Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Troska o przyszłe rodzicielstwo. Szkoła Rodzenia w Szczytnie prowadzona przez doświadczone położne Urszulę Piskorską i Julię Dudę


W Szczytnie ruszyła Szkoła Rodzenia. Prowadzą ją położne ze szczycieńskiego szpitala Urszula Piskorska i Julia Duda. Panie dzielą się wiedzą i odpowiadają na pytania nurtujące przyszłe mamy. - Przygotowujemy do porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości

 



Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią w Szczytnie ponownie ruszyła Szkoła Rodzenia. Przyszli rodzice mogą przygotować się w niej na wyjątkowy dzień, jakim jest powitanie na świecie maluszka. Szkołę prowadzą położne ze szczycieńskiego szpitala Urszula Piskorska i Julia Duda.

 

- Zajęcia obejmują szereg zagadnień. Począwszy od ciąży, przez poród, połóg i opiekę nad noworodkiem – mówią. - Bardzo istotnym elementem zajęć jest również karmienie piersią, które dla młodych mam jest szczególnie ważne, a bywa trudne.

 

Powrót do prowadzenia zajęć dla przyszłych rodziców był naturalny.

 

- Szkoła rodzenia jest bardzo potrzebna. Z doświadczenia wiemy, że panie, które w niej brały udział, są mniej zestresowane i spokojniejsze – mówi Julia Duda, położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego.

 

Jak zapewniają położne, prowadzone przez nie zajęcia to przede wszystkim praktyka.

 

- Dzisiaj mamy są bardzo świadome i starają się same zdobyć jak najwięcej informacji dotyczących ciąży i porodu. My staramy się, aby wiedza, którą się dzielimy, opierała się również na doświadczeniu – mówi Urszula Piskorska. - Nie wszystkie informacje, które znajdziemy w internecie są prawdziwe. Czasami mogą kogoś przerazić, a w szkole rodzenia chodzi o to, żeby wiedzieć, na co mamy się przygotować, jak będzie wyglądał poród, a później połóg.


Reklama

 

Podczas zajęć rodzice poznają podstawy pierwszej pomocy, uczą się przystawiać dziecko do piersi i prawidłowo karmić. Przyszłe mamy dowiedzą się, jak dbać o siebie w ciąży i podczas połogu, a tatusiowie - jak wspierać przyszłe mamy, aby ten wymagający czas minął jak najspokojniej.

 

- Widzimy zaangażowanie przyszłych tatusiów. Czasami są nieco skrępowani, ale również zadają pytania i chcą wiedzieć jak najwięcej – mówi Urszula Piskorska, której specjalizacja to neonatologia.

 

- Myślę, że to zaangażowanie to taki dowód większej świadomości rodzicielstwa. Gdy to mama i tata chcą sami, od początku do końca, zajmować się maluszkiem – dodaje pani Julia.

 

Obie położne zapewniają, że oprócz wiedzy fachowej, której na zajęciach przekazują całkiem sporo, przyszłym rodzicom zdradzają także sprawdzone domowe sposoby.

 

- Ta wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. My w pracy też korzystamy z naturalnych metod, którymi dzieliły się z nami babcie – wyjaśnia pani Julia.

 

Obie panie, które prowadzą zajęcia w Szkole Rodzenia swoją pracę wykonują z pasją. Położnictwo wybrały, ponieważ narodziny dziecka to największy cud.

 

- Chociaż może ktoś powiedzieć, że po wielu latach w zawodzie coś staje się przyzwyczajeniem, to na pewno nie jest tak w położnictwie – zapewnia pani Urszula. - Do dzisiaj zdarza się nam uronić łzę wzruszenia, jak widzimy radość rodziców witających maleństwo na świecie.

Reklama

 

- Do tego cały czas jesteśmy czujne i doszkalamy się. Chcemy być jak najlepsze w zawodzie, w położnictwie nie może być mowy o rutynie – dodaje Julia Duda.

 

Jak zaznaczają obie położne, Szkoła Rodzenia, jest przedłużeniem ich oddziału, który reprezentują na zajęciach z rodzicami. - Oczywiście, zachęcamy mamy do rodzenia w Szczytnie, ponieważ jesteśmy oddziałem kameralnym i bardzo dobrze wyposażonym – zapewnia pani Urszula. - Staramy się, aby nasze pacjentki czuły się zaopiekowane.

 

Zarówno pani Ula, jak i Julia są także położnymi środowiskowymi. Pracują z kobietami również poza szpitalnymi murami. - To daje nam szerokie spojrzenie na potrzeby przyszłych mam. Widzimy z jakimi problemami się zmagają i staramy się być dla nich oparciem – dodaje położna Julia.

 

W Szkole Rodzenia przewidziane są też zajęcia stacjonarne na oddziale położniczym.

 

- Zależy nam na tym, aby rodzice oswoili się z tym miejscem i byli spokojniejsi podczas dnia narodzin – dodają.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama