanie zostało sporządzone.

 

 

A co, gdy z rozliczenia wychodzi nam nadpłata podatku bądź niedopłata? I na przykład nie zrobimy nic z taką deklaracją elektroniczną?

 

 

W przypadku nadpłaty otrzymamy szybszy zwrot podatku. Jeśli zatwierdzimy deklarację w systemie Twój e-PIT to pieniądze z nadpłaty otrzymamy maksymalnie do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Jeśli nie zatwierdzimy takiej deklaracji, to termin zwrotu podatku liczony jest od 30 kwietnia. W przypadku zeznania składanego papierowo, termin zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia jego złożenia.

 

 

A jeśli mamy niedopłatę?

 

 

Taki podatnik zostanie poinformowany przez nas o kwocie i terminie zapłaty zaległego podatku. Jeśli jednak wejdzie na podatki.gov.pl to od razu będzie wiedział ile musi dopłacić. To ważna informacja.

 

 

Czyli tak, czy tak nie będzie już kar za nieterminowe złożenie deklaracji PIT?

 

 

Nie będzie, bo bez względu na to,czy deklarację zatwierdzimy elektronicznie, czy też nie, po upływie określonego terminu uznana zostanie ona za złożoną.

 

 

Zatem w tym roku nie ma potrzeby się stresować i biec do urzędu skarbowego z deklaracją?

 

 

Owszem, nie ma takiej potrzeby. Dlatego jeszcze raz podkreślę - zachęcam do tego, aby wejść na podatki.gov.pl i zapoznać się z przygotowaną deklaracją, którą można od razu zaakceptować i wysłać albo zweryfikować, a następnie zaakceptowaną wysłać do urzędu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2017-12-24 17:06:44

Taksówkarz sprawdzi twoje promile

 • Piątek, 2017-07-21 11:08:10

Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców

 • Czwartek, 2017-03-09 11:52:23

Taksówkarz sprawdzi twoje promile

 • Środa, 2016-11-30 15:22:22

Szykuje się rewolucja w SKSie?

 • Czwartek, 2015-04-23 08:54:21

Sołtysi dostaną mniej z podatków


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56