Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Tną cywili na policyjnej uczelni


Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie przyjęła właśnie limity przyjęć na swoje kierunki. Wynika z nich, że na nowy rok akademicki uczelnia przyjmie o 159 studentów cywilnych mniej na studiach stacjonarnych niż dotychczas. Czy wynajmujący mieszkania, lokale gastronomiczne i sklepy odczują mniejszą liczbę studentów?


  • Data:

W tej chwili na policyjnej uczelni kształci się w różnych formach (studia dzienne, zaoczne, podyplomowe) około 1500 studentów cywilnych. To znacząca liczba „mieszkańców” Szczytna, bo w odróżnieniu od studentów mundurowych muszą oni samodzielnie zadbać o zakwaterowanie, czy wyżywienie. Mówiąc w skrócie zostawiają w mieście swoje pieniądze. Wynajmują mieszkania, kupują w sklepach, żywią się w stołówkach i restauracjach. Miastu powinno zależeć na ich jak największej liczbie. Tymczasem nasi samorządowcy w ogóle się tym nie interesują. Twierdzą, że to sprawa uczelni. Szkoda.

 

 

Zmiany tłumaczą potrzebami

Przyjęte limity zakładają, że na pierwszy rok bezpieczeństwa wewnętrznego na studia stacjonarne uczelnia przyjmie 50 osób, a rok wcześniej było 150. Mniej studentów będzie też na studiach II stopnia bezpieczeństwa wewnętrznego (zamiast 105 osób będzie 75). Zmiany objęły też kryminologię. Z 54 miejsc pozostało jedynie 25. Bez zmian jest za to zarządzanie, na którym kierunku cywile znajdą 25 miejsc. Wzrosły, ale nieznacznie, bo jedynie o 68 miejsc limity na kierunkach niestacjonarnych. - Jesteśmy uczelnią resortową, kształcimy głównie policjantów i to jest dla nas najważniejsze - mówi Marcin Piotrowski, rzecznik prasowy Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji. - Tak naprawdę liczba studentów nam się nie zmniejszy, a nawet zwiększy. Bo miejsce studentów cywilnych zajmą funkcjonariusze. Zmiany podyktowane są potrzebami naszych komend policji i funkcjonariuszy, którzy coraz częściej chcą kształcić się w WSPol.


Reklama

 

Ubędzie stałych mieszkańców

Taka zamiana cywilów na mundurowych, jeśli zostanie utrzymana w kolejnych latach, może jednak znacząco odbić się na gospodarce Szczytna. O ile w sezonie turystycznym, być może, nie będzie miało to większego znaczenia, o tyle poza sezonem może mieć ogromne. Dla przykładu, nawet jeśli ubędzie „tylko” 159 stacjonarnych studentów cywilnych, czyli de facto stałych mieszkańców miasta, to ubędzie też sklepom, restauracjom 159 potencjalnych klientów, bo nie kupią 159 chlebów, mleka, czy obiadów. Nie wynajmą też kilkudziesięciu mieszkań. Co prawda, będzie więcej mundurowych, ale oni akurat zakwaterowanie mają w kampusie WSPol, tam też otrzymują wyżywianie.

Co na to nasi samorządowcy? Chętnie poznamy ich oficjalne stanowiska, bo jak na razie unikają oceny tej sytuacji. Jakby nie zależało im na rozwoju miasta... A co będzie, gdy cywili w ogóle zabraknie w WSPol? Ubędzie nam około 1500 osób.

Reklama

 

Fot. archiwum WSPol

 

Od października w WSPol. rozpocznie naukę o 159 mniej stacjonarnych studentów cywilnych... ale przybędzie mundurowych.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama