Wtorek, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Trzydzieści lat z Marią Zientarą-Malewską


Święto szkoły zainaugurowało przybycie Juranda, bohatera Sienkiewiczowskich „ Krzyżaków”. Osławiony komes, jak na prawdziwego rycerza przystało, w pierwszej kolejności przywitał białogłowy, a następnie wojów zgromadzonych na uroczystości. Wspólnie odśpiewano hymn szkoły, k...



Święto szkoły zainaugurowało przybycie Juranda, bohatera Sienkiewiczowskich „ Krzyżaków”. Osławiony komes, jak na prawdziwego rycerza przystało, w pierwszej kolejności przywitał białogłowy, a następnie wojów zgromadzonych na uroczystości. Wspólnie odśpiewano hymn szkoły, który jest dumą tej placówki, ponieważ autorem słów jest pan Ryszard Jarocki, były nauczyciel. Następnie głos zabrała pani dyrektor szkoły, Mariola Kalinowska, która ciepłymi słowami powitała wszystkich obecnych. W swoim krótkim wystąpieniu przybliżyła postać Patronki i wywołała wśród zebranych wiele wspomnień i wzruszeń. Słowami: „ Jestem pełna dumy, iż szkoła, którą kieruję, nosi imię tak wielkiej patriotki”- zakończyła przemówienie. Kolejne wystąpienia między innymi kuratora oświaty w Olsztynie, Krzysztofa Marka Nowackiego, poseł Urszuli Pasławskiej, pani wójt Alicji Kołakowskiej, przewodniczącego Rady Gminy pana Sławomira Grzegorczyka, sekretarza Gminy Piotra Szopińskiego, dyrektorów szkół, nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo i pani Janiny Mierzejewskiej - emerytowanej dyrektorki szkoły jeszcze bardziej utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że motto życiowe poetki: „Bóg, Ojczyzna, Człowiek” zakorzeniło się głęboko w naszych sercach. Nie zabrakło miłych słów, które zostały skierowane w liście do uczniów i nauczycieli przez panią Marię Zientarę - Surynowicz, bratanicę i spadkobierczynię twórczości poetki. Po części oficjalnej uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali część artystyczną. Zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną „ Z historii szkoły”. Tym, którzy pamiętali tamte chwile , zakręciła się łezka w oku. Był to dla wszystkich bardzo wzruszający moment. Następnie dzieci ze szkoły podstawowej przedstawiły montaż słowno- muzyczny poświęcony Patronce. Piękna recytacja była przeplatana warmińskimi i mazurskimi pieśniami. Młody akordeonista, Wojtek Skrajny uczeń klasy piątej potrafił w mistrzowski sposób zagrać ludowe „hity”. Artyści z gimnazjum nie zapomnieli o tym, że Patronka jest twórczynią wspaniałych legend, które są skarbnicą wiedzy o Warmii, o jej ludziach, obyczajach. Zaprezentowali oni legendę „Jak powstała wyspa Lalka na Jeziorze Łańskim?” Aktorzy doskonale odegrali swoje role, ukazując odwieczne problemy ludzi : wielką miłość, zachłanność, relacje rodzinne, np. teściowa i synowa, jakże znane również we współczesnym świecie. Przepiękna scenografia pozwoliła wszystkim przenieść się do warmińskiej chaty i poznać problemy osób tam żyjących. Ciekawym akcentem było wykorzystanie rzutnika multimedialnego do wzbogacenia scenografii poprzez wyświetlanie obrazów przedstawiających ciekawe miejsca i urocze zakątki przyrodnicze. Nagrodą dla wszystkich występujących były gromkie brawa. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem pieśni „ O Warmio moja miła”. Przed nami kolejna dekada …


Maria Brzostowska



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

  • Kot postawił strażaków na nogi
    To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
    Autor: Wiewiorka
    2018-12-10 20:06:27
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:15:09
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:09:42
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
    Autor: Ela
    2018-12-10 10:12:34
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
    Autor: miejscowy
    2018-12-10 08:49:44
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
    Autor: Ccc
    2018-12-09 23:32:57
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-08 23:33:23
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
    Autor: zbudować basen...
    2018-12-08 20:18:57
  • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
    jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
    Autor: antoni buszylo /zielonka
    2018-12-08 18:17:52
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    No tak, po co władzom ludzie kreatywni, kompetentni, z doświadczeniem i własnym zdaniem na wiele tematów. Nimi przecież nie da się manipulować. Najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej, żeby jeszcze przypadkiem czegoś nie wymyślili... To już trzecia dyrektorka GOK w powiecie szczycieńskim do przysłowiowego odstrzału. Wcześniej była dyrektorka z Rozóg, a jeszcze wcześniej z Pasymia. Najlepiej odgórnie \"zaożcie ten ugór kultury\" w całym powiecie. Po co komu „kulturalna dyrektorka” z całym swoim „kulturalnym dorobkiem”!!! Niebezpieczna jest!!! Trudno z nią walczyć, więc najlepiej się jej pozbyć i zatrudnić osobę nie związaną z kulturą ale wypróbowaną, uległą!!! Przecież na kulturze każdy się zna.
    Autor: TTT
    2018-12-08 09:24:42