Wtorek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Trelkowo pod rządami pana Adolfa

Sołtys powinien być dobrym gospodarzem, którego mieszkańcy wsi darzą zaufaniem. Do takich osób niewątpliwie należy sołtys Trelkowa – Adolf Pasztaleniec, który swą funkcję sprawuje już trzecią kadencję.


- Rocznik 53 i od urodzenia Trelkowianin – w ten sposób przedstawia siebie sołtys Trelkowa i jednocześnie członek Rady Gminy Szczytno, mąż pani Grażyny z Jabłonki, ojciec Adama i Joanny i dziadek trojga wnucząt.

Bycie dziadkiem to cudowne uczucie, które daje ogromną radość. Pomimo nawału pracy zawsze myślę o tym, aby spędzić z wnukami trochę czasu.

W 2006 roku podczas wyborów sołtysa Trelkowa, zaproponowano kandydaturę Adolfa Pasztaleńca. – Miałem wątpliwości czy podołam, ale chyba mi się udało, jeśli minęła dekada, a ludzie nadal na mnie głosują – mówi z właściwą sobie skromnością. Nie ma też w zwyczaju przechwalać się swoimi osiągnięciami, a tych jest sporo. Świadczą o tym liczne dyplomy, puchary i inne nagrody. - Jednak najważniejszą dla mnie nagrodą jest wykonanie czegoś, co jest dobrem ogólnym, dla całego Trelkowa. Nie dbam o splendor i podziękowania. Cieszę się, kiedy ludzie się cieszą.

Mieszkańcy Trelkowa powiadają, że z ich sołtysem można regulowac zegarki. Pan Adolf codziennie o 7.30 rano i równie regularnie wieczorem robi obchód lub objazd swojej miejscowości. Bez względu na porę roku sprawdza jak wygląda Trelkowo i czy nie ma gdzieś jakiegoś zagrożenia pożarowego, bo sołtys Pasztaleniec oprócz piastowania urzędu jest również czynnym członkiem miejscowej OSP.

- Jednym z priorytetów po objęciu przez mnie funkcji sołtysa był remont remizy, której stan był marny. Budynek włącznie ze zmianą dachu musieliśmy właściwie przebudować od nowa. Dzięki zebranym środkom i wydatnej pomocy Gminy Szczytno udało nam się to zrealizować – wspomina sołtys. Kolejnym wiejskim przedsięwzięciem było zagospodarowanie stawu i jego otoczenia. Miejsce, które było zachwaszczonym bagnem stało się wizytówką Trelkowa. - Było to możliwe tylko dzięki wydatnej i ofiarnej pracy mieszkańców i pomocy samorządu. Na bieżąco kontrolujemy stan naszego stawu, a latem wyznaczamy nawet dyżury. Regularnie nasz miejscowy akwen zarybiamy i dostarczamy paszę dla ryb. Cieszę się, gdy latem widzę przyjeżdżających do Trelkowa mieszkańców innych miejscowości tylko po to, aby późnym popołudniem i wieczorem w ciszy odpocząć nad naszym stawem – dodaje z dumą Adolf Pasztaleniec. - U nas w Trelkowie jest tak, że na sygnał, bez względu na zajęcia, mieszkańcy stawiają się w umówionym miejscu. Nie dotyczy to wyłącznie alarmów pożarowych, ale różnych przedsięwzięć, które wspólnie wykonujemy. Dzięki temu miejscowości przybyła asfaltowa droga, wyremontowany został kościół.

Sołtys Pasztaleniec, pytany o to, co jest jeszcze do zrobienia odpowiada z uśmiechem: - Dużo. Teraz najbardziej potrzebujemy świetlicy. Jeśli jest jakaś ważniejsza uroczystość, to spotykamy się w miejscowej szkole, gdzie dzieci przedstawiają nam wspaniałe inscenizacje zarówno o okazji świąt państwowych, jak i kościelnych. Nieraz się łezka zakręci i trzeba ją ukradkiem wytrzeć, bo sołtys nie może płakać. Sołtys powinien być twardy i serdeczny zarazem, jednak najważniejsze jest to, aby był zawsze z ludźmi i rozumiał ich problemy – podsumowuje Adolf Pasztaleniec.


 

Więcej czytaj w Tygodniku Szczytno.



Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2017-09-28 10:48:00

Kolejna odsłona pana Leszka

  • Czwartek, 2017-06-22 14:10:50

Mistrzowskie zdjęcia pana Mirosława

  • Poniedziałek, 2016-03-21 11:30:48

Dziura po kinie zostanie zasypana?



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Internauci zrzutke zrobimy na samochod i wiekszy dom w innym otoczeniukto jest za ja na tak zdecydowanie na szczytny cel tubylcom i wandalom na zlosc hahahahah
    Autor: mk
    2017-11-21 12:30:23
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Wg info kierowniczki MOPS w Szczytnie ta cała "pani" Lidia nigdy w życiu nie pracowała. Zasiłek pobiera od czasów, kiedy nie miała jeszcze dzieci (obliczcie sobie ile to lat). Ten typ cechuje maksymalnie roszczeniowa postawa we wszelkich sprawach, w których moze coś uzyskać (bo jej sie należy). Ponadto normą stało się przyjmowanie przez nią coraz to innych mężczyzn w nocyi, a ostatnio również za dnia. Nie uważacie, że to nie zawiść a uczucie skrajnej niesprawiedliwości leży u podstaw niechęci prezentowanej przez tzw. sąsiadów. Bo jak mają się czuć ci, którzy swoje, również niezbyt dostatnie życie zapracowali przez długie lata? A tu nagle takiemu nierobowi i leniowi wszystko spada z nieba. A czy wiecie jakie zasiłki otrzymuje miesięcznie bidulka? Zainteresujcie się tym. I jeszcze ktoś ma czelnośc twierdzić, że zasłużył na ten remont. Czym niby? Objadaniem społeczeństwa? Dobro dzieci (prawie zresztą dorosłych) nie wymaga aby ich matka przez 24 godziny na dobę przebywała w domu bezczynnie (psując jedynie powietrze i ew. goszcząc miłych panów). Nie zaszkodziłoby jej pójść do pracy ale sie nie opłaca, bo przecież by zasiłki straciła. Do roboty! Masz u nas wszyskich dług do spłacenia za te 18 czy 20 lat życia na nasz koszt. Do tego dochodzi kompletnie nieetyczne postępowanie ze strony p. Dowbor i ekipy programu, która nie sprawdza komu pomaga, co prowadzi to to moralnie nagannych sytuacji.
    Autor: Zawiść?
    2017-11-21 11:42:17
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    ludzie którzy wysyłają ja do pracy zapominają ze przez to straci zasiłki i opiekuńcze na córkę... Takie mamy prawo w Polsce po przekroczeniu pewne kwoty brutto. Jak nawet znalazla prace dorywcza to pewnie Ci sami sasiedzi co ja wysylaja do pracy jako pierwsi by zameldowali ze pracuje "na czarno"....
    Autor: ass
    2017-11-21 10:45:57
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Wstyd że taki rejon jest w polsce. Na jakimkolwiek portalu poznaję ludzi z Warmińsko-mazurskiego okazują się bardzo zawistnymi zazdrosnymi i bardzo podłymi ludzmi.Udaja przyjaźń by podstępem niszczyć ludzi. Bóg ich opuścił to judasze. Mają nas za idiotów żebrzą o jałmużnę bo są biedni. Biedni bo to śmierdzące lenie. Nawet pani Lidi nie życzą dobrze kobiecie która odważyła się być szczesliwa.
    Autor: Anna Konczak / pigi
    2017-11-21 09:00:04
  • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
    tylko co na to szczycieńskie lasy
    Autor: nn
    2017-11-21 08:47:34
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Niestety u nas w kraju tak jest ze czesto pomoc nie trafia do najbardziej potrzebujacych tylko do cwaniakow. Moja znajoma z warszawy dostala mieszkanie komunalne aby gzic się z kochankiem mimo ze pracowala w zagranicznej firmie jako księgowa i zarabiają masę pieniedzy on też pracowal a jej dzieci zostały z ojcem. Tak samo ta o.Lidia ma na kosmetyki i łajdaków życie a do roboty się nie bierze.
    Autor: Ala nowak
    2017-11-21 07:50:17
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Nie tylko zwykli mieszkańcy są zawistni w tej mieścinie ale urzędasy z MOPSU to dopiero pokazują tam zawiść! Mam bardzo chorego ojca który wymaga całodobowej opieki w lipcu złożył podanie o umieszczenie go w domu opieki to zamiast zając się moim ojcem to zainteresowali się moim majątkiem i życiem prywatnym a decyzji o umieszczeniu w domu pomocy do dziś nie wydali. Mało tego jak zadzwoniłem żeby się dowiedzieć kiedy będzie wydana decyzja to usłyszałem w słuchawce jak pięknisia z mops rzuciła wyzwiskami w moim kierunku. Mimo złożonej skargi do Dyrektor mops w Szczytnie do dzisiejszego dnia nie zostałem przeproszony ani ta pięknisia nie poniosła żadnych konsekwencji, może jak Polsatowi udostępnię nagranie z tej rozmowy i pójdzie to na cały kraj to może wtedy wstydu się najedzą. Normalny człowiek tam od nich pomocy nie otrzyma.
    Autor: Z.S
    2017-11-21 04:49:43
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Wschodnia mentalność. Tu się głosuje na pis, tu się klęczy na granicach z różańcem, tu się linczuje gdy ktoś wychyli głowę ponad przeciętność.
    Autor: barszcz
    2017-11-20 23:26:47
  • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
    Współczuję normalnym mieszkańcom Szczytna życia w towarzystwie takich prostackich, patologicznych, zawistnych śmieci. Pokazali całej Polsce jakim dnem są... szkoda tylko, że pociągnęli za sobą na to dno normalnych ludzi.
    Autor: Samanta
    2017-11-20 22:31:12
  • Firma Novum chce odbudować pasymską starówkę
    wszystko ładnie i pięknie dla oka Panie Burmistrzu ale nic dla mieszkańców. Poczekamy jeszcze rok lub dwa i w Pasymiu jednym sklepem będzie Biedronka a gminie będzie grozić totalne bezrobocie
    Autor: nika