Sobota, 20 Kwiecień, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Trzej królowie mieli w Szczytnie tysiące „poddanych”


W Orszakach Trzech Króli, które w niedzielę 6 stycznia przeszły ulicami całej Polski, uczestniczyło około 1,2 miliona osób. To uliczne przedstawienie jasełek jest organizowane w setkach miast i miasteczek. W tym roku w 752 miejscowościach w Polsce i w 22 poza naszymi granicami. Na mapie tego wydarzenia po raz pierwszy pojawiło się Szczytno. Według wstępnych wyliczeń, w niedzielne południe w naszym mieście spotkało się łącznie ponad 3 tysiące mieszkańców miasta i regionu.- W Szczytnie posługę kapłańską pełnię dokładnie od 10 lat. Od samego początku moim marzeniem było zorganizowanie Orszaku Trzech Króli – opowiada ksiądz Andrzej Preuss. - Już pięć lat temu rozmawiałem o tym z władzami miasta, które i wtedy i obecnie były inicjatywie przychylne, bardzo nas wspierając w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Na przykład bezpłatnie udostępnione autobusy dowoziły osoby starsze i inne chętne z kościołów na Plac Juranda.

 

 

 

Aktorów aktywnie zaangażowanych było 120. Oczywiście poza aktorami były i inne osoby funkcyjne. Według księdza Preussa, łącznie w niedzielnym wydarzeniu uczestniczyło 200 osób, które były bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie i organizację orszaku. Jak twierdzi ksiądz Andrzej, bez rzeszy wolontariuszy, takie przedsięwzięcie by się nie udało. Liczba chętnych do pomocy była o wiele większa, ale nie było możliwości, aby ich moce wykorzystać.

 

 

 

 

- Na przykład na moje ogłoszenie w kościele, że potrzebuję do pomocy panie, które trudnią się krawiectwem, ostatecznie otrzymałem 30 ofert pomocy i uszycia niezbędnych materiałów – opowiada.

 

W przedsięwzięcie ostatecznie zaangażowały się wszystkie miejscowe parafie, na równych prawach, bez rywalizacji, zmieniały się jedynie te, które stanowiły swoiste centra. - W pierwotnych planach były założenia, że poszczególne grupy wyjdą ze szczycieńskich kościołów pw. Św. Krzyża, Chrystusa Króla i WNMP. Okazało się jednak, że w tych dwóch przypadkach byłoby za daleko i postanowiliśmy przełożyć to na kościoły, które znajdują się bliżej śródmieścia Szczytna – komentuje ksiądz Andrzej.

 

 

 

Według wstępnych wyliczeń, w szczycieńskim Orszaku Trzech Króli brało udział około 3500 osób. – Jednak nie to jest ważne, ile osób uczestniczyło w tym wydarzeniu – mówi ksiądz Andrzej. - Gdyby przyszło tylko 300 osób zamiast 3 tysięcy, też bym się cieszył, bo na takie wydarzenie i jak niektórzy mówią – największe jasełka na świecie, przychodzą ci, którzy chcą wziąć w tym udział. A w naszym Orszaku uczestniczyły całe rodziny. Wiele osób komentowało, że uczestniczyły w czymś wyjątkowym.

 

W firmach i instytucjach, do których ksiądz Andrzej zwracał się o wsparcie inicjatywy często padało pytanie o przewidywaną liczbę uczestników. - Mówiłem o tysiącu, patrzono na mnie z niedowierzaniem, a ja w duchu modliłem się o to, żeby chociaż z pięćset osób przyszło.


 

Niewątpliwą „gwiazdą” szczycieńskiego Orszaku Trzech Króli był jeden z mędrców, który naprawdę pochodzi z Afryki i wcielił się w postać Baltazara. Był nim misjonarz, ksiądz Emanuel, którzy pochodzi z Afryki Zachodniej, a dokładnie z Burkina Faso. Ksiądz Emanuel od półtora roku przebywa w Lublinie w Domu Misyjnym Ojców Białych, bo tak nazywa się zgromadzenie, do którego należy.

 

 

 

Dla uczestników przygotowany też był konkurs na najlepiej przebraną rodzinę. Okazało się, że zwyciężyły aż trzy familie: Sierakowie, Siurniccy oraz Sulejowie. W nagrodę rodziny te otrzymały zaproszenia na obiad lub kolację w szczycieńskich restauracjach. Na końcowym „przystanku” czyli w parku przy ul. Skłodowskiej-Curie na uczestników czekały ogniska i jadło. - I tego nieco zabrakło, bo aż takiej liczby osób nie przewidziałem – przyznaje ze skruchą organizator.

 

Ksiądz Andrzej z radością mówi, że tegoroczny orszak dał siłę napędowa dla niego i wszystkich, którzy pomogli go zorganizować, do kolejnych działań związanych z tym samym przedsięwzięciem za rok. - Ogromnie dziękuję wszystkim ziemskim instytucjom i osobom, które wspomogły organizację tego wydarzenia. Osobiście podziękuję też Panu Bogu co najmniej za to, że okazał swą przychylność wspaniałą pogodą. I mam nadzieję, że Pan Bóg wszystkim uczestnikom podziękuje dając nam zadowolenie, napełniając radością dnia codziennego i miłością bliźniego.

 

 

 

 

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Rodzinne Szczytno” w partnerstwie z Urzędem Miejskim Szczytno; Parafie Dekanatu Szczytno; Urząd Gminy Szczytno, Starostwo Powiatowe Szczytno, Zespoły Szkół nr 1, 2 i 3, SOSW Szczytno, burmistrz Danuta Górska (której ks. Andrzej składa szczególne podziękowania jako najpierwszej inicjatorce Orszaku), Morsy Reset Szczytno, szczycieńskie koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Grupa Teatralna Młodych z ZS nr 1, Grupa Rowerowa „Kręcioły”, Sekcja bokserska „Gwardii” Szczytno, Szczycieńska Drużyna Łucznicza.

 

Sponsorzy i pomoc: Restauracje: Zacisze, Leśna, Krystyna i Pryma, Firma Zelbo, Stolarnie p. Rosińskich i Żywica, Piekarnia Majami p. Bryczkowskich, Piekarnia GS „Rogalik”, państwo Jagaczewscy, banki: SKOK św. Brata Alberta i Spółdzielczy w Szczytnie, 8. Szczycieński Batalion radiotechniczny w Lipowcu, OSP Trelkowo, państwo Piórkowscy z Sasku Małego, państwo Kojtkowie, firma Oskar, zakłady Orkus i Exodus, Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe, Firma Bodar państwa Hodkowskich, Fundacja Autrimpus, firma Danpol, firma Usługi Komunalne Irena Ochtera-Krzysztonek.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19